Juha Pentikäisen arkistoista yms.
Rietasrepii
3246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko paholaisia tai enkeleitä näkynyt vl-piireissä viime aikoina?
Raamatunkin mukaan henkimaailma on olemassa
https://www.youtube.com/watch?v=-VdCm_5OEvk
Tuosta linkista avautui Yle areenan "Lestadiolaisuus - millaisesta liikkeestä on kyse?". Siinä haastateltiin mm. Kaarle Hurtigia ja teologian tohtori Johannes Alarantaa sekä puolueetonta, ilmeisesti lestadiolaisuuteen kuulumatonta tutkijaa herra Nykästä.
Kyllähän tuollaisen tunnin mittaisen ohjelman uskovainenkin toki voi kuunnella.
Jäi mietityttämään muun muassa se, mitä Kaarle Hurtig ja Johannes Alaranta tällä irtiotollaan muka luulevat saavuttavansa.
Myöskään ohjelmassa ei mainittu Jumalan armoa. Ei puututtu siihen, että "Jumala antaa armonsa kenelle tahtoo ja paaduttaa kenet tahtoo".
Musiikista en itse ymmättä mitään enkä siis kuuntele mitään musiikkia. Tietysti siksi ihmettelen, miksi jokin maailmallinen musiikki saattoi olla Kaarle Hurtigille tärkeämpi kuin oman sielun vanhurskaus.
Ohjelmassa mainittiin myös, että Johanna Hurtig on jo väsynyt keskustelemaan omasta "tutkimusaiheestaan. Johanna Hurtig on kuulemma Kaarle Hurtigin isän veli (tai jotakin sen tapaista sukulaisuus- tai läheuissuhdetta).
Sitäkin jäi vain miettimään, miten tuollaiset Johannes Alareannat - Jumalan vcaltakuntaan kasvaneet ja "juurrutetut" lopulta päätyvät äärimmäiseen pimeyteen.
Kait se niin on, että "älä pelkää sinä piskuinen lauma", Jumala lopulta pitää sinusta huolen. .