Noin 500 suomalaista herkistyy joka vuosi

luomuilua

24

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kemikaaleja
    • kemikaalijea

      No niin, vihdoinkin on saatu kattava lista kemikaalittomista kuluttajatuotteista.

      "We have examined and subjected to rudimentary analysis an exhaustive number of such products, including but not limited to lotions and cosmetics, herbal supplements, household cleaners, food items, and beverages. Herein are described all those consumer products, to our knowledge, that are appropriately labelled as ‘Chemical free’"

      http://blogs.nature.com/thescepticalchymist/files/2014/06/nchem_-Chemical-Free.pdf?hc_location=ufi

      Ei tule listaa ainakaan tuosta linkistä.

      Se oli juuri se pointti. Kemikaalittomia tuotteita ei ole olemassakaan, siksi lista on tyhjä paperi.

    • pikaliimaako
    • rahatpoiskaikilt
    • rahatpois
    • ihanomavlintas
    • ihanomavalintas
    • ihanomavalintas
    • Kemikaaleista

      Lainsäätäjien tulisi ennenkaikkea kieltää haitallisten kemikaalien käyttö teollisissa valmisteissa. Nyt prosessi on liian hidas ja tehoton. Ihmisiä sairastuu kasvavalla tahdilla allergioihin ja menehtyy syöpätauteihin. Se tulee todella kalliiksi yhteiskunnalle. Myös luonto saastuu ja vaikuttaa vääjäämättä ihan jokaisen meidän elämään. Onneksi voimme kuitenkin vaikuttaa kulutuspäätöksillämme minkälaiset tuotteet menestyvät. Sen luulisi kannustavan valmistusteollisuuttakin vastuullisempaan suuntaan.

    • ihanomavalintas
      • kotikemisti

        Ihovoiteen teko on todella helppoa. Itse tein taas tänään satsin voidetta entiseen mömmöpurkkiin.
        Aineet ovat: luomukookosrasvaa ja siruunamehua sekoitetaan tahnaksi. Sitruuna pehmittää ihoa että kookosrasva imeytyy hyvin.

        Voiteen voi vielä hajustaa elintarvikehajusteilla esim. vaniljalla tai mansikalla.


      • kookosöljyä

        Kylmäpuristettu neitsytkookosöljyä ei tule sekoittaa munkkirasvana tunnettuun kookosrasvaan. Neitsytkookosöljy ei sisällä munkkirasvan käsittelyssä käytettävien liuottimien jäämiä, eikä öljyä ole raffinoitu, valkaistu tai hydrogenoitu. Neitsytkookosöljy sisältää antioksidantteina toimivia fenolisia yhdisteitä (esim. ferulahappoa, p-kumariinihappoa ja tokoferoleja), joita tavallisessa kookosrasvassa ei ole.


    • siinähänse

      Tervetuloa Kemikaalitutkaan!

      Missä kaikessa on haitallisia kemikaaleja? Kuinka valita turvallisia tuotteita? Uusinta ja ajankohtaista tietoa kemikaalien vaaroista ja haitoista. Liity mukaan ja puhdistetaan ympäristö yhdessä!

      https://www.facebook.com/kemikaalitutka

    • siinähänse
    • siinähänse

      Ihotautilääkäri Kristiina Aalto-Kortteen mielestä EU:n komissio toimii kosmetiikka-asioissa teollisuuden ehdoilla.

      ”Ihotautilääkärin näkökulmasta komissio kuuntelee pelkästään teollisuutta. Kaikki tehdään mahdollisimman hitaalla tavalla ja vain juuri ne asiat toteutetaan, jotka teollisuus suostuu itsekin tekemään”, Aalto-Korte sanoo.

      http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/03/06/kosmetiikan-sailontaaineissa-muhii-uusi-pommi

    • ihostakoko

      hei.ei varsinaisesti liity tähän, mutta kerron kuitenkin.v.2013 olin duunissa epsoossa ja tekemässä kattoplaanille pohjaa valubetonista.en tiennyt että massaan oli lisätty kemikaalia joka hidastaa "jäykystymistävaikeasana".kontillani työstin ja työpartneri vieressä ihan selvänä jättää 209 m2 yksin hoidettavaksi.kemiallinenpalo jalkoihin.sääret polvi seutuineen...ttu.365p.pitkäthousut,aurinko armas polttaa heti.iho jäi niin ohueksi jollei joka ...tun päivä rasvaa vuotaa veri ihosta.luota ja anna toisen johdattaa.sokista toipuminen vei 2v.onneksi nyt tulevana ke arvioidaan haitan suuruus.ei rahallisesti kauniita jalkoja takasin saa.ikäni ollut ulkotöissä ja sisälläolo myrkkyä.tuttaa mutta otan vastaan.toivottavasti menee tutkintaan.hyv.sulle että viitsit.aamu on aina uusi vaikka toistaa itseään.ok.

    • kuunteleohjelma
    • vaihtoehtojaetsimässä

      Itse olen ex-hoitaja, ja saanut hankalan käsi-ihottuman, johon en saanut koskaan asiallista hoitoa ja tukea (katsottiin, että oma vika, koska olen alunperin atoopikko). Joka tapauksessa kun iho on syystä tai toisesta rikki, niin allergisoituminen on hyvin varmaa.

      Käytin Protopicia lienee 7 vuotta, nyt olen ollut vuoden lähes ilman. Käytin pitkään perusvoiteena käsille Ceridalia (voide, ei öljy), joka on apteekin tuotteista vähiten kemitaalikoktail. Vaikea ostaa mitään sen enempää luontaisalan kaupasta, apteekista kuin marketista, koska lähes kaikissa on kilometrin pituinen tuoteseloste. Jopa apteekin tuotteet voivat pahentaa oireilua.

      Eli itse olen hoitanut ihoani ja hiuksiani viime ajat seuraavilla keinoin: Hiukset pesen yleensä ruokasooda-vesi - etikka-vesi -systeemillä. Välillä käytän pesupähkinäliuosta tai jopa mäntysuopaa. Käsisaippuana on puhdas oliiviöljysaippua. Ihovoiteen sekoitan itse erilaisista öljyistä ja vahoista. Netistä löytyy paljon erilaisia omatekoisen kosmetiikan ohjeita. Olen käyttänyt kasvojen ja kaulan pesuun myös Epson-suolaa ja Konjac Sponge -ihonpuhdistussientä.

      Paras hakukoneen löydös oli kasviglyseriinin käyttö käsivoiteena. Eräästä blogitekstistä löysin. Glyseriini on makean makuinen alkoholi, jota käytetään paljon valmiissa kosmetiikassa. Se on tahmeaa ainetta. Eli sekoitan ihan tavallista vettä ja glyseriiniä pieneen pumppupulloon ja suihkutan iholle ja levitän päälle omatekoista ihorasvaa. Vihdoinkin tuote, jolla olen saanut korppukäsivarretkin pehmeiksi. Ja ilman lisäaineita.

      Kasvojen ryppyjä vastaan koetan taistella kasvojumpalla ja mikroneulauksella. Kunnolla tehdyllä kasvovoimistelulla ei ehkä pääse rypyistä eroon, mutta ilme ainakin tulee tasapainoisammaksi, ja vähemmällä todennäköisyydellä tulee tarvetta turvautua kirurgin veitseen. Hyväkuntoiset lihakset tukevat kasvojen ihoa, ja tehostunut verenkierto tuo ravinteita iholle luonnollisella tavalla.

      Hiukset värjään luonnonhennalla. Kaikille se ei käy, mutta suuremmalla todennäköisyydellä useimmille sopii, kuin synteettiset hiusvärit.

    • kuunteleohjelma
    • kutittaa

      Miksi et enää käytä protopicia, onko siitä haittoja?

    • kuorintavoide

      yksinkertaisen ja puhtaan kuorintavoiteen saat sekoittamalla 1/2 kookosöljyä ja 1/2 tavallista pöytäsokeria.

    • terveyttäeisairautta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      344
      2004
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1629
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1311
    4. 143
      1158
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1151
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1151
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1057
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      79
      1042
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      962
    10. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      958
    Aihe