Ihminen ja tietokone: Pari?

jonskuliini

Mitä mieltä Te netin käyttäjät olette siitä voiko netin välityksellä löytää Sen oikean?
Onko teillä omakohtaisia kokemuksia tai onko teillä tähän mielipidettä tai sanottavaa tähän aiheeseen... Haluiaisin mielelläni kuulla kommentteja, vastauksia ja tuloksen mihin päädytte, johon ei ehkä ole aivan yhtä ainoaa ja oikeaa ratkaisua... Onko oikein puhua nettirakkaudesta?Voiko OIKEASTI löytää elämänsä kumppanin netin välityksellä...Jos voi niin mielelläni haluisin kuulla miten?Kirjautumalla chattiinkö ja odottelemalla että unelmien prinssi keskustelisi virtuaalisesti kanssani!?
...Luulenpa että tämä tyyppi olisi joku kumma nettipeelo, kaukana unelmien prinssistä.Tosin voisihan sitä hetken pitää huvia jonkun vieraan kanssa "keskustelemalla", mutta tämäkin keskustelu käytäisiin tietokoneen välityksellä. Yrittääkö nykyihminen korvata sosiaalisia halujaan koneisiin, sillä oikeastihan minä tässä näpyttelen alkeellista tekstiä koneelle ja tälläkin hetkellä kirjoitan tälle kapistukselle, vaikka ajattelen että kirjoitan kerrottavaksi tämän jollekin lajitoverilleni: IHMISELLE!!
Ihminen ja kone muodostaa sympioosi-suhteen toistensa välille ja hups keikkaa pian mukaan mahtuu jo kolmas osapuoli.Netti-ihastus.Onko tälläistä olemassa: Netti-ihminen? Kuka vain voi luoda itselleen hahmon, jollaisena netissä esiintyy toisille.Oikea persoonallisuus katoaa verkkomailmaan jossei siitä pidä kiinni. Moderni- ihminen pystyy kameleontin tavoin muuttamaan yhtä helposti virtuaali-geenejään kuin kyseinen eläin värejään. Se voiko luottaa siihen mitä netissä sanotaan on itse kunkin oma asia. Näillä sanoilla lopetan typerän tekstini ja mietin voisinko virtuaalisesti vaihtaa hiustenvärini vaaleasta-tummaan tai vaikka toisinpäin...

2

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liner

      Kyllä netin kautta voi löytää kullan itselleen. Käsitys siitä, että netin kautta löydetyt ihmiset ovat jotenkin outoja ei voi pitää paikkaansa, sillä myös ne "normaalit" ihmiset käyttävät nettiä. Samoja ihmisiä joita voi tavata kadulla voi tavata myös seuranhakupalstoilla. Katso vaikka hyviksesi.

      Itsekin löysin oman paremman puoliskoni netin ilmoituksen kautta ja nyt on jo yli vuosi yhteistä taivalta takana, asutaan yhdessä ja sitä rataa... :) Oikeastaan koen netin jopa parempana tutustumisväylänä kuin vaikkapa baarissa orväämistä. Ja meihin suomalaisiin on vaikeaa saada kontaktia jos olemme selvin päin. Kyllähän sitä on tullut pyydettyä ulos K-kaupan kassaakin, mutta siinähän menee tytöllä vain sormi suuhun "kun eivät normaalit ihmiset niin tee". Hmph!

      Tietenkin se on jokaisen omalla vastuulla, minkälaisen kuvan antaa netissä, mutta ainakaan itse en ole vielä kertaakaan törmännyt mihinkään täysin itseään vääristelleeseen ihmiseen, vaikka ennen nykyistäkin suhdetta deittailin paljon naisia netin kautta.

      Netin kautta löytyy jokaiselle jotakin. Ehkä myös se oikea, jos hyvin lykästää. Tietokonehan on vain väline kommunikointiin, yhtä hyvin voisit miettiä, onko ihminen puhelimen toisessa päässä yhtään sen rehellisempi tai "oikeampi".

    • minä vain

      ihan samalla tavalla sieltäkin voi sen oikean löytää, kun muualtakin. Etsivä löytää. Tai voi muutenkin vahingossa löytää sen oikean, vaikka ei etsisikään. nykyaikaa. ei taida oikean löytäminen katsoa aikaa eikä paikkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6804
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4572
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      32
      3768
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      63
      3081
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1646
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1630
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1187
    Aihe