Lopettakaa jo lopultakin tämä pakkoruotsi! Sijalle saksan kielin ja espanjan kielen opiskelua paljon lisää. Se on parasta rakenneuudistusta ja tuo työtä suomalaisille.
Pakkoruotsitus
Hallen
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä rutise turhasta. Aloita heti se arabian kielen opiskelu niin voit ymmärtää paremmin islamisteja. Saksan ja espanjan kieli ei juuri auta islamistien ymmärtämiseen vaan siihen vaaditaan arabiaa.
Kai nyt tämän tiedät?
Minä tiedän tämän. Ja tämän vuoksi osaan ruotsia koska vaimoni on suomenruotsalainen ja minä olen vain aito hämäläis-suomalainen. Ruotsin osaamisesta on paljon hyötyä avioliitossa, riidatkin voi sitten KÄYDÄ kahdella kielellä eli suomeksi ja ruotsiksi. Kumpikaan meistä ei osaa arabiaa, mutta englanti ja saksa sujuu molemmilta.
Kieliä oppii kun niitä opiskelee ei se taito tule tyhjästä. kai tiedät senkin, että ruotsin osaamisesta on se hyöty, että VOI rutista myös sillä kielellä. Kyllä ruotsalainen tuntee suomenkielen "voimasanat" aivan hyvin.
Suomalaisille pitäisi määrätä PAKKOKREIKKA. Näin mekin voisimme kunnon keskustelun kautta ymmärtää toisiamme enemmän. MIksi kaikki kahden väliset tukikeskustelut on käytävä Frankfurtin (EKP) tai Brysselin (EU) kautta?
Miksi emme voi tehdä Kreikan kanssa YYA-sopimusta ystävyydestä, yhteistyöstä ja avunannosta? Näin voisimme aidosti alkaa laulaa kreikkalaisten kanssa sitä "ateenalaisten laulua".
Kyllä suomalainen "bobrikov" voisi olla kreikkalaisen Zorbaksen paras toveri. Silitetään vaan myötäkarvaan ja otetaan pakkokreikka käytäntöön.
Kreikka ja Suomi ovat Euroopassa upeita maita. Molemmat ansaitsevat ystävyyden.
PS. valtion velan kasvaessa olemme itsekin kreikkalaisen talouden tiellä. Tottahan toki kohtalotoverit tukee toisiaan.
Vihje otettiin huomioon. Minä olen aloittanut jo nyt kreikan kielen opiskelun kun löysin aivoistani sopivasti tilaa uudelle kielelle.
Ennestään aivolokeroissani on ollut suomi, ruotsi, englanti. Seuraavaksi pitänee hankkia tietokoneeseen kreikankielinen näppäimistö helpottamaan kirjoittelua.
Turha lässyttää. teette kuten verottoman säätiön hurri määrää!
Miksi et suomenkielisenä rikastu riittävästi? Rikkaana voisit perustaa vaihtoehtoisia suomenkielisiä säätiöitä? Mikä estää? Rahan puuteko?
Historiallisesti ruotsia osaavat olivat useimmin varakkaampaa säätyluokkaa. Säätyrajat antoivat elinkeinon harjoittamiseen rajoja. (sääty erioikeudet) Suomen hallintokieli pysyi pitkään ruotsina myös silloin kun kuuluimme Venäjän keisarikuntaan.
Suomen suuriruhtinaskunnan hallintoa edusti Venäjän keisarikunnassa tavallisimmin sääty-yhteiskunnan eliitin jäsenet jotka hallitsivat myös ruotsin kielen.
Nyt Suomi on demokraattinen tasavalta jossa suomenkielisillä on yhtä suuret oikeudet vaurastua kuin ruotsinkielisillä. Kun vaurastut riittävästi suomenkielisenä, voitkin ryhtyä perustamaan suomenkielisiä säätiöitä. Mikä estää?
Voi köyhää rutisijaa. Ei tienaa riittävästi voidakseen perustaa suomenkielisiä säätiöitä? Eikö pappasi ja mammasi ole perustanut sinua varten säätiötä?
Miksi et yritä kirjoittaa apurahahakemusta ruotsinkielisestä säätiöstä? Kyllä niistä on irronnut apurahoja myös suomenkielisille tutkijoille.