Olenko minä valmis omaan poniin

Nipafan

Tässä kirjoittaa 13 vuotias tyttö. Olen ratsastanut kuusi vuotta ja esteitä tällä hetkellä menen hoitsullani melko paljon. Hoitsua käyn ainakin moikkaamassa tallilla jokapäivä, mutta neljänä päivänä viikosta olen tallilla kolmesta eteenpäin. Eli aikaa minulla kuitenkin on ja tallipaikkakin olisi jo tiedossa. Re siis N. 70cm ja ye on 80-90cm.
Koulutasoltani olen heC-heB.

6

157

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaanjuu

      En tietenkään tätä päätöstä tee, mutta mun mielestä oot valmis omaan hevoseen/poniin :) Eihän se oo kiinni siitä, kauanko on ratsastanut, vaan kokemuksesta ennemminkin, vai? Et kertonu viestissäs muusta taidoistasi, kun ratsastuksesta, mutta sen osaat varmasti itsekin arvioida :D Kertomasi perusteella mielestäni olisit valmis oman hevoseen ;)

      Onnea!

    • ruleee

      Musta oot valmis omaan poniin/hevoseen, vaikka et sanonukkaan muita taitojas, mutta uskon että kyllä sä varmasti pärjäisit :)

      • Nipafan

        No jos lisäisin vielä tähän sen verran että ihan hevosten hoitokerhossa jossa kävin aluksi noin kolmen vuoden ajan opin todella paljon hevosenhoidosta ja lähes kaikki perusasiat minulla on kunnossa. Nykyistä hoitsuani olen hoitanut kaksi ja puoli vuotta ja siinäkin ajassa paljon oppineena.:) Toki aina oppii lisää, jokapäivä. Ja jos Raahen aluella olisi joku joka etsisi vuokraajaa isolle ponilleen/hevoselleen täällä on yksi vapaaehtoinen!:D olen siis N.160cm pitkä ja painan n.45kg.


    • mmariiii

      Kannattaa ensin kokeilla esim. vuokra-/ylläpitohevosta, niissä oppii omasta hevosesta todella paljon ja saa vähän maistiaista siitä, millasta oman hevosen pito on. :)

    • Hevostenhoitaja

      Ensinnäkin ponit ovat suhteessa haastavampia kuin isot hevoset. Toisekseen kuka sen lystin maksaa? Eläinlääkärikulut, kengitykset, vuolut, varusteet, loimet, suojat ym. ? Missä sitä pitäisit? Vuokratallilla? Kotona? On yksi lysti osaatko ratsastaa vai et se ei hevosen hoitoon vaikuta. Entä ruokinta? Tiedätkö mitään hevosen tai ponin ruokinnasta? Se on kuitenkin tärkein asia koko hevosen pidossa. Hevosen suolisto on todella herkkä ja siitä pitää pystyä pitämään huoli! Hyvälaatuinen heinä ja oikeassa suhteessa kivennäiset ym. Entä hevosen käsittely? Tiedätkö miten toimit ponin kanssa? Entä mitä teet jos tulee jotain ongelmia? talliympäristö? Minkäkokoiset laitumet/ karsinat? Terv hevostenhoitaja opiskelija 23

    • helnalkalqpp

      Olet valmis (ainakin kuvailujesi perusteella, mikäli vastaavat todellisuutta)!
      Jos oman hevosen hankit, sijoitat siihen vapaa-aikasi, ihmissuhteesi ja elämäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      831
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      83
      771
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      681
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      654
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      554
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      523
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      183
      522
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    10. Ihmettelen tämän palstan naisia

      Kun ne uskovat olevansa jotain niin ihmeellistä ja hienoa. Ja että kaikki naiset on niin upeita ja hienoja. Että mistä
      Sinkut
      83
      479
    Aihe