Eikös sitä kutsuta jopa itäblokin perinteiden mukaan politrukin hymyksi? Todella rumia ja harmaita autoja ja vielä hyväksi kehuvat niillä ajelevat huijatut tosielämän nuijat. Joutuneet raukat skeidan omistajat suoraan politrukin kitaan ja kommunismin tuulet puhaltelevat jo pyörremyrskyinä kallossa. Aina skodisti yrittää muuta väittää palstoilla ja todistella kovaan ääneen itsellekin olevansa oikea länsimielinen, vaikka valinnat jo osoittavat muuta.
Oli muuten hyvä artikkeli "suomettumisesta" HS.fi palvelussa. Se on syvällä suomalaisten sielussa.
Oli muuten hyvä artikkeli "suomettumisesta" HS.fi palvelussa. Se on syvällä suomalaisten sielussa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä, aito Politrukin hymy = skoda. Ruma, ankea, karu, harmaa, mitäänsanomaton, latistava, huonolaatuinen, ikävä, nolo, häpeää aiheuttava.
Skodan ostaja on "nöyrä" väärällä tavalla; häneltä puuttuu normaali omanarvontunto ja itsevarmuus. Katse maahan päin, ja auktoriteettejä kumarrellaan, ja itseä rangaistaan ostamalla itäauto harmikseen.
Psykologi löytäisi kirjoituksestasi vaikka kuinka paljon mielenterveysongelmiin viittaavia asioita. Ihminen, joka väkertää tuollaista tekstiä, ei ole ihan normaali. Huolissani olen, kun kirjoittaja ei itse ymmärrä tarvitsevansa apua ongelmiinsa.
Älä nyt. Antaa pojan pakertaa ja helpottaa paineitaan näppiksen kauttakin välillä. Ei sitä koko ajan jaksa tumputtaakaan.
Tai jos vielä huonompi tuuri etyei ota eteen ollenkaan niin vähemmästäkin turhautuu.
Ei nämä höpötykset kehenkään satu ja bitit ovat ilmaisia. Anna palaa vaan jatkossakin.
"Sisällön" valheet ja epäloogisuudeet ovat täysin epäolennainen tekijä. Viha on aloituksessa tärkein.
Taustalla olevat mahdolliset ja todennäköiset mielenterveysongelmat eivät kuitenkaan kuulu tälle palstalle.