E-pillereiden jälkeinen hiustenlähtö

oivoivoi

Hei,

Kertokaahan kokemuksia e-pillereiden lopetuksen jälkeisestä hiustenlähdöstä. Minulla alkoi sulkasato 2kk lopetuksen jälkeen. Nyt tätä on kestänyt 1-2 kk.. Hiuksia on lähtenyt aikalailla ja poninhännän paksuus ohentunut aikalailla. Ohimon seutu alkavat olla aika paljasta..

Siis tämä on ihan hirveää. Kauanko tätä on odotettavissa? Kauan muilla on kestänyt? Biotiini- ja kalavalmisteet on nyt käytössä.. toivottavasti olisi jotain apua.

5

170

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisiko_selitys

      Ilmeisesti testosteronitasosi on korkea koska hiuksesi lähtee miestyyppisesti.

    • BLOODisLIFE

      Multa on lähteny hiuksia monia vuosia ja mun hiuksia on arvosteltu ja kommentoitu ja sanottu lause Kuten eräällä ja sen jälkeen naurettu ja katottu mua ja mulle tuli pakkomielle mun hiuksista ja mä usein koskettelen mun hiuksia ja yritän laittaa niitä paremmin että kukaan ei taas sanois mitään! Kun mä alotin elaastarit ja mä alotin ne mun hemoglobiinin takia niin vittu mun hiukset oli upeet! Oon ollu nyt muutaman vuoden käyttämättä niitä ja hiuksia on taas lähteny ja ostin Priorin shampoon, kun en voi niitä pillereitä niellä, niin katotaan auttaako, oon myös aatellu biotiinia ja foolihappoo... ostin myös hiusklipsin tavoin laitettavat synteettiset pidennykset

    • Hiusongelmista

      Epäilen, ettei hiustenlähtösi liity mitenkään hormonivalmisteen poisjättämiseen. Hiuksia lähtee normaalistikin noin 50 kappaletta päivässä. Muun muassa stressi ja sairaudet (ihan jo flunssakin) voivat noin puolen vuoden jälkeen näkyä voimakkaampana hiustenlähtönä. Hius on onneksi uusiutuva luonnonvara ja uutta kasvaa tilalle koko ajan. Kiinnitä huomiota siihen, että shampoosi on hajusteeton (mielellään luomulaatuinen) ja ettet käytä liuotinaineita sisältäviä lakkoja ym. muotoilutuotteita, jotka voivat kerääntyä päänahkaan. Liiku runsaasti, jotta verenkierto elimistössäsi pysyy hyvänä. Muista myös nesteytys, eli juo riittävästi vettä. Tämä vaikuttaa lähinnä päänahan ihon kuntoon. Aika selättää ongelmasi, olen siitä varma.

    • tiuhtineeeen

      onko hiustenlähtösi aloittaja jo loppunut?

    • tintittitiit

      uppp

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      85
      1313
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      79
      829
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      249
      737
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      611
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      602
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      532
    9. 37
      532
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      30
      528
    Aihe