Kuinka paljon maksat todellista veroa

Kauppalehden verolaskuri.

www.kauppalehti.fi/uutiset/tama-laskuri-paljastaa--paljonko-oikeasti-maksat-veroja/MVuhHLcu?_ga=1.19247160.1438757419.1425751350
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Riippuu täysin tuloista ja yhteiskunnallisten subventioiden käytöstä. Hyvätuloisten ja todella rikkaiden yksi merkittävä subventio on lapsisiä. Sem minä ymmärränoikein hyvin, että lapsilisä on tuikitarpeellinen tulonsiirtomuoto köyhille, mutta sitä en käsitä, miksi esimerkiksi 120.000 euroa kuukaudessa ansaitsevien (palkka osakkeet ja jättiosingot) on saatava samansuuruinen lapsilisä. ?

Minä olen jo vuosia ajanut kompromissiehdotusta, että lapsilisän suuruus porrastettaisiin tuloluokan mukaan esimerkiksi niin, että KELAN lapsilisän maksaminen lopetettaisiin kokonaan, jos henkilöllä / pariskunnalla on yli 10.000 euron kuukausitulot muodossa tai toisessa..

Eräältä oikeistopolikikolta tuli kuitenkin kylmää suihkua niskaan epävirallisissa keskusteluissa.

Hän sanoi, että "varakkaiden ja ökyrikkaiden laplisää olisi kokotettava huomattavasti yli noiden naurettavien pikkusummien, koska heidän lapsensa ovat yhteiskunnalle paljon arvokkaampia, kuin törkytyöläisten heikkolahjaiset ja vähä-älyiset lapset".

Tähänkö ollaan edetty Suomessa?.

Suunta näyttää valitettavasti tältä.

Vuonna 1996 Ahon ja Viinasen hallituksen päätöksen mukaan lapsilisät alettiin yhtäkkiä laskea tulossa, joka köyhille (etenkin yksinhuoltajaperheille) aiheutti massiivisen marssin sosiaaltoimistoihin, koska enanto ei riittänyt millään.

Jos vertaa aikaisempaa käytäntöä ja lakia, jolloin lapsilisä ei ollut laskettaviksi tuloksi, niin sen perusteella voidaan sanoa ihan loogisesti vuoden 1996 jälkeen, että toimeentutotukiasiakas ei saa lapsilisää penniäkään, koska se ulosmitataan häneltä toimeentulotuen normilaskelmassa heti pois ylimääräisenä tulona. ! Eikö tunnu hassulta ja ennen kaikkea epäinhimilliseltä ?

Tätä asiaa kansanedustavat ja jallitus eivät ymmärrä (ovat miettineet tätä asiaa noin 60 vuotta, mutta kukaan ei uskalla tarttua asiaan? Yksinkertaista matematiikkaa. Miksi poliitikot pelkäävät matematiikkaa ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


verolaskuri kirjoitti:

Kauppalehden verolaskuri.

www.kauppalehti.fi/uutiset/tama-laskuri-paljastaa--paljonko-oikeasti-maksat-veroja/MVuhHLcu?_ga=1.19247160.1438757419.1425751350

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu