Meidän työpaikalla on tupakointi kielto työaikana, ja jos jää kiinni saa varoituksen. Entäpä jos työaika on loppunut, lähden kotiin, kävelen parkkipaikalle autolle, puhdistan autoa lumesta ja sytytän samalla tupakan niin siitäkin tulee varoitus, jos pomo huomaa. Ja tälläisestä tapauksesta tuli työkaverille varoitus, onkohan oikein? Mitä laki ja liitto tähän sanoo?
Tupakointi kielto, diktaattori pomo
Ahistaa
4107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nähtävästi autosi on työpaikan pihalla parkissa, kyllä työnantaja voi määrätä mitä alueella saa tehdä. Saa kyllä ahistaakkin.. olet etuoikeutettu kun työnantaja on huolissaan terveydestäsi ei kyse ole mistään diktatuurista vaan välittämisestä joka näyttää olevan todella tarpeen näistä kommenteistasi päätellen.
Meidän työpaikalla OLI tupakointikielto mutta se peruttiin muutaman viikon sisällä kun tupakoitsiat tupakoi nurkilla salaa. Taas haisee tupakka joka paikassa.
Mutta voiko tupakoinnista antaa varoituksen, jos työaika on jo loppunut. Meillä lukee säännöissä, että työaikana ei saa tupakoida. Entäpä jos loman aikana kävelen työpaikan ohi tupakka suussa, voiko siitäki antaa tuolla perusteella varoituksen?
Periaatteessa työpaikan vakuutuksen piikkiin menee jos työmatkalla sulle sattuu jotain. Esim.kaadut ja käsi murtuu. Samalla ajatuksella olet vielä työnantajan piirissä kun putsaat sitä autoa.
Rangaistuksena vois varoituksen lisäksi olla, että loput tupakkasi pätkitään poikki mitä sinulta löytyy.