s-etukortti

etukorttijuttu

Moi

Minulla on s-etukortti debit, se tavallisin. Maksutta saa paremman, mutta kertyykö sillä paremmin bonuksia? Nytkin on tullut ihan hyvin takaisin ostoksista, eli rahaa tilille, ja maksan aina pankkikortilla ja niin kai olisi jatkossakin.

Vaihdan parempaan S-Etukortti Visa Credit, S-Etukortti Visa Debit tai S-Etukortti Visa Credit/Debit, jos niillä saa enemmän bonuksia.

5

381

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5plus2

      Riippumatta siitä minkälainen kortti sinulla on käytössä, niin bonus kertyy aina osuuskaupan bonustaulukon mukaisesti.

      Mutta jos kortissasi on tosiaan maksuominaisuus, ja käytät sitä maksaessa ostoksia ässän liikkeissä, niin maksutapaetua saat 0,5% joka kuukausi bonuksen päälle. Eli tavallaan kerryttää "paremmin" bonuksia. Mutta tuon tavallisen s-etukortti debitin ja visa debitin maksutapaedussa ei ole käsittääkseni eroa. Visa-mallisessa kortissa on kumminkin se etu, että se on oikea pankkikortti, ja voit ostella vaikka lidlissä tai keskon kaupassa myös.

      VIsa korttia voit myös käyttää verkkokaupoissa maksamiseen. Myöskin visa debit on mielestäni turvallisempi vaihtoehto normaalille debitille, koska alle 50e ostot voi tehdä vain nimmarin väärennöksellä kuittiin, jos korttisi siis varastetaan.
      Visa debitissä taas on alle 25e suuruisille lähimaksuostoille rajoite, että kortti väkisin joskus pyytää pin-koodin, mikä ehkäisee kortin väärinkäyttöyrityksiä, ettei kukaan voi korttia pikkuostoilla tyhjentää enää nimmaria väärentämällä.

    • Prokuristi

      Huomaa myös, että kannattaa valita sellainen osuuskauppa "kotikaupaksi", jossa maksimibonukset saa vähimmillä kuukausiostoksilla. HOK-Elannolla esimerkisi maksimiin vaaditaan 1500€ ostot kuukaudessa, mutta vaikkapa Turun osuuskaupassa riittää 900€. Tästä syystä siirsimme jäsenyyden Turkuun, vaikka asumme Espoossa. Asuinpaikalla ei jäsenyyden kannalta ole mitään merkitystä. Koko ajan tulee 5,5% bonusta ja maksutapaetua yhteensä.

      • Paitsi että ylijäämänpalautukset tulevat ainoastaan omaan osuuskauppaan tehdyistä ostoista. Jos oman alueen osuuskauppa ei sellaisia maksa, niin silloin toki on ihan sama mihin osuuskauppaan kuuluu, mutta esim. itsellä jäisi vieraaseen kauppaan kuulumalla pari sataa euroa vuodessa saamatta.


    • Anonyymi

      Oikeasti kyseessä on profilointikortti , jolla tehdään tilastoa ostotottumuksistasi . Kauppias tutkii, miten tyhmää kuluttajaa voisi lisää kusettaa. Ne bonukset on jo etukäteen lisätty hintoihin.

      • Anonyymi

        "Oikeasti kyseessä on profilointikortti , jolla tehdään tilastoa ostotottumuksistasi . Kauppias tutkii, miten tyhmää kuluttajaa voisi lisää kusettaa. Ne bonukset on jo etukäteen lisätty hintoihin."

        Entäs sitten. Jos sen lisäksi, että hinnat ovat halvemmat kuin kilpailijoilla, saan bonusta 5,5% ostosten summasta. Olisin tyhmä, jos en ottaisi tililleni 500-600 euroa vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      301
      7167
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      63
      5044
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4514
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      12
      4331
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      44
      3837
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      122
      3713
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      69
      3659
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3566
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      74
      3366
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2500
    Aihe