Suomen suurin vankileiri, Kalevassa ?

Menneitä

Historian tutkijana olisin tyytyväinen, jos esim. arvoisat kommunistit/vasemmistolaiset kertoisivat tapahtumista 1918 alueella ja Iides-järven rannoilla. Veljesvihasta ei ole enää kysymys.

1

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annatietoja

      Kerros vähän tapahtumia, aikaa ja paikkaa tarkemmin. Linkkiä todennettuun historiaan.
      SKP on perustettu 1918 loppuvuodesta. Oliko tapahtumissa SKP:n tai KTP:n jäseniä ?
      Missä Kaleva ja Iides järvi sijaitsee?

      Jaakko Paavolainen on kirjoittanut virallisen tutkimuksen punaisesta terrorista 1918. Kun annat tarkempia tietoja mainitsemastasi tapahtumasta niin katsotaan tarkemmin kommunistien osuus, jos heitä vielä silloin olikaan.
      Suojeluskunnilla, valkoisilla oli mittavat vankileirit Lahden Hennalassa ja Helsingin Suomenlinnassa ja jossa valkoiset teloittivat antautuneita, siviilejä ja lapsiakin raa'asti.

      Punaisten puolella oli yksittäisiä terroritekoja. Kansanvaltuuskunta ja Punakaartien esikunta kielsi kostot ja yksittäiset teot. Valkoisten puolella punaisten juokkomurhat perustuivat Vaasan hallituksen antamiin lakeihin ja olivat suunniteltuja sekä järjestelmällisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      256
      8678
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      292
      5938
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      176
      1935
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1810
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      190
      1392
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      78
      1344
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1237
    8. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      59
      1218
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1063
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1051
    Aihe