Sähköhydraulinen ja sähkömekaaninen ohjaus ovat kaksi täysin eri asiaa.
Sähkömekaanisessa ohjaustehostin on suoraan rattiakselilla oleva sähkömoottoripaketti, joka sisältää vääntövoimatunnistimet, ohjauselektroniikan ja itse tehostavan moottorin alennusvaihteineen. Sen jatkeena akselin päässä on tavallinen hammastanko. Tälläistä on käytetty cee´dissä ja muissakin uudemmissa Kioissa. Tämä on muutenkin yleistynyt kaikissa autoissa, koska se ei käytä energiaa muutoin kuin rattia kännettäessä. Alkujaan sähkötehostimia käytettiin vain pikkuautoissa, nykyään lähes kaikissa autoluokissa.
Sähköhydraulinen tehostin puolestaan toimii kuten perinteinen hydraulinen ohjaustehostin ja tehostava sylinteri on hammastangon yhteydessä. Ainoa ero vanhimpiin perinteisiin hydraulisiin ohjauksiin on hydraulipumpun käyttövoimassa, joka saadaan apulaitehihnan sijasta sen yhteydessä olevalta elektronisesti ohjatuta sähkömoottorilta. Tässäkin järjestelmässä pumppua käyttävä sähkömoottori lähtee pyörimään vain rattia käännettäessä. Toisinsanoen sekin sisältää ohjauselektroniikan tunnistimineen.
Sähköisen järjestelmän etu on sen vaatima vähäinen tilantarve, huoltovapaus, monipuolinen ohjelmointimahdollisuus ja se lienee käytössä vielä pihimpi kuin sähköhydraulinen. Jossain vaiheessa sähköhydraulisia sanottiin tunnokkaammiksi, mutta ei kai noissa nykyään eroa ole. Sähköiset ohajsutehostimet ovat nykyään todella hyviä.
Sähköhydraulinen tehostus oli ikäänkuin välivaihe siirryttäessä hydraulisista ohjaustehostimista täyssähköisiin. Tosin ainakin näissä patonkivehkeissä on vielä sähköhydraulisia tehostimia, kuten joissakin VW-konsernin pikkuautoissa.
VW autoon merkkiliikkeessä hiton kallis.Tilaa vaikka alvadilta!
Tietoa jakoon
15
386
Vastaukset
- salainentieto
Ja nettiä selaamalla löytää vaihtomoottorit ym halavala!
Osasuora jne...
- osssss_höpöttää_taas
Näitä osssss:n jorinoita ei kannata ottaa ihan täydestä!
Tämäkin avaus on osin disinformaatiota. Seuraavassa oikeaa tietoa Volkswagenin yleisimmin käyttämästä tehostuksesta. Tiedot ovat Volkswagenin tekniikkasivuilta, jonne osssss"lla ei ole asia:
"Sähkömekaaninen ohjaustehostin on nopeuden mukaan säätyvä sähköinen ohjaustehostin, joka aktivoituu vain tarvittaessa ja tekee työtä ilman hydraulisia komponentteja. Verrattuna hydrauliseen ohjaustehostimeen, sähkömekaaninen ohjaustehostimen hyöty on pienempi polttoaineenkulutus ja uudet mukavuutta ja turvallisuutta tuovat toiminnot: aktiivinen ohjauksen keskitys, aktiivinen korjaus ajettaessa tien pinnalla, joka kallistuu toiselle puolelle tai jatkuvassa sivutuulessa. Assistance toiminnot, kuten "Park Assist" ja "Lane Assist" toimivat sähköisen ohjaustehostimen tuella. Asiakaskohtainen mukauttaminen."
Osssss:n sekoilema rattiakselilla oleva moottori lienee käytössä vain Toyotalla. Sen "hyvyydestä" saamme lukea lähes jokaisesta vertailusta. Koskaan Toyotan sähkötehosteista ohjausta ei ole kehuttu niissä lähellekään Volkswagenin veroiseksi.
Ylimääräisenä haittana Toyotan rattiakselitehostimesta on polviturvatyynyn välttämättömyys, koska ilman sitä moottorImurikka ruhjoisi polvet pienessäkin törmäyksessä, sekä tarve tehdä ohjausakselin murrosnivelet ja liitosboorit järeämmiksi, koska tehostettu kääntövoima menee niitten kautta. Silti niissä on ilmennyt ennenaikaista kulumista ja niitten takia takaisinkutsun tarvetta. Ei hyvä!- niisski
Ja mites tuo ihanuus maksaa merkkiliikkeessä osana 1400e ja muualla 350e?
- salainentieto
Onko siinä TSI jakopäässäkin asiakaskohtainen säätyvyys?
Toisilla sippaa aika äkisti ja jotkut kehuu kestoa? - osssss
Mitä tuossa oli uutta?
- salainentieto
niisski kirjoitti:
Ja mites tuo ihanuus maksaa merkkiliikkeessä osana 1400e ja muualla 350e?
Isse etsimään tietoa netistä.
Merkkiliike tarvii kauluspaidoille palkkarahaa.
- Revi_siitä_osssssi
Eikö osssss uskalla enää kirjoitella alkuperäisellä nimimerkillään. Pelkäätkö hame-viestejä?
- salainentieto
Ai mikä pakko se on?
osssss=VW viat - osssss
Tä?asialinja muiltakin näköjään?
- ainahajoo
Tämäkin on vag autojen tyyppivika.Nyt uutena vikana selvinnyt jakopään hihnapyörien heikko laatu.syöpyvät tiesuolasta nopeasti piloille ja taas on moottorin vaihto edessä kun hihna katkeaa.moni vag autoilija on tämän kokenut.eikä vw korvaa taaskaan mitään.
Haluaako jullit kuvan kun janne kenttälä vaihtaa skeidaan kuluneita jakopään hihnapyöriä.MITÄ HÄH.
SKODA-käsite halvalle ja huonolle laadulle.- häränpaskaa
Hö höö röö. Trolli on taas tempaissut jutun suoraan hihasta. Vai pitäiskö sanoa omasta lahonneesta aivokopastaan.
Oulun seudun jakohihnaongelma koskee kaikkia vanhemman vuosimallin automerkkejä, joissa on jakohihna. Toyota on vaan sensuroinut omat juttunsa. Eipä näiden hihnapyörien syöpymisiä ole missään muualla nähty, eikä uusissa moottorikonstruktioissa ole ollut ongelmia.
Jullinjuntti sepittelee satuja - kuten aina. - hameväki
häränpaskaa kirjoitti:
Hö höö röö. Trolli on taas tempaissut jutun suoraan hihasta. Vai pitäiskö sanoa omasta lahonneesta aivokopastaan.
Oulun seudun jakohihnaongelma koskee kaikkia vanhemman vuosimallin automerkkejä, joissa on jakohihna. Toyota on vaan sensuroinut omat juttunsa. Eipä näiden hihnapyörien syöpymisiä ole missään muualla nähty, eikä uusissa moottorikonstruktioissa ole ollut ongelmia.
Jullinjuntti sepittelee satuja - kuten aina.Ootellaan vielä lisäselvityksiä.
Skodan perässä oleva taikalaatikko kerää tietoa..
- Anonyymi
med oss
- Anonyymi
mmmer
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1643110
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541809Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461764Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1571620- 761542
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3351433Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m771261The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201258- 1581082
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251065