Siitepölyallergialle helppo hoito: hunajakennon pu

huhuhuh

Hunajakennohoito on paras ja halvin tapa hoitaa allergioita. Suosittelen vanhaa (1958) amerikkalaista kirjaa 'Dr Med D.C. Jarvis, Kansanparannustaito'. Kyllä sen vielä löytää, esim. http://kirjat-kv.blogspot.fi/2013/12/kansanparannustaito-tie-terveyteen.html

Siedätyshoito pahoissa allergioissa pitää aloittaa n. 3 kk ennen siitepölykautta pureksimalla kennoa kuten purukumia muutaman kerran päivässä. Ikävä kyllä, kennoa ei helposti saa, itse löysin vain vahakynttilöitä, mutta paranin, suorastaan ihmeparannus! Ellei muuta ole, niin runsaasti hunajaa, jota ei ole kuumennettu esim. teessä. Päivittäin pureskellaan hunajakennoa riittävän usein, jotta nenä pysyisi kuivana.

Kirjasta: "Kohtalaisen kovassa heinänuhassa on tehty seuraavat havainnot:
1. Vetistävät silmät kuivuvat 3 minuutissa.
2. Tukkeutunut nenä alkaa aueta 3 minuutissa; 6 minuutin jälkeen nenän kautta voi jo mukavasti hengittää suun ollessa suljettuna.
3. Nenä lakkaa vuotamasta 5 minuutissa.
4. Kurkun arkuus helpottuu 3 - 5 minuutissa".

Tämähän ei kohenna lääketeollisuuden tuottoja, joten kyllä tuo pitää kiireellisesti kumota. Joku rohkelikko voisi kuitenkin kokeilla, minulta noiden nenäsuihkeiden takia ehti mennä hajuaisti lähes kokonaan.

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhuhuh

      'Kansanparannustaito' -kirjan mukaan tarkkaan on testattu hunajan vaikutus urheilujuomana: päivittää todella kirkkaasti ns. energiajuomat ja on varmasti vaaratonta, eikä dopingia. Mahdollisesti vuonomaan hiihtäjät nauttivat energialähteenä juuri hunajajuomaa? Olemme porukalla arvelleet, että heidän menestyksensä johtuu psyykkauksesta, melkeinpä hypnotisoinnista, mutta hunaja terästettynä omenaviinietikalla on varsinainen piristysruiske ja käy myös tietysti palautusjuomana. Kannattaisiko kokeilla?

    • huhuhuh

      Olin väärässä, hunajasta siitepölyallergioiden helpottajana jopa parantajana on kirjoitettu paljonkin. Missään näissä ei kuitenkaan mainita mehiläispesän kennovahaa varsinaisena superlääkkeenä allergioihin.

      http://www.hunaja.net/mehilainen-hunaja-ja-allergiat/
      http://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/04/08/hunajasiedatyksesta-apua-allergiaan
      http://www.ekay.net/fi/Allergia/Hunaja/
      http://voihyvinhunaja.fi/hunajaa-urheilijalle/
      http://www.iltalehti.fi/allergia/2009102210473078_al.shtml
      http://www.kauneusjaterveys.fi/artikkeli/hunajasta-apua-allergiaan

    • huhuhuh

      On tämä netti vallan hieno järjestelmä! Valitin tuossa edellä, että mehiläisvahaa ei ole saatavilla Suomessa, luulin, että se on 'epähygieenisenä' kokonaan kielletty. Latviastahan sitä saa helposti, tuttavani on tuonut sieltä minulle. Mutta:

      http://kauppa.ruohonjuuri.fi/mehilaisvaha/AM-6430016320795/dp

      Ruohonjuuri -kaupoistahan sitä saa, saa myös postimyyntinä! Ei koskaan enää polyyppejä nenään, ei kamalia suihkeita...

    • pskfdhmåsorjm

      En kehota ketään siitepölyallergikkoa ottamaan huhajakennoa antihistamiinin sijaan, sen sijaan kannustan menemään siedätyshoitoon.

      • huhuhuh

        Jos haluaa parantua täysin tuosta allergiasta niin kannattaa kokeilla hunajakennon pureskelua. Ei ole missään tapauksessa vaarallista. Mutta keinonsa kullakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8637
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      121
      5899
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      288
      4914
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4645
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4206
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3972
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3798
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1751
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      899
    Aihe