Rahaston valuutta, Euro, USD, mitä merkitsee,

Mihin.suuntaan

Euroja painetaan lisää ja se tuntuu vähitellen meilläkin hinnoissa. Arvelen että tuntuu jo keväällä hinnoissa melkoisesti, varsinkin autojen yms hinnoissa on suuria nostopaineita, mutta kova kilpailu jarruttaa sitä.

Mutta miltä merkitsee jos Rahaston valuutta on Euro tai USD. Jos ajatellaan asia hurjimmillaan, suhde on jo muuttunut kesästä 2014 20 % ja olen toivossa että euro painuu alle 0,90.
Kai valuutanmuutoksella on vaikutus rahastojen arvoon, mutta kuinka päin.

6

350

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • youiuk

      Rahaston valuutalla ei ole merkitystä, vaan sillä valuutalla, millä rahaston omistamat yhtiöt tekevät rahansa.

      Jos vaikka muutat eurot dollareiksi ja sijoitat dollarimääräisesti rahastoon, joka sijoittaa euromarkkinoilla toimiviin yrityksiin, siinä tapahtuu valuuttamuunnos kahdesti eur - usd - eur ja lopputulos on -0. Jos taas sijoitat niillä dollareilla Japani-rahastoon, valuuttariskisi on euron ja jenin välillä, eikä sillä dollarilla siinä välissä ole mitään merkitystä, kun tarkastelet sijoituksen menestymistä euroissa.

      Tietysti sitten, jos sijoitat dollareilla jenkkifirmoihin sijoittavaan rahastoon, sinulla on eur-usd-riski, mutta se ei johdu siitä rahaston valuutasta vaan niistä sijoituksen kohteena olevista jenkkifirmoista.

    • faktat123

      Asia on hyvin paljon yksinkertaisempi kuin alla vastaaja väittää. Kysymyksessähän ei kai tarvitse olla juuri osakerahasto. Jos sijoitat taalamääräisesti vaikka ETF-rahastoon, suoraan sijoitusrahastoon tai vastaavaan instrumenttiin on tästä euron heikentymisestä sinulle euromääräisenä sijoittajana selvä etu. Kun myyt USD-määräisen sijoituksen pois, ja jos EUR/USD heikentynyt tällä välin saat käteesi enemmän euroja. Osa aktiivisista rahastoista tekee sijoituksista valuuttakurssisuojatusti, mutta suurin osa yhä ei. Tämä kannattaa selvittää etukäteen.

      • eiyksinkertaista

        "Osa aktiivisista rahastoista tekee sijoituksista valuuttakurssisuojatusti"

        Valuuttakurssisuojat toki sotkee asiaa. Mutta pääperiaate on, että jos valuuttakurssit muuttuvat, se vaikuttaa myös yritysten liiketoiminnasta saatavaan tulokseen toisessa valuutassa mitattuna, jolloin se vaikuttaa myös yrityksen kurssiin, jne. Ja lopulta päästään siihen mitä tuossa edellä todettiin: Valuuttariski on sijoittajan "kotivaluutan" (eli meidän tapauksessa euron) ja liiketoimintavaluutan välillä, muut valuutat siinä välissä ovat välivaiheita, joilla ei ole periaatteellisella tasolla merkitystä. Käytännössä myös yritykset käyttävät kurssisuojauksia, ja niillä voi olla eri liiketoiminnan osia eri valuutoissa jne. jolloin tilanne monimutkaistuu.

        Mutta jos asiaa haluaa katsoa yksinkertaisella tasolla, eur-usd-kurssimuutosta hyödyntääkseen pitäisi sijoittaa rahastoon, joka sijoittaa firmoihin, joiden toiminta (suurimmalta osin) tapahtuu dollareissa. Rahaston nimellisellä valuutalla ei ole merkitystä.


    • fakta123456

      "Rahaston nimellisellä valuutalla ei ole merkitystä".

      Sorry, mutta nyt puhut ihan pehmoisia. Älä sotke yksittäisten osakerahastojen sisältöjä tähän tematiikkaan, katsantokanta jää aika suppeaksi jos tuijoitetaan pelkkiä osakerahastoja, puhutaan vaikka globaaleista bondirahastoista, joissa massiivisesti enemmän pääomia kuin osakerahastoissa. Eli unohdetaan euroalueen vientiyritysten ansaintalogiikan käsittely tässä kohden. Sehän nyt on ihan selvää, että jos yrityksen kulut on euroissa, mutta tuotot dollareissa, niin valuuttakurssihyöty on ilmeinen. Tässäkin silti riippuu siitä paljonko kassavirroista on hedgattu, esim. konepajoilla jo leijonaosa tänä päivänä. Basic Materials puolella hyöty on ilmeisempi jos lopputuote hinnoitellaan taaloissa, kuten vaikka sellu tai teräs. Euroopassa on yhä verraten painava market cap kotimarkkinayrityksissä, kuten finansseissa, yhdyskuntapalveluissa ja telecomissa, joille EUR/USD ei juuri vaikuta, kun kulut/tuotot on kummatkin pääsääntöisesti euroissa. Tuloksilla on vaikutusta rahaston osakkeiden kurssikehitykseen, mutta valitettavasti siinä on aika monta muutakin liikkuvaa komponenttia in the end, lähtien liikkeelle nyt vaikka osakkeiden riskipreemiosta ja korkotasosta, eli suhteellisesta arvostuksesta korko- vs. tulostuotto.

      Sanotaan, että sijoitat esim. globaalisti hajauttavaan bondirahastoon tai vaikkapa raaka-ainerahastoon rahasto-osuuden maksaessa 100 rahaa, ja rahaston nimellisvaluutta on USD. Teet sijoituksen euromääräisenä sijoittajana ja eurotaala on sijoitushetkellä 1.30. Maksat sijoituksesta ts. siis 77 euroa. Kun myyt sijoituksen, eurotaala on pudonnut 1.00:aan, eli pariteettiin. Oletetaan, että rahasto-osuuden arvo ei ole sijoituksen aikana noussut eikä laskenut vaan maksaa edelleen 100 USD. Paljonko sait euroja? Aivan oikein, 100, eli valuuttabettisi tuotti 30 %. Vai väittäisitkö silloin, että rahastojen kohde-etuuksien hinnat laskivat ja korreloivat suoraan eurotaalan mukaan.

      Rahaston nimellisvaluutalla on todellakin merkitystä.

      • eiyksinkertaista

        Ei. Bondeissakaan rahaston nimellisellä valuutalla ei ole merkitystä. Merkitys on sillä, missä valuutassa (ja millä alueella jne) ne bondit on. Jos dollarirahasto sijoittaa eurobondeihin, sinun näkökulmastasi valuuttamuunnoksilla eur-usd-eur ei ole mitään merkitystä. Tämä siis olettaen, että itse elät ja lasket rahojasi euroissa.

        Samalla lailla raaka-ainerahastoissa ratkaisevaa on se, missä valuutassa raaka-aineen hinta noteerataan, eikä se missä valuutassa rahastoon laitetaan rahaa sisään. Jos sinulla on euroja ja haluat sijoittaa öljyyn, se on sama muutetaanko eurot taaloiksi (ja päin vastoin) sinun vai rahaston tileillä. Paitsi että rahastolla on todennäköisesti paremmat diilit rahanvaihdon suhteen, jolloin voisi kuvitella että olisi parempi antaa rahaston hoitaa se valuutanvaihto.


    • Halla-ahon_äänestäjä

      Paras tapa on ajatella niin, että tavallinen sijoittaja välttää valuuttariskiä, poikkeuksena poihjoismaiset valuutat joita maat järjesteleävät euron suhteen.

      Kiikkerimmät sijoituskohteet ovat

      1. valuuttakaupat, valuuttaan sidotut
      2. päiväkauppa ja lyhyet swingit
      3. warrantit (optioista puhumattakaan)

      Kannattaa muistaa, että Suomen pörssi on pieni ja jo sinänsä volatiili, miksi ottaa vielä valuuttariskon päälle tai yleensä edes miettiin sitä paitsi siinä mielessä että
      välttää sitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1579
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1390
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      227
      1354
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      960
    10. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      941
    Aihe