Sisäistä vapinaa vajaatoimintapotilaalla

Käytän thyrox-lääkettä. Ajoittain tuntuu kummallista "sisäistä vapinaa", värinää. Silloin olen myös normaalia väsyneempi. Olettaisin sen olevan hienoista liikatoimintaa, mutta joku mainitsi kokevansa samaa, kun on ollut vajaatoiminnan puolella arvot. Mitä mieltä, tunnetteko samoja oireita ?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuota oiretta kuvaavat yleensä liikatoimintaiset. Minkälaiset labrat sinulla nyt on?

Äänestä
  • Ystävätär koki tuollaista vajaatoiminnalla. Myönteisenä tilanteessa oli että sen varjolla vihdoinkin sai T3v-labran, joka aina pitäisi joka tapauksessa ottaa. (Eikö uskalleta kun paljastaisi muunnosongelman?)
    Nyt hänellä menee paremmin kaikenlaista kokeiltuaan. Ubikinoni. Kortisolimittaus ja -lääkitys. Ym. Ym.

    Äänestä

  • > Ystävätär koki tuollaista vajaatoiminnalla.
    Kysyin. Olikin kummallista vajaa- ja liikatoiminnan vuorottelua. Parikymmentä päivystyksessä käyntiäkin tarvitsi. Liikatoimintaa valittamalla tosiaan sai T3v-kokeen. Ongelma poistui vasta vähentämällä Thyroxin-annoksen kolmasosaan.
    Vuosia ollut 150mgc piti vähentää 50 mikrogrammaan. Olo "vakiintui" normaaliin palelevaan ja väsyneeseen. Nyt metsästämässä yhdistelmälääkitystä

    Äänestä

  • Hyvä vihje eli liikatoimintaa valittamalla pääsee T3v-kokeeseen joka muutenkin pitäisi aina kuulua labrakoesarjaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vajis kirjoitti:

Käytän thyrox-lääkettä. Ajoittain tuntuu kummallista "sisäistä vapinaa", värinää. Silloin olen myös normaalia väsyneempi. Olettaisin sen olevan hienoista liikatoimintaa, mutta joku mainitsi kokevansa samaa, kun on ollut vajaatoiminnan puolella arvot. Mitä mieltä, tunnetteko samoja oireita ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu