Liisa Jaakonsaari arvostelee eilistä UutispäiväDemarin ja Suomenmaan pääkirjoituksia.
Kokoomus on siis oikeassa kun väittää, että ulkopolitiikka on tämän hallituksen aikana akautunut tuuliajolle.
Kokoomus on siis oikeassa kun väittää, että ulkopolitiikka on tämän hallituksen aikana akautunut tuuliajolle.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Liisan ulkopoliittinen ja taloudellinen viisaus eivät kumpua punamullasta.
... Jaakonsaaren ulkopoliittinen ajattelu kumpuaa punamullasta vaan kolklipiläisyydestä. Hän on Lipposen ääni ja on yleensä ulkopolitiikasta eri mieltä kuin hallitus ja siinä olevat sossuministerit ja sosupresidentti. Lipponen itse on vähentänyt hallituksen vastaista esiintymistään; hän pelkää menettävänsä toisen suuren hallituspuolueen puheenjohtajuuden ja sitä tiedä mahdollisuuden nousta vielä pääministeriksi.
Tämä koklipiläisten ulko- turvallisuus- ja europolitiikka, jota mahtava Erkon lehdistö vielä tukee on päinvastaista kuin nykyinen hallituksen ja presidentin politiikka.
Koklipien mukaan unionista pitää kehittää liittovaltio ja sotilasliitto asiaan kuuluvine vallan siirtoineen ylikansallisille komissiolle ja parlamentille, Suomen tulee liittyä Natoon ja tulee pysytellä suurten unionimaiden johtamissä ytimissä.
Suomen nykyinen virallinen politiikka haluaa kehittää unionia itsenäisten valtioiden liitton, jossa tärkein päätäntävalta säilyy neuvostoilla, jonka muodostavat jäsenvaltioiden omille parlamenteilleen vastuussa olevat ministerit ja pääministerit. Virallisen politiikan mukaan Natoon ei tarvitse liittyä eikä unionissa tule ylläpitää mitään välistävetäviä ytimiä, vaan asiat käsitellään virallisissa valmistelu- ja pääöksentekoelimissä, jolloinen jokainen pienikin jäsen voi vaikuttaa päätöksiin; luonnollisesti joidenkin asiakysymysten ympärille voidaan koota samoin ajattelevien joukkoa.
Oivan kannattaa nyt lähettää kaikkiin Suomen lehtiin Keskisuomalainen mukaan lukien (Ilkkaa tietysti lukuunottamatta) varoitus koklip-linjasta. Niissä naureskellaan Jaakonsaaren ja Kataisen tapaan nykyajan Pravdojen Demarin ja Suomenmaan yhteiselle sensuurihengelle.
... ei ole siinä Demarin ja Suomenmaan yhteisessä pääkirjoituksessa. Eikä sille kukaan naureskelekaan. Kirjoitus vain puolustaa ulkopoliittisen johdon toimia koklipien ja Erkon lehdistön hyökkäyksiä vastaan.
Noissa hyökkäyksissä on erikoista, ettei sanota, mitä on tehty väärin ja miten pitäisi toimia. Puhutaan vain, että se on linjatonta. Halonen sanoi parhaiten joitakin päiviä sitten, että linjamme on selkeä, se on vain erilainen kuin mitä nämä arvostelijat tahtoisivat.
Nämä arvostelijat ovat sitä koklipiläistä porukkaa, joka ei uskalla sanoa mitä haluavat. He joutuisivat sanomaan, että EU:sta on kehitettävä liittovaltio ja sotilasliitto, unionin kaikissa välistä vetävissä ytimissä meidän tulisi olla mukana ja että meidän tulisi liittyä pikaisesti Natoon.
Tässä Keskisuomalaisen pääkirjoitus. Jos ei viimeinen kappale ole naureskelua, niin minä en ymmärrä huumorista mitään. Kannattaa lukea koko kirjoitus. Valitsin Keskisuomalaisen kepuhenkisenä, koska ajattelin sen sopivimmaksi Oivalle. Paljon pahempiakin löytyy.
Suomenmaa ja Demari, yhtä jalkaa samalla tiellä - 04.12.2004 00:05
Hallituksen johtavien puolueiden keskustan ja sosiaalidemokraattien pää-äänenkannattajat julkaisivat perjantaina yhteisen pääkirjoituksen, jossa tuetaan voimakkaasti hallituksen ja tasavallan presidentin turvallisuuspoliittista linjaa. Oppositio on arvostellut sitä viime viikkoina. Ilmeisesti kritiikki on koettu vallankammareissa niin kiusalliseksi, että Suomenmaa ja Demari ovat valjastautuneet näyttävän lavasteelliseen vastaiskuun.
Kahden kilpailevan puolueen äänenkannattajien samansisältöinen pääkirjoitus on ainutlaatuinen. Suomen ja Ruotsin ulkoministerit ovat ajoittain julkaisseet yhteisiä artikkeleita, mutta niiden ilmapiirillinen tausta poikkeaa täysin sisäpoliittisesta mittelöstä. Pääkirjoituksilla on viestitetty Ruotsin ja Suomen yhteisyyttä suurissa ajankohtaisissa linjauksissa.
Ulkopolitiikan kriittinen tarkastelu on normaalia, hyödyllistä ja välttämätöntä keskustelua, josta ei kannattaisi provosoitua. Yhteiseen pääkirjoitukseen tarttumisen voi ymmärtää hädän ilmaukseksi. Hallituspuolueissa katsotaan kritiikin osuvan kipeisiin aukkoihin, jotka yritetään padota symbolisella artikkelilla. Sen idea lienee syntynyt puoluetoimistoissa eikä toimituksissa.
Tasavallan presidentin ja hallituksen välillä on ilmennyt jonkinasteisia painotusten eroja. Tämä näkyy muun muassa Suomen osallistumisessa Euroopan unionin taistelujoukkoihin. Ilmiö on tuttu myös pääministeri Paavo Lipposen hallituskaudelta. Tasavallan presidentti Tarja Halonen edustaa vahvemmin ja johdonmukaisemmin kekkoslaista ajattelua kuin Lipposen ja Vanhasen hallitukset. Silti kyseessä ei ole dramatiikka, ei ainakaan nyt.
Demari ja Suomenmaa julkaistaan paljolti valtion myöntämällä rahoituksella, koska niitä tilataan perin vähän ja ilmoitustuotot ovat nimelliset. Mikäli niiden yhteinen aineisto laajentuu ja tihentyy, sanomalehtien täydellistä yhdistämistä kannattaa harkita. Tämä olisi säästö veronmaksajille.
Keskisuomalaisen pääkirjoitus
... tuo viimeinen kappale vaan kateellisen lehden vuodatusta siitä, ettei ole päässyt Keskustan pää-äänenkannattajaksi ja saamaan siten puoluelehden lehdistötukea.
On aivan paikallaan, että sen tuen avulla voidaan yllä pitää puolueiden pää-äänenkannattajia ja tukea sillä tavalla demokraattista keskustelua maassa. Keskisuomalainen ei voi olla kepulainen lehti niin kauan kun sen päätoimittaja on Laatikainen. Laatikainen on niin arvaamaton, vaikka onkin ollut joskus kepulainen. Kerran hän oli yhdessä Ilkan päätoimittaja Hokkasen kanssa ajamassa Ahtisaarta kepun presidenttiehdokkaaksi toiselle kaudelle. Luonnollisesti puolueen jäsenistö nauroi pojat nurin.
Kyllähän se tiedetään, että Oiva on totinen torvensoittaja, mutta että näin totinen. Minä en näe tuossa katkeruuden häivääkään. Laatikainen on tietysti sikäli arvaamaton, että hän ajattelee omilla aivoillaan. Luotettavimpien aivot on kytketty suoraan Apollonkadulle. Jääköön esimerkit sanomatta. Koska Keskisuomalainen on ollut niin älytön, että se on pyrkinyt Kepun pää-äänenkannattajaksi. Siinähän olisi hävinnyt omistajien omaisuus muun lisäksi.
Kokoomus on oikeassa... siinä, että ulkopolitiikasta voi ja saa olla eri mieltä... ja että siitä saa ja voi keskustella.
Olisi kuitenkin mielenkiintoista tietää mikä on Suomen virallinen ulkopoliittinen linja (Haloska hallitus)
SDP hajoaa! Katso myös mitä mieltä Anneli on asiasta.
http://www.kaleva.fi/html/JTpage448923.html
http://www.kaleva.fi/html/JTpage448926.html
jonka mielipitellä saa pyyhkiä... (sanonko mitä?)
Liisa Jaakonsaari ottaa kantaa ulkopoliittiseen keskusteluun omalla tyylillään. Täytyy muistaa, että ensin Liisa Jaakonsaari oli Neuvostoliiton nuoleskelija, samaan aikaan Kalevi Sorsan perässähiihtäjä ja ihan viimeiseksi Lipposen hännystelijä. Ahtisaari jäi väliin, mutta tämä herra olikin puoluekuvion ulkopuolella. Missä on pitkän linjan poliitikon linja? Onko kyse huonosta omastatunnosta vai miksi nainen on kuin tuuliviiri?
Onneksi nykyisin ulkopolitiikkaa johtavat suomalaisuudesta ylpeät ja tasapainoiset poliitikot ilman nationalismin henkeä.