7x53r sota pyssy

susihuk

Sotilas kiväärin hylsyistä pystyy tekemään( 7.62x53r:stä)..sen 7.53r.n..olen supistanut ja ladannut ja ampunut kyseisellä kalimberilla..ei kannata tuhota piipun viiluulla asetta..vanha ja tehokas pyssy..erinomainen tarkkuus..7mm kuulaa löytyy melkomonta kokoa eri kaupoista..jos et hallitse tai omista holkkeja tuu käymään niin ladataan [email protected]..
.

6

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jussivain

      hei sakaranmatti
      hatunnosto hienosta suhtautumista asiaan
      honkarannalla tehtiin minulle 1964 kaksi kyseistä asetta
      noin on latailu käynyt honkarannalla tehdyin muotein
      muutaman tuhat tehneenä tiedän että
      tarkkoja tulee
      on hieno kokemus kuulla osuma kun ampuu teeren 300 metrin pääpän
      kuulostaa kuin kittaita löisi yhteen
      missäpäin asut Matti ?

      • haavakkoja

        Hölmöä ampua teertä 300m matlalle. Haavakko tulee liian helposti.


    • hönökö9

      Pekka täällä,mää ammun teeren kilometristä missä päin muuten asut.

      • oiyy

        kuusamossa


    • varastettu

      Minulta varastettiin 3 haulikkoa ja2 kivääriä, poliisit saivat takaisin tuon 7×53 kiväärin mutta paruunat menivät olin ostamut niitä aikaan Kuopiosta.Kysyisi missäpäin asustelet, itse olen Pirkanmaalta [email protected]

    • jbhvo

      Vielä kirjoitan tässäkin viestiketjussa asiasta josta on kiistelty. Omistan sotilaskiväärin jossa vuosiluku 1954 ja kaliiperi merkintä on 7.62 Russ eli 7.62x54R.

      Jotkut sanoo että kyseessä aivan sama kaliiperi kuin 7.62x53R, no mitä nyt kaliiperilla hiuksia halkoen itse kukin tarkoittaa?..
      mutta patruuna (hylsy) on erilainen. Millin pitempi ja jos ampuu ko. aseella 54R patruunaa niin ei hylsyssä tapahdu juurikaan muutosta mutta jos ampuu 53R patruunan niin hylsyn hartiat venyy noin millin kauemmas kannasta mitaten ja samalla hylsyn mittakin muuttuu, minusta se on aika reilu muutos hylsyyn jos se noin muokkaantuu ja siksi itse pidän sitä eri kaliiperina, tehdas latauksissa luotikin on 54R:ssä hieman "tukevampi".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe