Voiko kuulua vapareihin?

avapari

Voiko kuulua vapareihin, jos on ateisti muttei hyväksy bolsevistista räyhäämistä, muiden ihmisten pilkkaamista, on itse sitä mieltä ettei ole älykkyydeltään muita ylivertaisempi, ei oikein jaksa ymmärtää sukupuolisekoilua ja ei hirveästi mesua esinahastakaan, Jallulehti on jäänyt tilaamatta ja oluetkin tulee itse maksettua?
Kaiken kukkuraksi ymmärtää, että uskovaiset haluavat itse päättää uskomisestaan ja kirkollisveroakin pitää jäseniltä perittävänä jäsenmaksuna, josta murehtiminen ei edes kuulu kirkkoon kuulumattomille vapareille.
Lisäksi on vielä sitä mieltä, että vanhemmat saavat itse päättää alaikäisten lastensa kirkkoon kuulumisesta tai kuulumattomuudesta, vanhemmathan sen maksavat.Jori lupaa maksaa vain jos eroaa Vapareista ( ja liittyy kirkkoon?).

19

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroaako.Jorikin

      Maksaako Jori vapareista eroamisesta ja kirkkoon liittymisestä?

      • tosion

        Niinhän tuo on kirjoittanut erorahoja maksavansa.


    • JoroErin

      Kyllä Vapaasurakunnat on hyvä idea.

    • Jappervokki

      Olet saanut varsin omituisen kuvan vapaa-ajattelusta tämän palstan juttujen perusteella. Ota huomioon se, että suurin osa oudoista aiheista on vastustajiemme esillenostamia. Me korostaisinme mielellämme aivan muita asioita, mutta he ovat fiksoituneita noihin alapääjuttuihin, eivätkä halua keskustella mistään muusta. Raukkaparat.

      • YÖÖöÖÖK

        Se alapääjuttu on teidän jutuissanne aivan omituinen osa. Ei mikään ihme, että ihmiset siitä kyselee. Mutta olihan avauksessa muutakin. Alapääasioihin sinäkin vain tartut. Kuvaavaa.


    • Mitenolisi

      Vaparien mukaan kirkko ja valtio tulisi erottaa toisistaa, kirkon epäreilut etuoikeudet purkaa. Valtion ei tulisi rekisteröidän lapsia uskontokuntien "lapsijäsenyyden" mukaan eikä käyttää valtion verottajaa minkäään yhteisön jäsenmaksun perimiseen (ulosottomiehen uhalla). Valtion tulisi kohdella ihmisä yhdenvertaisesti heidän uskonnostaan tai vakaumuksestaan huolimatta.

      • Rahahanat.kiinni

        Valtio vahvistaa kirkon pyynnöstä kirkon säännöt (= kirkkolaki). Valtio vahvistaa vaparien säännöt vaparien pyynnöstä. Miksei vapareita ja valtiota tulisi erottaa toisistaan?

        Miksi valtio kerää ulosottomiehen uhalla kaikilta kanasalaisilta rahaa vapareille? Kirkolle tarvitsee sentään vain kirkon jäsenten maksaa.

        Valtion tulisi kohdella ihmisiä yhdenvertaisesti eikä suosia vapaa-ajattelijoita niin kuin nyt tapahtuu.


      • Humanisti-vapari
        Rahahanat.kiinni kirjoitti:

        Valtio vahvistaa kirkon pyynnöstä kirkon säännöt (= kirkkolaki). Valtio vahvistaa vaparien säännöt vaparien pyynnöstä. Miksei vapareita ja valtiota tulisi erottaa toisistaan?

        Miksi valtio kerää ulosottomiehen uhalla kaikilta kanasalaisilta rahaa vapareille? Kirkolle tarvitsee sentään vain kirkon jäsenten maksaa.

        Valtion tulisi kohdella ihmisiä yhdenvertaisesti eikä suosia vapaa-ajattelijoita niin kuin nyt tapahtuu.

        Patentti- ja rekisterihallitus, vaikka ihan sen Yhdistysrekisteri, voisi aivan hyvin "vahvistaa" myös kirkon säännöt. Nytkyinen kansanedustajien nöyryyttäminen PL 76 § mukaisesti hyväksymään kirkon säännöt ilman muuttamisoikeutta on korkea aika lopettaa. Yhdistysrekisteri muuten tekee muutosvaatimuksia yhdistysten lähettämiin sääntöihin. Sekö kirkkoa huolestuttaa?!! Eduskunta kumileimasimena on parempi...


      • Humanisti-vapari kirjoitti:

        Patentti- ja rekisterihallitus, vaikka ihan sen Yhdistysrekisteri, voisi aivan hyvin "vahvistaa" myös kirkon säännöt. Nytkyinen kansanedustajien nöyryyttäminen PL 76 § mukaisesti hyväksymään kirkon säännöt ilman muuttamisoikeutta on korkea aika lopettaa. Yhdistysrekisteri muuten tekee muutosvaatimuksia yhdistysten lähettämiin sääntöihin. Sekö kirkkoa huolestuttaa?!! Eduskunta kumileimasimena on parempi...

        >>Nytkyinen kansanedustajien nöyryyttäminen PL 76 § mukaisesti hyväksymään kirkon säännöt ilman muuttamisoikeutta on korkea aika lopettaa.>>

        Mikä juttu tuo on?


    • kuispyyhkii

      Onko Patentti-ja rekisterihallitus antanut Vaparien kustannusyhtiölle poikkeusluvan piillotella kuitteja konkurssissa?
      Onko eduskunta tässäkin kuittikaupassa joutunut kumileimasimeksi?

      • Huhahheijaaa

        Jos joku tarjoaa kokouksen yhteydessä toiselle kahvit, eikä laita sitä minkään yhteisön menoiksi, vana maksaa omistaan, onko se kuittien piilottelua. Entä jos se kuitti on rypistetty ja heitetty roskiin..


    • hkghk

      Voiko olla koirkon jäsen ja joutua maksamaan kirkkoveroa vaikka ei ole koskaan kirkkoon liittynytkään?. Kyllä voi, noin 95% evlut. kirkon jäsenistä.

      Voiko olla kirkon jäsen vaikka ei usko jumalaan, totta kai voi kunhan vain maksaa kirkkoveron, muusta kirkko ei välitä.

      Voiko olla kirkon jäsen vaikka ei hyväksy kirkon itserakkautta, omnaneduntavoittelua ja mammonanpalvontaa, eikä sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen sortamista? Kyllä voi!

      En vain tajua miksi monet haluavat, vaikka eivät jaa kirkon arvoja, ainakaan niiden soveltamista käytäntöön, mielikuvitusolentouskosta ja oppikysymyksistä puhumatikaan.

      Sanotaa että kirkosta eroaminen on jo liian helpoksi tehty, mutta liittyminen se bvasta helppoa on. Eroamiseen tarvitaan sentää lomakkeen täyttö ja klikkaus, evlut. liittymiseen suurimman osan jäsenistä ei ole tarvinnut tehdä yhtikäs mitään, (ainoastaan syntyä tapaevlut.kirkonjäsenten lapseksi.

    • jiijäätee

      Kysyin tätä jo toisessa ketjussa joka nyt on poistettu; Voiko vapareihin liittyä sellainen henkilö joka ei enään ole suomen kansalainen ja/tai ei enään asu suomessa?

      • En tunne kaikkien VA-liittoon kuuluvien yhdistysten sääntöjä, mutta pääsääntöisesti asia menee kaiketi näin. Jäsenellä on oltava ikää vähintää 15 vuotta, hän ei saa kuulua mihinkään uskonnolliseen yhdyskuntaan, ja hänen on maksettava luokkaa 20-30 euroa oleva vuotuinen jäsenmaksu. Ulkomaalaista ei yhdistyslain mukaan voi valita puheenjohtajaksi tai varapuheenjohtajaksi. Siihen on tosin mahdollista saada poikkeuslupa. Asuinpaikka merkitsee - ei kansalaisuus.


      • eroavapareista
        foo_bar kirjoitti:

        En tunne kaikkien VA-liittoon kuuluvien yhdistysten sääntöjä, mutta pääsääntöisesti asia menee kaiketi näin. Jäsenellä on oltava ikää vähintää 15 vuotta, hän ei saa kuulua mihinkään uskonnolliseen yhdyskuntaan, ja hänen on maksettava luokkaa 20-30 euroa oleva vuotuinen jäsenmaksu. Ulkomaalaista ei yhdistyslain mukaan voi valita puheenjohtajaksi tai varapuheenjohtajaksi. Siihen on tosin mahdollista saada poikkeuslupa. Asuinpaikka merkitsee - ei kansalaisuus.

        Eli ulkomaalainen raha kelpaa, mutta valtaa ei anneta.


      • eroavapareista kirjoitti:

        Eli ulkomaalainen raha kelpaa, mutta valtaa ei anneta.

        Tuo yhdistyslain kielto koskee kaikkia yhdistyksiä.

        Ja minusta ihan hyvä niin. Arvaatko miksi laissa tuollainen kielto on?


    • outojuttu

      Jotta Vapareihin voi kuulua, ei saa olla minkään uskonnollisen yhdistyksen jäsen. Vaparit katsovat siis oikeudekseen rajoittaa uskonnon vapautta.
      Lain mukaan uskonnon tai ihon värin perusteella ei saa ketään syrjiä.
      Onko vapareille annettu jokin etuoikeus? Kirkkohan hyväksyy jäsenekseen vaikka kuuluisi Vapareihin.

      • Säännöt ovat PRH:n tarkistamia ja hyväksymiä. Syrjintäkielto toimii siten, että esimerkiksi Kokoomus ei voisi kieltäytyä ottamasta kommunistia jäsenekseen. Sen sijaan Kokoomus voi kieltäytyä ottamasta muiden puolueiden jäseniä jäsenikseen. Lukijalle jätetään harjoitustehtäväksi miettiä miten tämä liittyy vihamielisten valtausyritysten torjumiseen.


      • Vihavaparit
        foo_bar kirjoitti:

        Säännöt ovat PRH:n tarkistamia ja hyväksymiä. Syrjintäkielto toimii siten, että esimerkiksi Kokoomus ei voisi kieltäytyä ottamasta kommunistia jäsenekseen. Sen sijaan Kokoomus voi kieltäytyä ottamasta muiden puolueiden jäseniä jäsenikseen. Lukijalle jätetään harjoitustehtäväksi miettiä miten tämä liittyy vihamielisten valtausyritysten torjumiseen.

        Aikooko vihamieliset vaparit vallata kirkon?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      203
      2143
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1178
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1073
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      23
      827
    5. 58
      796
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      751
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      567
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      540
    Aihe