OP-pomo karhesi esille Sipilän oikean karvan

Suomen Keskusta -nimisen puolueen puheenjohtaja Juha Sipilä on viimeiset ajat, pikku tiilikaiset apinakuoronaan, tenhottanut, että maahan tarvitaan valtion varoin 1.500 M€ asvurahasto, kun yritykset eivät saa muuten käyttöpääomaa.

Osuuspankkiryhmän pääjohtaja Reijo Karhinen kuitenkin väittää, että rahoitusta on aivan hyvin saatavilla, joten mitään rahastoa ei tarvita. Karhinen arvelee, että kepulaiset olisivat syytämässä kasvurahastovaroja yrittäjille, jotka eivät halua ottaa vastaan yksityisiä pääomasijoituksia, koska joutuisivat sijoitusta vastaan luovuttamaan siivun mistuksestaan sijoittajille.

Kepulaisuuden pääprinsiipit ahneus, ahneus ja ahneus käyvät toteen tietysti jo tuossakin ajatuksessa, että maksatetaan rahoituskulut valtiolla ja pidetään voitot täysimääräisesti itsellä, mutta kyllä Suomen Keskustan ja Sipilän tähtäimessa on tälläkin kertaa pidemmälle menevä ryöväys.

Kyllä kepulla on tarkoitus, vanhaan SuomiSoffa-tyyliin vain kupata valtiolta rahaa luotettavien kepulaisten huuhaayrityksiin niin paljon kuin mahdollista ja levitellä sitten Pekkarisen tapaan käsiään, kun rahat ovat menneet ja tyhjät konkurssipesät jäljellä. Pahimmassa tapauksessa olisi vielä tehtävä valtion lisävaroin luonnon katastrofien korjaaminen tyyliin Talvivaara.

Tällaiseen toimintaan Sipilä on 1.500 M€ veronmaksajien rahoja holvaamassa.

Suomen Keskustan mielestä ei riitä, että maksamme vuosittain vastikkeettomasti erilaisia aataloustukiaisia n. 4.000 M€ verran. Myös oikean yritystoiminnan olisi heidän mielstään ryhdyttävä joikhaamaan tukiaisjoikua:

"Maksakie tukiaissia, maksakie. Antakkie rahhaa. Aaaaah!"

0

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Missä kokoomuksen naiset?

        Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
        Maailman menoa
        122
        3714
      2. Finland is now Petter place

        Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
        Maailman menoa
        29
        2423
      3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

        HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
        Maailman menoa
        144
        2068
      4. Toivon että kuulut elämääni

        Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
        Ikävä
        70
        1021
      5. Jorma Lind kuollut

        Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
        Maailman menoa
        5
        939
      6. Mikä on kaunein

        Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        45
        881
      7. Mahdatko ymmärtää sitä

        Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
        Ikävä
        61
        835
      8. En unohda sua

        En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
        Ikävä
        30
        830
      9. Kullan kemiallinen merkki on au

        Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
        Ikävä
        42
        744
      10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

        Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
        Ikävä
        95
        740
      Aihe