Taas ammuttiin täyteisillä?

Hieman_huolestunut

Viime yönä kuului useampi laukausta muistuttava pamaus, joko taas ammuttiin täyteisillä? Vai tenavat pamauttelivat pullopommeja tai ilotulitteita?

Viimeisimmän varman ampumissarjan poliisi ja media vaikenivat täydellisesti. Oriveden Sanomatkin on jo poistanut uutisartikkelinsa aiheesta. Orivedellä ei ole iso juttu jos keskustassa ammutaan järeillä panoksilla. Tai sitten ampujat olivat ns tärkeämpiä henkilöitä tai suojeltuja rikollisia.

Tällä palstalla oli jollain henkilöllä havainto siitäkin, että karhun ampumisalueella olisi ollut muutamaa astetta järeämpiä haulikon panoksia joita pelastuslaitos tai poliisi ei ollut viitsinyt löytää tai ei halunnut ottaa talteen.

17

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedänpaljon

      Et syyttä ole huolissasi, oriveellä toimii oma mafia. Jos et kuuluu mafian sisäpiirin, niin koita elää mahdolllisimman huomaamattomasti.

    • 4ynnä5

      Puhu järeydestä vasta kun ammutaan kiväärillä. No luulla voi mitä vaan peloissaan. Jonkun teini corollan pakoputki kun paukahtaa niin aloittajalla on paskat housuissa ja ollaan sängyn alla tutisemassa kun "onhan sitä ennenkin täyteisillä ammuttu"
      "Tällä palstalla oli jollain henkilöllä havainto siitäkin, että karhun ampumisalueella olisi ollut muutamaa astetta järeämpiä haulikon panoksia joita pelastuslaitos tai poliisi ei ollut viitsinyt löytää tai ei halunnut ottaa talteen." Tiedätkö edes mikä on täyteisen ja tavallisen haulikon panoksen ero? Luonnossa on metsästyksen jäljiltä hylsyjä siellä täällä. Jos löydän marja reissulla kiväärin hylsyn hirvijahdin jäljiltä niin tarkoittaako se automaattisesti että rannalla ammuskeleva sorsastaja ampuu sorsia lentoon juuri sillä kyseisellä kiväärillä josta maastoon jääneet hylsyt ovat peräisin.
      Vähän nyt maalaisjärjen käyttöä siihenkin korsuun!

      • Enolisiuskonut

        Täyteisessä on yleensä moninkertainen massa kiväärin luotiin verrattuna. Voi sitä järeäksikin sanoa.

        Eihän tuossa mainittu mitään täyteisten hylsyistä, vaan panoksista. Tavallisen ja täyteisen ero on selvä amatöörillekin.


      • 4ynnä5
        Enolisiuskonut kirjoitti:

        Täyteisessä on yleensä moninkertainen massa kiväärin luotiin verrattuna. Voi sitä järeäksikin sanoa.

        Eihän tuossa mainittu mitään täyteisten hylsyistä, vaan panoksista. Tavallisen ja täyteisen ero on selvä amatöörillekin.

        Tekstissä kyllä puhutaan laukauksien äänistä ja äänistä ei pysty erottamaan lähteekö putkesta hauleja vai täyteisiä. Olkoon slugi kuinka painava tahansa niin se ei ole tappava enään viiden kilometrin päässä kuin vaikkapa 30-06.lla 45 asteen kulmassa ammuttu luoti johtuen siitäkin että ei edes lennä sinne saakka. Ja massa ei suoraan tarkoita tehoa. Siinä missä 7.62 kaliiberin kasi grammaiset menee ratakiskosta läpi jättäen siistin reijän tekee parinkymmenen gramman täyteinen vaan pienen montun.


      • Enolisiuskonut
        4ynnä5 kirjoitti:

        Tekstissä kyllä puhutaan laukauksien äänistä ja äänistä ei pysty erottamaan lähteekö putkesta hauleja vai täyteisiä. Olkoon slugi kuinka painava tahansa niin se ei ole tappava enään viiden kilometrin päässä kuin vaikkapa 30-06.lla 45 asteen kulmassa ammuttu luoti johtuen siitäkin että ei edes lennä sinne saakka. Ja massa ei suoraan tarkoita tehoa. Siinä missä 7.62 kaliiberin kasi grammaiset menee ratakiskosta läpi jättäen siistin reijän tekee parinkymmenen gramman täyteinen vaan pienen montun.

        Lainasit tekstiä karhun ampumisesta. Siinä ei kirjoiteta laukausten äänistä vaan maastossa havaituista panoksista. Johon vastasit jotain hylsyjen löytämisestä ja tunnistamisesta.

        "Siinä missä 7.62 kaliiberin kasi grammaiset menee ratakiskosta läpi jättäen siistin reijän tekee parinkymmenen gramman täyteinen vaan pienen montun."

        Kummalla tulee pahempaa jälkeä kun ammutaan suurriistaa tai ihmistä?

        Aloituksessa taas on kysymys. Ei väite. Itse kuulin 11.7 kaksi laukausta muistuttavaa ääntä. Myös minä käytin kysymysmerkkiä koska äänen perusteella en ole varma olivatko laukauksia.


    • Enolisiuskonut

      Tänä aamuna 6:50 ammuttiin Oripohjassa kaksi laukausta? Auto kävi jossain lähellä pysähtymässä ja lähti sitten pois. Kuului mieten ääniä.

    • 7plus11

      Kuinkahan kauan aiot avata uudestaan näitä samoja provo ketjujasi täällä?

      • Enolisiuskonut

        Et lue uutisia?


    • HomoMetsämies

      Varmaan jotkut runkkarit olleet koiriaan kouluttamassa jänismetsällä ja vahingossa ampuneet pari karhua?

    • remonttireino

      Laukausta muistuttava... voipi olla vaikka naulapyssy talonrakentajan kädessä.

    • Usein harhat loppuvat kun lopettaa juomisen.

      • 0346

        Sorry vaan, mutta kyllä se ei ole harhaa, sillä niitä pamauksia on ihmetellyt kyllä aika moni. Ainakin tänne Oripohjaan ne kuuluvat hyvin.


    • Mafioso

      13.9 useita ammunnan ääniä taas kuulunut keskellä yötä. Uutisissa ei lue mitään

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      158
      9884
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      2
      9501
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      130
      7980
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      261
      7508
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      123
      6167
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      5967
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      53
      5779
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      94
      4851
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      14
      3917
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      54
      1454
    Aihe