Hei! etsin uusien asuntojen omistajia n. 120-140neliötä n 3 hengen perhettä. Paljonko teillä menee asumiseen rahaa jos ei remonttirahoja lasketa? Eli sähköt vedet jätemaksut mitä kaikkea ? Kiitos kovasti vastauksista!
omakotitalo asumisen menot?
6
241
Vastaukset
Lämmityskustannusten määrä riippuu lämmitysmuodosta. Jos on maalämpö, kustannukset ovat pienimmät. Tässä on esimerkiksi Kuopion energian hyvä laskuri sähkönkulutuksen hinnasta. Kustannusten määrä riippuu myös, onko tuo talo yksi- vai kaksikerroksinen. Kaksikerroksisessa on vähän parempi hyötysuhde. Voi olla 200 euroa kuussa (ali tai yli). Itselläni tuo summa.
Keskivertoveden kulutus on 28 €/kk /henkilö (165 l/as,vrk), omakotititaloissa keskimäärin vähän tuota vähemmän.
Kiinteistöveron määrä riippuu kunnasta, rakennuksesta ja tontista. Ehkä 400 euroa vuodessa (puhdas veikkaus). Itselläni tuota korkeampi.
Jätemaksut on meillä ainakin muistaakseni n. 16 euroa kuussa, kun 240 litran roskalaatikko tyhjennetään kahdesti kuussa.
Takan nuohous maksaa n. 40 euroa kerran vuodessa.
Konellisen ilmanvaihdon suodattimiin menee 60 euroa vuodessa.
Eli yhteensä noin 333 euroa/kuukausi.- koko_höskä
sähkö 50 eur/kk, lämmitys 100 eur/kk, kiinteistövero 1000 eur/v, vesi ja jätehuolto kuten yllä sekä IV ja nuohous, netti 50 eur/kk. About 420 eur/kk koko höskä.
- Ok-lady
Minulla on n. 130 neliöinen talo, 3 asujaa.
Taloudellisesta tilanteestani johtuen olen laskenut aika tarkkaankin asumismenot ja verrannut niitä kerros- ja rivitaloasumiseen. Talossani on sähkölämmitys ja varaava takka. Tässäpä tulokset:
sähkö 2400e
vesi 600e
vero 400e
jäte 200e
vakuutus 400e
nuohous 50e
huolto/pihatyöt 800e
Puiden hankinta 400e
yhteensä 5250e eli noin 440 euroa kuukaudessa.
Hieman kalliimmaksi omakotitaloasumisen tekee mm. työmatkakustannukset, jotka tupaavat olemaan omakotialueelta suuremmat kuin muissa asumismuodoissa. Lisäksi talon huollon joudut tekemään ja kustantamaan itse joten sillekin on vuosittain jokin summa laskettava.- x-yhtiöläinen
Isommat remontit rahoitetaan yhtiöissäkin monesti ylimääräisillä vastikkeilla tai yhtiölainalla. En näkisi siinä juuri eroa okt-asumiseen paitsi, että (aktiivinen) yhtiö voi kilpailuttaa tekijöitä isomman työmaan varjossa aktiivisemmin. Sisäpuolen asunnostahan omistaja pitää aika pitkälti omalla kustannuksella kunnossa.
Omakotitalossa asumisen etu on, että melkein kaikenlaisista korjaustoimista voi saada kotitalousvähennystä. Tänä vuonna voi vähentää veroistaan 45 prosenttia työn osuudesta enintään 2400 euroon saakka per puoliso. Rivitalossa ja kerrostalossa ei voi saada kotitalousvähennystä kuin sellaisten asioiden remontoinnista, jotka kuuluvat asukkaan omalle vastuulle. Eli esimerkiksi putkiremonteista yms. ei kotitalousvähennystä voi saada.
Samantyyppisiä menoja on kaikissa asumismuodoissa. Kerrostaloissa putkiremontit ovat suhteessa yleensä kalleimpia.
- marginaalista
Kotitalousvähennystä ei saa vielä parin sadan kuluista, siis työn osuus. Tietysti voi kerätä useita töitä samalle vuodelle niin saa enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2926836Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2526370Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai445714Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1625068Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi493907Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2203815Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433519Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan173216HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok463187Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3762951