Vertailin noita pikkuautoja esim. Uusi Kia Rio My15, Hynday GO! Nissan Note jne...
Päädyin Kia Rio' oon ja valintaan vaikutti laadukkuus, takuut ( 7 vuotta ja uusiin autoihin vielä 12kk täydellinen tiepalvelutakuu ) polttoaineen kulutus, vakuutusmaksut jne...
Rio on ihan oikesti laadukas ( EX malli ) ja tyylikäs pikkuauto.
Rengasäänet tiesin jo koeajolla tulevan aika voimakkaasti sisälle, kun on uudet nastarenkaat alla ja tiet on muutenkin kuluneita.
Tarkoitus on kesällä massauttaa auto ja pitäisikö moottorin pohjalevy myös laittaa.
Ajettu on vasta 400 km. joten pitkäaikaista kokemusta ei ko. autosta ole.
Päädyin Kia Rio' oon ja valintaan vaikutti laadukkuus, takuut ( 7 vuotta ja uusiin autoihin vielä 12kk täydellinen tiepalvelutakuu ) polttoaineen kulutus, vakuutusmaksut jne...
Rio on ihan oikesti laadukas ( EX malli ) ja tyylikäs pikkuauto.
Rengasäänet tiesin jo koeajolla tulevan aika voimakkaasti sisälle, kun on uudet nastarenkaat alla ja tiet on muutenkin kuluneita.
Tarkoitus on kesällä massauttaa auto ja pitäisikö moottorin pohjalevy myös laittaa.
Ajettu on vasta 400 km. joten pitkäaikaista kokemusta ei ko. autosta ole.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Oikesti on, uskotan kun niin sanot...heheeheeheheeheeheeheheehe
Ainoastaan ääliöR unkkarit ostaa korean kippoja
Mitä vikaa runkkareissa on?
Ostetaan auto, joka halutaan. Mikäli halutaan Kia ostetaa, mikäli bmv niin sitten se tai jokin muu merkki. Mitä sillä on väliä?
Hyvä valinta kokemukseni perusteella!
Valtaosa kian ostajista on toinen jalka haudassa olevia eläkeläisiä
Ei kun Tojotan käyttäjillä toinen jalka haudassa ja toinen takaisinkutsuilla. Nyt taas tuli Suomeenkin joku yli 20000 Tojon takaisinkutsu. Onhan sitä retiirillä siinä muutakin ohjelmaa kuin huutaa päivät pitkät puolikuurolle mummolle.
Minä valitsin Nissan Noten halpa ajaa ja pitää sekä uudistunut malli paljon paremman näköinen edelliseen verrattuna.Mutta valintaan vaikutti ennen kaikkea ruhtinaalliset sisä tilat jotka on saatu mahdutettua pieneen autoon.Esimerkiksi Kian takatiloja ei voi verratakaan Noten vastaavaan jotka ovat tilavammat melkein kuin jossain luokkaa suurimmissa autoissa.
Valitsit noista siis sen, jonka kulutus on käytännössä ylivoimaisesti suurin.
Sekalaisessa ajossa kulutus pyörinyt 5,5-5,8 litran välillä tankkauksen mukaan laskettuna.Jota ylivoimaisesti vähemmällä tuskin pääsee millään muulla.Ajotietokoneethan näyttävät aina jonkun verran alakanttiin kulutuksen.
mun vanha volvo maksoi 1500, siinä on automaattilaatikko ja se kulkee melkein 200. volvossa ei ole mitään vikaa,kulutus alle 10litraa/100km ja sen kyydissä voi puhua kanssamatkustajien kanssa korottamatta ääntä. 10 vuoden päästä mun volvosta ja kiastakin saa sen 1500€ romutuspakkiota koska herrat on niin päättänyt.
mikä se sellainen hundai go muka on, ei sellaista ole olemassakaan.
Kyllä on semmoinen special edition-malli:
http://www.arrowmotors.com/news/hyundai-go-special-editions/
niin siinä mukana kuskin munien lämmitin ja kaksireikänen pakoputki, kuskille oma ja repsikalle,ja takana on puolimetriä leveä spoileri , jota voi sitten kammella käännellä, vaikka en oikein ymmärrä mitä sillä tekee, kun ei autokaan kulje kuin 128Km/h max ja sinäkin koko konehuonehehkuu punaisena.lopuksi siinä on mukana special edition karvapimperot, joihinka on otettu mallia joltain kurppaselta thai-huoralta.
pitäähän siihen saaha downforcea taka-akselille ettei perä lähde liirtoon 80 vauhdissa, tosin se lintulauta on niin ohutta ämpärimuovia että antaa periksi jo 40 vauhdissa.
i20 GO! oli vähän runsaammin varusteltu malli, jota myytiin loppuvuodesta uudistettua mallia odotellessa. Tekniikka on ihan samaa kuin Rion 1.2-litraisessa. Kia on mielestäni menevämmin muotoiltu, toisaalta näkyvyys takaviistoon ja taakse jonkunverran huonompi kuin i20:ssä. Huoltovälit kilometreissä ja takuuajat ovat erilaiset.
En pysty sanomaan mitään kun naurattaa niin pirusti, hihihiiii,hahahahaaaa, heheheheeeee, hohohohooooo. Huh huh kun tuli ihan hiki.
mikä saa ihmisen pään noin sekaisin että, menee ostamaan kiian. oletko polttanut liikaa marisätkiä vai oletko käyttänyt intialaisia viagra nappeja,kun ei puntissa värähdä vai oletko ollut korean matkalla ,jossa sinut on aivopesty kylpylässä tai sitten olet vähintään 76 vuotias jonka pääkoppa on jo alkanut maantua.
Ostin vaimolle kauppakassiksi koska halusi näppärän kaupunkikulkineen. En ole eläkkeeellä, päinvastoin, töitä liikaakin, lomat rästissä!
kyllä vaimosi kiroo sinut vielä maastataivaaseen ja heittää sinut jätesäkin kanssa pihalle .muijasi sanoo muille, että meni äijäkin vaihtoon auton lisäksi.
Kun kerran ostat kian . Niin muut ei enää kelpaa. Yksinkertaista
Osta Hyundai
https://www.google.com/search?hl=fi&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1536&bih=716&q=HYUNDAI AZERA&oq=HYUNDAI AZERA&gs_l=img.3..0i19l10.2091.8952.0.9311.13.7.0.6.6.0.76.417.7.7.0.msedr...0...1ac.1.64.img..0.13.458.8AJOeg_biAg#imgrc=0mVOLAtwFiiAEM:;syRp3E6-3w1KSM;http://ericpetersautos.com/wp-content/uploads/2013/10/2014-Azera-lead.jpg;http://ericpetersautos.com/2013/10/14/2014-hyundai-azera/;968;605
Kirjoittaa lukutoukka joka ei ole koskaan naista saanut?
Hyvä valinta. Itse odotan omaa kiaa. Eikä rahasta ole puutetta. Siinä on vain yksinkertaisesti vastinetta rahalle.
Hei,
vaihdoin Polo dsg 2010
Kia Rio automaattiin,olen tyytyväinen .
Hinta/laatu on kohdillaan.
Kia rio on hyvä valinta, halvat varaosat, helppo korjata, yksinkertainen tekniikka, pitkä takuu sekä hyvä ajettavuus pikkuautoksi.
Omaa kiaa odottelen. Saanut jo 4 kk odottaa...kyllä on pitkät jonotus ajat. Loistava hintalaatu. .. Suosittelen.
Itellä useemman kymppitonnin kokemus Rion dieselistä. Laatuisa peli. Huoleton.