R-Ö-K-Ä-L-E-T-A-P-P-I-O tulossa

Veret pysäyttävä R-Ö-K-Ä-L-E-T-A-P-P-I-O tulossa Kokkare-puoluteele. Jopa omat jättävät.
Petetty kansa kostaa ylimieliselle kokkare johdolle. Se jos jokin on fatastista ja se joka muuta väittää on pölhöpopulisti.
3465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Kyllä. joskus olen ollut kokoomuksen kannattaja, mutta Stumbbin ansiosta minulla on noussut karvat pystyyn ja seuraavaksi annan protestiääneni varmaan vasemmalle.

Äänestä
  • Aivan sama täällä. Kaikki vaalikoneet ja muut instrumentit näyttävät, että olen profiililtani kokoomushenkinen ja sen minä toki olen valmis uskomaan, kun itseni tunnen. Mutta tosiasia on se, että perheemme ei todellakaan tule äänestämään vaaleissa Kokoomusta, jonka tämä typerä suomenruotsalainen keekoileva kukkopoika on pilannut aivan kokonaan.
    Meidän perheen vaaliäänille löytyy sopiva puolue voittajien puolelta (Kokoomus tulee tekemään surkean tappiollisen tuloksen) - voittajien leiriin ovat muuten paenneet lukuisat muutkin ennen Kokoomusta äänestäneet. Tehdäänpä yhteistuumin Alexander Stubbista oppositiojohtaja.........

    Äänestä

  • Ainahan Oikeistoa ja vasemmisto on äänestäneet samat ihmiset Lipposen ajoista lähtien.

    Se on ymmärrettävää kun molemmilla täysin samat tavoitteet. Vain Eri ideologisestä lähtökohdasta lähtien.

    Nyt on vain molemmista ollut siirtymistä pois. Harvinainen tilanne.

    Jos vaihdat Kokoomuksen Vasemmistoon mitä se auttaa? Ainoastaan ideologinen tausta muuttuu. Mikään muu ei muutu.

    Äänestä

  • Hassu illuusio nim. "pudotus" Vasurit ei tuu saamaan yhtään ääntä kokkareista loikkaavilta, mutta ainahan sitä saa unelmoida. Nyt takasin sorvin ääreen keksiin uusia satuja !

    Äänestä

Heil

Äänestä

Antaa mennä vaan.Kokoomus pudotkoon helvettiin asti.

Äänestä
  • Rotat jättävät uppoavan laivan - kuten sanotaan. Hirveä tunku on erilaisia turvasatamavirkoihin. äänestäjien raivo lähestyy päivä, päivältä.
    Kokoomuksen häviö vaaleissa on tyly, mutta tuskallinen.

    Äänestä

  • LoppuTuleeKok kirjoitti:

    Rotat jättävät uppoavan laivan - kuten sanotaan. Hirveä tunku on erilaisia turvasatamavirkoihin. äänestäjien raivo lähestyy päivä, päivältä.
    Kokoomuksen häviö vaaleissa on tyly, mutta tuskallinen.

    Ei siinä mitään tuskaa ole.Kokoomus joutaa oppositioon ja toivottavasti hyvin,hyvin pitkäksi aikaa.Surkea omanedun tavoittelijoiden puolue.Lähes tuhonneet isänmaamme.Hävetkööt.

    Äänestä

  • roskasakkiKokoomus kirjoitti:

    Ei siinä mitään tuskaa ole.Kokoomus joutaa oppositioon ja toivottavasti hyvin,hyvin pitkäksi aikaa.Surkea omanedun tavoittelijoiden puolue.Lähes tuhonneet isänmaamme.Hävetkööt.

    Minusta rökäletappio on kyllä mainio sana. Siinä jotenkin välittyy häviämisen tuska ja inhotus. Tulee ikäänkuin lunta tupaa oven täydeltä.
    Hyvä lähtökohta vaalien jälkeiselle elämälle olisi, jos Kokkareilta lähtisi vähintään yksi paikka pois jokaisesta Manner-Suomen vaalipiiristä. Se tekisi heti -12 paikkaa. Isommista vaalipiireistä etelästä voisi kyllä lähteä enemmäkin per vaalipiiri.

    Äänestä

Hyvä nimerkki KansanKosto, kirjoitat, että Kokoomuksen johto on fasistista. Haluaisin kuulla perustelusi tälle väitteellesi. Jonkin verran tunnen sekä Alexander Stubbia että varapuheenjohtaja Grahn-Laasosta, eikä tuo termi minusta sovellu heihin lainkaan.

Äänestä
  • Hyvä nimimerkki VesKaitera: Missä kohtaa "Kansankosto" kirjoittaa "fasismista"?
    "Fantastista" lienee Käteisen kuuluisa lause siitä kuinka tuleman pitää, Kaikki meni sitten pieleen eikä fantastisesti!

    Kokoomuksen ongelma on tyhmyys ja kaikinpuolinen kierous. Kokoomuksen johto petti äänestäjänsä.

    Äänestä

  • Nimimerkki OdotanÄänestystä, olet aivan oikeassa. Alkuperäisessä tekstissä luki fatastista, ja lienee todennäköistä, että kirjoittaja on tarkoittanut tässä sanaa fantastinen eikä fasistinen. Kirjoitusvirhe ja vielä päälle meikäläisen lukuvirhe. sattuhan sitä.

    Kokoomuksen ongelmana on osittain tyhmyys, muttei niinkään oma vaan demarien. SDP on jumittunut henkisiin bunkkereihinsa, eikä ilmeisesti ainakaan lähivuosina ole tulossa niistä pois. Siksi,on parempi, että seuravassa hallituksesa olisi lähinnä porvarillisia puolueita eikä demareita. PS:nkin kanssa Kokoomus todennäköisesti saavuttaisi helpommin yhteisymmärryksen hallitusohjelmasta kuin SDP:n kanssa.

    Äänestä

  • VesaKaitera kirjoitti:

    Nimimerkki OdotanÄänestystä, olet aivan oikeassa. Alkuperäisessä tekstissä luki fatastista, ja lienee todennäköistä, että kirjoittaja on tarkoittanut tässä sanaa fantastinen eikä fasistinen. Kirjoitusvirhe ja vielä päälle meikäläisen lukuvirhe. sattuhan sitä.

    Kokoomuksen ongelmana on osittain tyhmyys, muttei niinkään oma vaan demarien. SDP on jumittunut henkisiin bunkkereihinsa, eikä ilmeisesti ainakaan lähivuosina ole tulossa niistä pois. Siksi,on parempi, että seuravassa hallituksesa olisi lähinnä porvarillisia puolueita eikä demareita. PS:nkin kanssa Kokoomus todennäköisesti saavuttaisi helpommin yhteisymmärryksen hallitusohjelmasta kuin SDP:n kanssa.

    Kyllä. AINA muiden syy. Kokoomushan ei mokaan, muut mokaa:D

    Jos Kokoomuksessa ei "johtajaa" niin se on muiden syy.D

    Katainen oli huono johtamaan, mutta Stuppi on pohjanoteeraus.

    Äänestä

Tässä nyt on vaan niin, että kokoomus pysyy oppositiossa 30 vuotta niinkuin Kekkosen ollessa vallassa. Punamulta tulee - kokoomusministerit kärrätään VANKILAAN!
Käteinen tajusi asian ja lähti käpälämäkeen.

Äänestä

KOKOOMUS JOUTAAKIN HYVIN OPPOSITIOON.TÄYSIN EPÄPÄTEVIÄ AHNEITA OMANEDUN TAVOITTELIJOITA KOKO PUOLUE TÄYNNÄ.

Äänestä
  • Täysin samaa mieltä minäkin.Oppsitio kutsuu kokkari paskiaisia.

    Äänestä

  • Jospa odottaisimme ja katsoisimme vaalien tulokset ensin. Kokoomuksen hallitustaipaleen jatkuminen riippuu niistä hyvin suuressa määrin.

    Äänestä

  • Kokoomus tulee ottamaan historiansa huonoimmat vaalituloksen. Se ainakin on varmaan. Ahneella on pas*anen loppu, kiittää saatte käteistä ja stupidoa.

    Äänestä

  • Valtio_opin_opiskelja kirjoitti:

    Jospa odottaisimme ja katsoisimme vaalien tulokset ensin. Kokoomuksen hallitustaipaleen jatkuminen riippuu niistä hyvin suuressa määrin.

    Odotetaan vaan .. ostin juuri lisää törleytä jäähtymään. Vaalipäivänä poksahtaa kun Schtubbbbin virnistys hyytyy ... hah hah! Tovottavasti oma maksa ei poksahda.

    Äänestä

  • VaalitTulloo kirjoitti:

    Kokoomus tulee ottamaan historiansa huonoimmat vaalituloksen. Se ainakin on varmaan. Ahneella on pas*anen loppu, kiittää saatte käteistä ja stupidoa.

    Hyvä VaalitTulloo, kokoomus voi hävitä seuraavissa vaaleissa raskaastikin, muttei se missään tapauksessa saa historiansa huonointa vaalitulosta. Se on nimittäin vain 18 paikkaa ja peräisin 30-luvulta.

    Sdp:n suhteen tuo väite voi hyvinkin piää paikkansa. Demareiden kaikkien aikojen huonoin tulos on ollut 38 paikkaa. Nyt sdp taitaa limbota sen alle, kenties melko selvästikin. Sdp:n nuorisokannatus on vain surkeat kolme prosenttia.

    Äänestä

  • KostoOnVarma kirjoitti:

    Odotetaan vaan .. ostin juuri lisää törleytä jäähtymään. Vaalipäivänä poksahtaa kun Schtubbbbin virnistys hyytyy ... hah hah! Tovottavasti oma maksa ei poksahda.

    Veikkaan, että Stubbin ja kumppaneiden virne loppuu vaalipäivänä su 19.4 klo 20, kun koko maan ennakkoäänien (itse äänestän aina ennakkoon) tulokset rävähtävät ruuduille.
    Se on sitten siinä - se Kokoomuksen hallitustaival ja muu muikistelu. Stubb saa luopua pääministerintehtävistä hyvin nopeassa tahdissa ja pakata mukaansa koko Kokoomusministerien konkkaronkan Lapsosta (eli Grahn-Laasonen) myöten. Kansan mitta ON täynnä.

    Äänestä

  • Seniori_Helsingistä kirjoitti:

    Hyvä VaalitTulloo, kokoomus voi hävitä seuraavissa vaaleissa raskaastikin, muttei se missään tapauksessa saa historiansa huonointa vaalitulosta. Se on nimittäin vain 18 paikkaa ja peräisin 30-luvulta.

    Sdp:n suhteen tuo väite voi hyvinkin piää paikkansa. Demareiden kaikkien aikojen huonoin tulos on ollut 38 paikkaa. Nyt sdp taitaa limbota sen alle, kenties melko selvästikin. Sdp:n nuorisokannatus on vain surkeat kolme prosenttia.

    Kyllä taitaa tulla oman aikakautensa limbotulos niin Kokkareille kuin Demareille. Hyvää se vaan tekee ja puhdistaa ilmaa.
    Molemmat nykyiset päähallituspuolueet ovat suoraan sanoen näyttäneet pitkää nenää kansalle ja panneet (vero)rahoja aivan urakalla haisemaan koko neljän vuoden ajan. Ja nyt sitten kansan pitäisi äänestää näitä alamittaisia komeljanttereita.
    Ei, ei tule tapahtumaan. Minun rebelliääneni menee aivan muualle, ehkä monien muidenkin.
    Kiertäkää vaan kansan kustantamat loiset pitkin kyliä, kaupunkeja ja kunnaita. Ehkä kansa kertoo teille näkemyksensä toiminnastanne. Minulta saatte viisi miinus eli 5-. Ei tullut mitään, mitä lupasitte, mutta osasitte kyllä panna ranttaliksi koko touhun ja ilmeisesti samanlaisena jatkuu, jollei väki sirkuksessa muutu. Eikö teitä yhtään hävetä ?

    Äänestä

Vaalitapiio on luettavissa stupidon naamasta. Aiempi virnuilu on hyytynyt ja katkeraa kalkkia joudutaan nielemään vielä pitkään. Stubbin on erottava joa vaaleissa tulee rökäletappio.

Äänestä
  • .

    "Ja syödään silakkaa!!!!!!!!!!!!!!"

    .

    Äänestä

Juuri oli jossain a-studiossa kokoomuksn puolustaja (joku yellow films -tyyppi tms). Hän siis puolusteli kokoomuksen toimintaa. Kun lopuksi kysyttiin aikooko hän äänestää seuraavissa vaaleissa kokoomusta hän sanoi että ei. Hän aikoi näin "näpäyttää" kokoomusta.

Yllämainittu kuvaa juuri sitä tymistyttävää tulosta mikä kokoomukselle on tulossa - nekin jotka ilmoittavat gallupeissa olevansa kokoomuslaisia aikovat vaaleissa "antaa näpäytyksen". Kokoomuksen vaalitappio saattaa olla todella "veret pysäyttävä". Romahdus voi olla katastrofaalinen.

Äänestä
  • Se onkin.Jos olisi puolueettomia galluppeja niin todettaisiin että kokoomuksen todellinen kannatus olisi jo alle 9%.

    Äänestä

Tässä teille kokkarit todellisuutta.Turhaa vouhkata alle 9% todellisella kannatuksella.Oppositioon menette se on aivan varmaa.

Äänestä

Voehan

Äänestä

Voeha

Äänestä

Suosittelen jokaista aiemmin kokoomusta äänestänyttä tekemään protestin nyt seuraavissa vaaleissa ja äänetämään jotain muuta puoluetta.

Kun kokoomus menettää paljon ääniä niin viesti menee kyllä perille viimeistään silloin kun puoluejohto joutuu eroamaan.

Äänestä

Suomea on viime vuosikymmenen aikana kohdannut kaksi suurta poliittista onnettomuutta. Halosen kaksi Presidenttikautta ja SOSIALISTI-Kataisen tumpelo hallitus joka ajoi Suomen umpikujaan. Kokoomus ei karsi vaalitappiota sen takia, etta sen politiikka olisi ollut liian oikeistolaista vaan siksi, etta se on ollut vasemistolaista veronkorotuspolitiikkaa.

Äänestä
  • Mukaan vielä Holkerin hallitus Koivistolla höystettynä. Eli Kolme. Ei kun neljä. Lipposen Hallitus. Köyhien äänillä valtaan köyhiä rökittämään. Antoi oikein kunnolla selkään äänestäjilleen.

    Valehtelemalla elintarvikeviraston tulolla Suomeen toinen vaalivoitto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KansanKosto kirjoitti:

Veret pysäyttävä R-Ö-K-Ä-L-E-T-A-P-P-I-O tulossa Kokkare-puoluteele. Jopa omat jättävät.
Petetty kansa kostaa ylimieliselle kokkare johdolle. Se jos jokin on fatastista ja se joka muuta väittää on pölhöpopulisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu