Tiilikainen, lopettakaa jo !

Suomea ei saada kuntoon vain leikkaamalla ja veroja kiristämällä, korostaa keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen.
Tiilikainen kirjoittaa tiistaina ilmestyvässä Suomenmaassa, että hallituksen politiikan jatkaminen sysäisi lisää ihmisiä työttömyyteen ja toimeentulo-ongelmiin.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomen luottokelpoisuuden omaava maa saa nyt lainaa tosi halvalla. Sen avulla voisi panostaa vaikkapa infrastruktuurin korjausvelan vähentämiseen tai vuokra-asuntojen rakentamiseen. Investoinnit eivät lisää syömävelkaa tai julkisen talouden alijäämää pitkällä aikavälillä. Joskus niitä on tehtävä, nyt siihen on mahdollisuuksia ja tarvetta. Tilapäinen elvytys kannattaa vaikka Haaparannan vaikutusarviot tuntuvat optimistisilta.

Äänestä
  • veli otettaessa, veljenpoika maksettaessa..

    Äänestä

"Tiilikainen kirjoittaa tiistaina ilmestyvässä Suomenmaassa, että hallituksen politiikan jatkaminen sysäisi lisää ihmisiä työttömyyteen ja toimeentulo-ongelmiin".

Tiilikainen kertaa vanhaa, mutta ei mainitse että kepuhallitus oli työttömyyden ja ongelmien pioneeri. Jo edellisen kepuhallituksen politiikka sysäsi ihmisiä työttömyyteen valheellisen tuottavuusohjelman avulla ja samalla toimeentulo-ongelmiin.

Mitähän näille kepuhallituksen irtisanomille pitkäaikaistyöttömille nykyään kuuluu? Eipä kait juuri muuta kuin jokapäiväistä taistelua toimeentulosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järkipuhetta kirjoitti:

Suomea ei saada kuntoon vain leikkaamalla ja veroja kiristämällä, korostaa keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen.
Tiilikainen kirjoittaa tiistaina ilmestyvässä Suomenmaassa, että hallituksen politiikan jatkaminen sysäisi lisää ihmisiä työttömyyteen ja toimeentulo-ongelmiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu