Nemtsovin murhatutkimukset Staputlerin henkilökohtaisessa ohjauksessa etenevät käsikirjoituksen mukaan. Jo ennen murhaa oli Kremlissä päätetty, että pari tsetseeniä pidätetään noin viikko Nemtsovin murhan jälkeen, koska tsetseenien pidättäminen ei pienennä Staputlerin kansansuosiota. Kansalliskiihkon vallassa olevat venäläiset eivät tietenkään mieti sitä, miten tavalliset tsetseenit saivat valvontakamerat pois päästä niin sopivaan aikaan, mutta eihän Venäjällä kannata mennä yksityiskohtiin. Suuri maa, suuret linjat?
Tärkeintä on, että Staputlerin politiikkaan sopivat syylliset saatiin pidätettyä kohtuullisessa ajassa. Ukrainan valloitussotaa pystytään siis hyvin jatkamaan tämän pienen välikohtauksen jälkeen, ja sehän on Staputlerille kaikkein tärkein asia tässä maailmassa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201503070113806_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015030719314693_ul.shtml
Käsikirjoituksen mukaan edetään?
4
61
Vastaukset
Tässä hieman parempi linkki samasta asiasta.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1425698956287Karavaani kulkee?
Nemtsovin murhatutkinta "etenee" perinteiseen venäläiseen tapaan. Ensin KGB-miehet saivat omilla konsteillaan sopivan murhaajakandidaatin tunnustamaan, mutta kun kidutus loppui, niin kaveri peruikin tunnustuksensa. Oikeata Kremlin määräämää ampujaa ei saada koskaan selville, joten käsikirjoituksen mukaan edelleen mennään.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1426125003833.html
- HetiKajalatakaisin
Olen mielnkiinnolla myös tapahtumia seurannut enkä voine ymmärtää että joku sitä muuna pitää kuin Putinin toimeenpanemana palkkamurhana.
Puoluetonta tutkimusta vaaditaan?
Europarlamentaarikot vaativat puolueetonta tutkimusta Nemtsovin murhasta, mutta eihän se Venäjälle käy. Puolueetomat tutkijat pystyisivät helposti osoittamaan, että Nemtsovin murhaaminen päätettiin Kremlin sylttytehtaassa, ja tietenkään tällaista asiaa ei saa kertoa kansalle. Paljon turvallisempaa on tutkia asiaa tsetseenien rötöstelynä.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015031219346084_ul.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273495Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142700Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182642Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152318Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771732Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501658Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261606Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt131484Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1411302