tulevat luokanopet...:)

...:)

Olisi kiva kuulla kokemuksia eri yliopistojen kasvatustieteiden tiedekunnan tarjoamista luokanopettajakoulutuksista..
Kiinnostaisi opiskelupaikat, itse opiskelu, asuminen yms.:)
Olen ensi kevään abi ja aikomukseni olisi hake kukaties jo keväällä lukemaan luokanopettajaksi...
1218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Joensuun yo:n alainen laitos Savonlinnassa (kamalan mäen päällä). Ihan ok mesta opisekella. Pienet piirit, paljon kavereita/tuttuja. Kaupunki pieni = sopii toisille, toiset ahdistuu. Kulkuyhteydet huonot. Opiskelu mukavan rentoa. Lukkarit tehdään opiskelijoille lähes valmiiksi. Opintojen nopeuttaminen vaikeaa (mutta vasta lukiosta päässeelle tuskin tarpeellistakaan). Joitakin epäkohtia on, niinkuin kaikissa yliopistoissa (esim. rajoitettu sivuainevalinta). Suht helppo päästä sisälle, pääsykokeiden pisteraja ~5.5p. Liikunta ja musiikki erityisinä painotusalueina. Myös käsityö ja köksä.

Siinäpä se sekavassa järjestyksessä. Kyllä meikäläisenki kirjoitustaito vielä pistetään kondikseen ennenku opinnot loppuu :P

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukaties kirjoitti:

...:)

Olisi kiva kuulla kokemuksia eri yliopistojen kasvatustieteiden tiedekunnan tarjoamista luokanopettajakoulutuksista..
Kiinnostaisi opiskelupaikat, itse opiskelu, asuminen yms.:)
Olen ensi kevään abi ja aikomukseni olisi hake kukaties jo keväällä lukemaan luokanopettajaksi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu