Jos joku vois kertoo vähän a1 opetusluvilla hankkimisesta? Eniten kiinnostaa kuinka paljon tämä tulis yhteensä kustantamaan? Sitten tarviiko opettajalla olla itelläki moottoripyörä vai voiko mennä autolla takana? Oulussa asustelen. OLISIN TODELLA KIITOLLINEN JOS JOKU VIITTIS AUTTAA ! :)
asiantietäviä?
kemmupoikaoulu
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.ajovarma.fi/ajokortit-ja-tutkinnot/opetuslupa/Sivut/default.aspx
Pyörä pitää hyväksyttää opetusajoneuvoksi (opetuskolmio perään). Lisäksi oltava viestiyhteys vähintäänkin opettajalta oppilaan suuntaan.
Täältä löytyy hinnasto : http://www.ajovarma.fi/hinnasto/Sivut/default.aspx
Ei varmaan kokonaiskustannuksiltaan kuin muutama satanen ajoneuvojen polttoaineet. Kyllä opettaja voi ajaa autolla perässä, prätkällä se on opetuksellisesti tehokkaampaa.
poliisiin 51, kokeisiin oppilaalta 87 ja opelta 38 opetuslupamaksu poliisiin oisko n, 30 luokkaa. Eli noista kertyy jo melk. 200. ajoneuvon muutos ja molempien polttoaineet. ei se tuokaan ihan halpaa lystiä oo.. :o
Ajoneuvoa ei nykyään tarvi katsastaa opetuskäyttöön en usko että kukaan oikeasti tekee niitä tunteja niin kuin ne pitäs tehä vaan nimipaperiin juttua vedetään. Kuhan osaa ajaa..
tosi turvallisen kuulosta..
Moi.
Opetin omat lapseni toisen mopolle ja molemma A1-kortille opetusluvalla. Hinta tuossa ylempänä tulikin mainittua. Opetusluvalla mp-kortti tulee raakasti halvemmaksi, kuin autokoulussa. Opetin myös tyttäreni kaverille A1-kortin. Nykyään saa opetusluvalla opettaa myös naapurin lapset. Poikani sai jo B-kortin ja tyttären kanssa ajamma B-korttia, molemmat opetusluvalla tietysti.
-Opettajan pitää käydä teoriakokeessa A-katsastuksessa.
-Sitten menette yhdessä poliisiasemalle tekemään opetuslupailmoituksen ja ajokorttihakemuksen.
-Moottoripyörää ei tarvitse enää muutoskatsastaa, kun ei ole opettajan hallintavälineitä. Poliisi saattaa haluta tietää kuitenkin, millä pyörällä opettelet, eli kannattaa ostaa oma.
- Parin päivän päästä poliisi antaa teille opetusluvan, ja sitten pääsee ajamaan liikenteeseen.
- käsittelykoe on aika vaativa, sitä kannattaa harjoitella reilusti.
- nettihuutokaupoissa on myytävänä käytettyjä "Autokoulun Moottoripyöräkirja". Tällä pääsee teoriakokeesta aika kivasti läpi. Tässä yksi linkki: http://www.huuto.net/kohteet/autokoulun-moottoripyora-kirja/356982762
Sanoisin, että mp-kirja ei tarvitse olla viimeisin painos. Tieliikennesäännöt eivät ole muuttuneet kovinkaan paljoa vuosien aikana. Tieliikenne laki ja -asetus on myös hyvä lukea ainakin kertaalleen läpi. Löytyy Googlella helposti.
Tässä vielä linkki Trafin-sivulle: http://www.trafi.fi/tieliikenne/ajokortit_ja_tutkinnot/kuljettajaopetus/opetuslupa
Täältä löytyy lisää luettavaa, mm. käsittelykokeen ohjeet.
Onnea harjoitteluun.
t: Juha
PS. Älkää maksako yksityisiä pysäköintisakkoja
Ainiin...
Radiopuhelin pitää olla, jolloin opettaja ajaa takana autolla ja huutelee puhelimella ohjeita korvanappiin. Oppilaan ei tarvitse puhua.