Seniorit miettikää tarkkaan ketä äänestätte

EläkeläinenKuuro

Eläkeläiset ja seniorit olisiko nyt aika viimein herätä siitä vanhasta unesta ja miettiä joku täysin uusi ehdokas, joku joka ei ole vielä todistanut itseään valehtelijaksi, kusipääksi ja takkinsakääntäjäksi? Meillä on vaaleissa mahdollisuus valita, joku joka saattaisi oikeasti ajaa etujasi eikä aina vain omaa etuaan minkä me olemme valitettavasti jo usein nähneet.
Jos emme äänestä ei meillä ole mitään mahdollisuuksia puolustaa eläkkeitämme ja yleisesti vanhuksien palveluita. Nykyiset hallituspuolueet ovat täysin epäonnistuneet vastuussaan mitä he kovasti toitivat aloittaessaan tehtävänsä nyt kaikki on mennyt pahasti pieleen ja maamme on kurjassa lamassa ja velkakierteessä. Jospa onnistuisimme saamaan eduskuntaan vastuullisia henkilöitä joille kansalaisten asiat eivät olisi pelkkää ilmaa tai tuuleen haihtuvaa paskaa.

6

185

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkiä-vaalivaleita

      Luuletko OIKEASTI, että joku kuut-taivaalta-vaalipuheissaan lupaileva lipevä ehdokas enää tositilanteessa, kun asiasta aikanaan eduskunnassa äänestetään, USKALTAISI äänestää edustamansa puolueen virallisesta linjasta poiketen? Pitää ja kannattaa lukea ko. puolueen virallinen vaaliohjelma, siellä on sanottu selvästi mustaa valkoisella, minkälaista linjaa puolue ajaa. Puolueen ohjelmasta poikkeavat "kansanedustajiksi" väitettyjen sooloilut puolue panee ruotuun äänestyksessä, ja äänestävät juuri niin kuin puolueen ohjelmassa sanotaan, onhan se niin sadat kerrat nähty.

      • hyysäriakat-pihalle

        Hyysäriämmiä ei ainakaan pidä kenenkään äänestää. Suut vaahdossa kiekuvat "rasisti-rasisti"-mantraansa, kaikki lorvirikollisetkin pitäisi viimeisen päälle vaikka lainarahalla loppuikänsä paapia. Äänestä Perussuomalaisia, AINOA PUOLUE, joka pitää tavallisen ikänsä veroja tälle maalle maksaneen suomalaisen puolta, turha muuta väittää. Mikään muu puolue ei edes yritä kääntää Suomen suuntaa tästä koko-maailman-rikollisten sosiaalitoimisto-meiningistä.


    • näitäkö
    • SimputusJatkuu

      Korruptio jatkuu politiikassa ja eduskunnassa, samalla jatkuu suomalaisen pääväestön kyykyttäminen pakkoruotsituksilla ja muilla RKP:n kannattajien meille keksimillä simputusmuodoilla.

      Tulevat vaalit näyttävät ketä edustajia saamme eduskuntaan ja mitä päätöksiä pakkoruotsin aikaistamiseksi on tulossa ja miten RKP:n privilegiot kohdistavat simputustaan suomenkieliseen pääväestöön.

    • tämäontotinentosi

      16.3.2015 23:34

      Käännetään asiat näin He puhuvat meistä VIHA RIKOKSENA

      He ovat RASISTEJA meitä kohtaan.

      Meillä on oikeus puolustaa oikeuksiamme.

      Pommi tikittää. tulilanka palaa. Kohta ollan niin kusessa, jos ei noita saada pysäytettyä.

      Suomen vastaanottokeskuksissa olleet ja olevat henkilöt ovat 80-90 prosenttisesti nuoria miehiä. Missä ovat hätää kärsivät naiset ja lapset?

      Ovatko nämä salskeat nuorukaiset terroristeja jotka ovat täällä saamassa hoitoa, lepäämässä ja keräämässä varoja järjestölleen?

      Kaikki jihadistit on pantava maahantulokieltoon. Sama pakolaisille jotka lomailevat kotimaassaan josta ovat paenneet. Tämä touhu on meidän kustantamaamme ja meidän härskiä hyväksikäyttämistämme.

      Samoin yli ymmärryksen menee ehdollinen tuomio terroristijärjestön rahallisesta tukemisesta. Jopa -hyväntekeväisyys- nimikkeellä he keräsivät Suomessa rahaa terroristeille. Tällä toiminnallaan he ovat osoittaneet, etteivät he sovellu yhteiskuntaamme.

    • Halla-ahon_äänestäjä

      Kuuntele Sampo Terhon haastattelu Suomen taloudesta, maanpuolustuksesta ja muista aiheista (Helsingin vaalipiiri, numero 176, https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/helsinki ) Terho on maanpuolustuskorkeakoulun entinen tutkija ja entinen puolustusasiain valiokunnan jäsen europarlamentissa ja nykyinen europarlamentaarikko

      Lämmittelyä: MIKSI SAMPO TERHO ON EHDOKKAANA? ONKO BAILOUT eli TUKIPAKETIT PERUSSUOMEN KYNNYSKYSYMYS? JOS SOINI ON HALLITUKSESSA, NIIN KETKÄ OVAT NS. VARMOJA MINISTEREITÄ PERUSSUOMESTA?

      Mihin pureudutaan: MIKÄ ON VALTION ROOLI YKSITYISEN IHMISEN MENOISSA, MITÄ OVAT MAAILMANPARANNUSMENOT? MIKÄ ON PAKKORUOTSIN TILANNE (toimittajan valinta keskusteluksi), miksi pakkoruotsi tahraa ruotsin kielen asemaa Suomessa? MIKÄ ON MAANPUOLUSTUKSEN TILANNE JA MITÄ PITÄISI TEHDÄ, Terho on maanpuolustuskorkeakoulun entinen tutkija ja entinen puolustusasiain valiokunnan jäsen europarlamentissa

      Ulkomaat: MITEN KÄY SUOMEN VAALIEN JÄLKEEN TOUKOKUUN ALUSSA PIDETTÄVISSÄ ENGLANNIN VAALEISSA, JOISSA RATKAISTAAN, IRTAUTUUKO ENGLANTI EU:STA?

      Talous ja yrittäminen: MITEN POISTETAAN TURHA SÄÄNTELY SEKÄ EU-PARLAMENTIN JA EDUSKUNNAN LAEISTA? Kun nousukaudella ei voi leikata poliittisista syistä ja laskukaudella taloudellisista syistä, niin miten tässä viidakossa on pujoteltava, jotta Suomi menestyy? MITEN PARANNETAAN PIENYRITYSTEN ASEMAA JA EDUNVALVONTAA, kun vain suuret pääsevät neuvottelupöytiin ja syntyy sääntelyä, jota pienyrittäjä ei pysty hoitamaan ja yritys jää jopa perustamatta? MITEN SAADAAN IHMISET TYÖLLISTÄMÄÄN ITSENSÄ, mitkä veroratkaisut ja mitkä sääntelyn purkamiset?

      Arvauspuoli: Jos on vain kaksi vaihtoehtoa, niin kumman valitset PERUSPUNAMULLAN VAI PERUSMULLAN?

      \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

      SUOMEN HISTORIAN MAISTERI (Tampereen yliopisto) SAMPO TERHO (Helsingin vaalipiiri nro 176) vastaa kysymyksiin, kuuntele, suoraa puhetta, jopa humoristinen http://pmd.nelonenmedia.fi/video/video_clip_2009462_free_360p_none.mp4

      \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

      KUN HELSINKILÄISET ÄÄNESTÄVÄT SAMPO TERHON EDUSKUNTAAN JA HÄN SITEN ON AINA SUOMESSA eikä poissa EU:ssa, NIIN TERHO TULEE OLEMAAN ERÄS HAASTATELLUIN HENKILÖ MEDIASSA, koska, kuten kuulette, hän on nopeaälyinen ja naama-naama-vastaan keskustelijatyyppi. Haastattelussa talousosaan viitattu blogi http://www.sampoterho.net/?p=3520 Muuta uutta http://www.sampoterho.net/?page_id=17

      Kommentoin pakkoruotsikeskustelua, toimittaja ottaa sen esille itse, jauhaa alkeellisuuksia pakkoruotsista valmistautumatta ja kertoo, että on se kumma, että pakkoruotsista puhutaan, vaikka itse ottaa esille avuttomasti tyyliin mun mielestä ... Lopuksi toimittaja vielä tarinoi, että joo joo Ruotsi ei auta sodassa Suomea se on selvä mutta samaan hengenvetoon tukee pakkoruotsia ja skandinaavisuutta eikä suinkaan esim. saksan kieltä, jota todella kannattaa opiskella tästä puolustuksellisestakin syystä, Itämeren sotilasyhteistyö suomalaisille suuntautuu tietenkin Saksaan ja Puolaan, JOITA ITÄMERI KIINNOSTAA AIVAN ERI TAVALLA KUIN ENGLANTIA TAI USA:TA TAI MUITA NATO-maita

      MAANPUOLUSTUS. Tohtori Jussi Niinistö (Uudenmaan vaalipiiri, numero 78, https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/uusimaa ) http://jussiniinisto.fi/index.php/2015/03/eu-armeija-eparealistinen/#comments

      Soini kertoo (Uudenmaan vaalipiiri, numero 86, https://vaalit.perussuomalaiset.fi/piirit/uusimaa ), miten demla Tuija Brax suosi venäläisten militaristien maa-aluehankintoja ja demla Tarja Halonen poisti niiden tieltä maamiinat

      Mikä on demla? http://hommaforum.org/index.php?topic=3379.0

      http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/timo-soini-tylyna-vaalitorilla/2009240 Kyllä strategisten tonttien pakkolunastukselle. Soini teki aikoinaan maan-ostoista kirjallisen kysymyksen eduskunnassa ennen siirtymistään EU-parlamenttiin. – Tämä oli ikävä kyllä nähtävissä jo viisi, kuusi vuotta sitten. Silloinen oikeusministeri Tuija Brax (vihr.) vastasi, ettei kysymys anna aihetta, Soini muistelee. Soini lopettaisi henkilömiinojen hävittämisen, koska ne ovat tehokkaita maahantunkeutujan joukkoja vastaan. – Jos minulla siihen valta olisi, pysäyttäisin niiden hävityksen tässä tilanteessa. Tuntuu hullulta, että Venäjällä, Kiinalla ja Yhdysvalloilla niitä on. Suomi liittyi Ottawan miinankieltosopimukseen 2011, kun eduskunta hyväksyi ehdotuksen äänin 110-47. Suomessa henkilömiinakieltoa ajoi muun muassa presidentti Tarja Halonen. Puolustusministeriö vastusti. Suomi oli ennen liittymistään ainoa EU:n jäsen, joka ei ollut allekirjoittanut Ottawan sopimusta. – Miinojen valmistuskyky voidaan ylläpitää. Ottawan sopimus ei menisi tässä maailmanajassa Suomessa läpi, Soini otaksuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      31
      1062
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      132
      865
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      588
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe