Käsikirjoituksen mukaan edetään?

Nemtsovin murhatutkimukset Staputlerin henkilökohtaisessa ohjauksessa etenevät käsikirjoituksen mukaan. Jo ennen murhaa oli Kremlissä päätetty, että pari tsetseeniä pidätetään noin viikko Nemtsovin murhan jälkeen, koska tsetseenien pidättäminen ei pienennä Staputlerin kansansuosiota. Kansalliskiihkon vallassa olevat venäläiset eivät tietenkään mieti sitä, miten tavalliset tsetseenit saivat valvontakamerat pois päästä niin sopivaan aikaan, mutta eihän Venäjällä kannata mennä yksityiskohtiin. Suuri maa, suuret linjat?

Tärkeintä on, että Staputlerin politiikkaan sopivat syylliset saatiin pidätettyä kohtuullisessa ajassa. Ukrainan valloitussotaa pystytään siis hyvin jatkamaan tämän pienen välikohtauksen jälkeen, ja sehän on Staputlerille kaikkein tärkein asia tässä maailmassa.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201503070113806_ul.shtml

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015030719314693_ul.shtml

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Karavaani kulkee?

        Nemtsovin murhatutkinta "etenee" perinteiseen venäläiseen tapaan. Ensin KGB-miehet saivat omilla konsteillaan sopivan murhaajakandidaatin tunnustamaan, mutta kun kidutus loppui, niin kaveri peruikin tunnustuksensa. Oikeata Kremlin määräämää ampujaa ei saada koskaan selville, joten käsikirjoituksen mukaan edelleen mennään.

        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1426125003833.html


    • HetiKajalatakaisin

      Olen mielnkiinnolla myös tapahtumia seurannut enkä voine ymmärtää että joku sitä muuna pitää kuin Putinin toimeenpanemana palkkamurhana.

      • Puoluetonta tutkimusta vaaditaan?

        Europarlamentaarikot vaativat puolueetonta tutkimusta Nemtsovin murhasta, mutta eihän se Venäjälle käy. Puolueetomat tutkijat pystyisivät helposti osoittamaan, että Nemtsovin murhaaminen päätettiin Kremlin sylttytehtaassa, ja tietenkään tällaista asiaa ei saa kertoa kansalle. Paljon turvallisempaa on tutkia asiaa tsetseenien rötöstelynä.

        http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015031219346084_ul.shtml


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11591
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7916
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      2838
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      97
      2227
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      148
      2131
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1626
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1074
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe