Heipsan!
Ajattelin kirjoitella tänne, ja kysellä olisiko teillä hyviä ideoita koulun joulujuhla-esitykseksi?! Lukiollamme järjestetään lämminhenkinen, ja rento iltajuhla, johon kukin ryhmä kehittelee pienen ohjelmanumeron.
Mikä olisi sellainen, johon mahdollisimman moni pääsisi mukaan (n. 15 henkilöä), hauska ja leikkimielinen, noin varttitunnin kestävä esitys??
Ideoita kaivataan!
1
243
Vastaukset
- Matti-Keränen
Joulupukkien joulushow - viina maistui pukillekin muistelujani.
Kirjoittanut: Matti-Keränen 17.12.2004 klo 13.40
17.12.2004 kello 13.30 Matti Keränen , Salla.
[email protected] ; ; 358408763938
Juoppojen pukkien / pukitarten joulushow...
Oli aatonaaton ilta pienessä itäisen ja pohjoisen Suomen maaseutukaupungissa joskus 1960 - luvulla. Lauha vesinuoskainen jouluaatonilta alkoi hämärtyä pilvisenä ja tihkusateisena.
Me silloin vielä alle 15 - kesäiset odottelimme innolla joulunaaton kohokohtaa - pukkien vierailua ja toljailuja illanhämärtyessä.
Jostakin alkoi kuulua iloista kulkusten kilinää, kavionkopsetta ja sieltähän ajaa körötteli lähikortteleiden tuttu paskakuski E. H. hevosineen ja lantarekineen.
Pojatpa kyselivät tutlta paskakuskilta , että olisikohan sedällä tietoa näin aaton kunniaksi.
Sillä olemmehan olleet tosi kilttejä tänä jouluna.
Mutta eihän sitä nyt ollut. Paskareki oli tasalaitoineen verhottu heinillä ja päälle levitetty vielä komea rekiloimi. Ja kyydissä istui kaksi oikeata joulupukkia - itse E. H. oli toinen ja toinen pukki oli meille tuntematon.
Hevonen pysäytettiin lähistölle ja pukit lähtivät kierroksilleen. Tämä tuntematon pukki suunnistikin kohti minun silloista asuntoani. Ei kun vaan nopeasti sisään ja pukkia vastaanottamaan.
Liukkaissa portaissa ei sissääntulo alkanut ottaa oikein onnistuakseen , vaikka pukilla oli tukeva varsiluuta tukenaan. No pienen neliveto - startin jälkeen homma alkoikin onnistua. Ryskeellä , rähinällä ja kovalla puuskutuksella tämä Korvatunturin avustava virkamies rymisteli sisälle.
No lahjat jaettiin , laulut lauleltiin ja meillä kaikilla oli oikein mukavaa. Sitten kortteerin isäntä meni pukin kanssa sopottamaan jotakin eteiseen. Odottelimme jännittyneinä uutta lisäohjelmaa.
Pukki ryntäsikin takaisin sisälle kyselemään , että onkohan täällä ketään vanhaapiikaaa näin joulun kunniaksi. No kun sellaisiakin löytyi , niin pukkipa loihekin lausumaan oikeat joulun aforismit : " Hyvveä päeviä voaan te kaikki naisimmeiset ja erikoisesti kaikki vahat piiat ! Vaikka olenkin vain tällainen Korvatunturin apupukki niin tiedoksi teille kaikille ,että on se minullakin siksi kova sarvi , että kelpaan vaikka apupukiksi... ".
Pitkän naurunrähäkän päätteeksi apupukki sanoi , että joulunsuolaiset janottaa ja pitäisi saada vähän kostukettakin. No talon isäntähän narautti " Kuusen Kiikaria " auki ja tarjosi pukille. Naamaria kohottaen pukki vain kiskaisi kunnon joulunpaukut ja örähteli tyytyväisenä.
Sittenpä pukki saateltiin porstuan kautta raittiiseen ulkoilmaan. Rappusilla tekivätkin sitten joulunnäkäräiset vihoviimeisen temppunsa.
Pukki liukastui pyllylleen , laski rappuset alas ikäänkuin kelkkamäkenä. Pitkää kiroilua , ylöskönyämistä. Naamarikin siinä rytäkässä putosi. Niin me poikaset nähtiinkin sitten oikea kaikien aikojen totinen " Vale Pukki ".
Eihän sillä ollut partaa , eikä miehen oloa - sehän olikin tämän paskakuskin E. H. muija. Aivan suottahan se oli kehunut kovia sarviaankin talon naisväelle... Tokihan me poikasetkin nyt se ymmärrettiin.
Jutun opetus : " Raittius kannattaa aina - erikoisesti joulupukkina ja joulun liikenteessä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?363874- 1003472
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim1103407- 773158
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m853139Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862825- 352600
- 692493
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se472469- 902186