Tunkki näyttää ryssineen YKP:n ja tällä kertaa lopullisesti:
”Johanna Tukiainen ei ilmestynyt yhdyskuntapalvelukseen - lue syy!
Seiskan tietojen mukaan kohublondi Johanna Tukiainen jätti väliin viimeviikkoisen yhdyskuntapalveluksensa. Tiettävästi hän ei ole tälläkään viikolla suorittanut sovitusti rangaistustaan.
Seiska tavoitti Tukiaisen.
- En ole mihinkään kadonnut saati sitten jättänyt mitään väliin tai pakoillut vastuutani. Olen sairauslomalla, josta minulla on lääkärintodistus. En voi kommentoida näitä yhdyskuntapalvelusasioita tämän enempää, Tukiaisen sanoi.”
Koko Seiska-artikkeli: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-ei-ilmestynyt-yhdyskuntapalvelukseen-lue-syy/1067368
”Johanna Tukiainen ei ilmestynyt yhdyskuntapalvelukseen - lue syy!
Seiskan tietojen mukaan kohublondi Johanna Tukiainen jätti väliin viimeviikkoisen yhdyskuntapalveluksensa. Tiettävästi hän ei ole tälläkään viikolla suorittanut sovitusti rangaistustaan.
Seiska tavoitti Tukiaisen.
- En ole mihinkään kadonnut saati sitten jättänyt mitään väliin tai pakoillut vastuutani. Olen sairauslomalla, josta minulla on lääkärintodistus. En voi kommentoida näitä yhdyskuntapalvelusasioita tämän enempää, Tukiaisen sanoi.”
Koko Seiska-artikkeli: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-ei-ilmestynyt-yhdyskuntapalvelukseen-lue-syy/1067368
Vastaukset 72
Vanhimmat
Jos 9.3. on "chillaillut ulkona" kavereiden kanssa ja edellisenä iltana ollut fanin kanssa illanvietossa, niin ei siinä paljon sairauslomatodistukset auta.
Pösilö se lääkärintodistus olisi pitänyt toimittaa hyvissä ajoin sinne ykpn paikkaan
lihavalla sotanorsulla on nyt niin pasmat jumissa että vankila taitaa olla ainoa hoitopaikka
Mitä tarkoittaa hyvissä ajoin?
Tavallisessa työelämässä, jos on vaikkapa aamusella sairas, niin soitetaan työnantajalle ja sanotaan, että olen saras ja en voi tulla töihin kahdeksaksi. Lääkärintodistus toimitetaan sovitulla tavalla. Näkeehän sen lääkärintodistuksesta, jotta milloin lääkräi on todennut työkyvyttömyyden ja kauanko se jatkuu.
Vai väitätkö oikeesti, että työntekijä ei voi ennakkoilmoittaa sairaudestaan työnantajalle, kuin vasta sitten, kun on esittää lääkärintodistus?
Vankeusrangaistuksen suorittaminen yhdyskuntapalveluna ei ole normaali työsuhde vaan kriittinen velvoite johon on suhtauduttava vakavasti
Mikä on hyvissä ajoin? Annapa esimerkki.
Heti kun havaitsee olevansa sairas....
Et voi vetkutella lekuriin menoa päiväkaupalla....
Siinä sulle esimerkki.tollo.
Eihän siitä lekuriin menosta ollut kysymys. Oli kysymys siitä, että milloin työnantajalle ilmoitetaan estymisestä saapua työpaikalle. Mä olen toimittanut lääkärintodistuksen viikonkin päästä työnantajalle sairausloman alkamisesta. Sitä ennen olen hyvissä ajoin ilmoittanut työnantajalle, että en ole työkykyinen.
Ootko hieman TYHMÄ! ehkä nyt kuitenkin on eri tilanne normi työntekijän ja työnantajan välillä kuin yhdyskuntapalvelua suorittavan alkoholisoituneen rikollisen "sairastamiset".
Ei nyt niinkään ole eri asia. Otetaanpa esimerkki. Jos YKP:n suorittajalla iskee paskatauti, flunssa yms sairaus. aamuyöntunteina ja palvelus alkaisi vaikkapa klo 10.reikä reikä. No lääkäriinhän/hoitajalle sitä pitää mennä todistuksen saadakseen. Jos lääkäriin/hoitajalle saakin ajan vasta jotain klo 18. reikä reikä, niin on luonnollista, että sitä todistusta ei voi toimittaa klo 10 aamusella. Silloin soitetaan palveluspaikkaan ja kerrotaan, että on estynyt ja toimitetaan lääkärintodistus sovitunlaisesti palveluspaikkaan (vai RISE:lle?).
Ihan noin se menee normityössäkin.
Montaks kertaa oot YKP tä suorittanut? kun noin hyvin olet asioista perillä. Taitaa olla jo eräskin keissi takana ja siksi noita rikollisia hyysäät ja ymmärrät.
Pensselitädiltäkin taisi ymmärrys loppua kun erehtyi kutsumaan tuksun vieraakseen Kemiin, vieras näytti oitis luontonsa ja laitettiin maitojunalla kotiin.
En kertaakaan.
HÄHHÄHÄHÄÄ! Kuinkas NYT suu pannaan, Raili Suominen?
Paha sanoa mitään, kun en asiasta tiedä.
Silti ilmestyit tänne jäkättämään.
Tarkoitiko tuon mulle? Miksi et osaa kohdistaa viestiä oikeaan paikkaan?
Kerropas, että keillä tänne kirjoittavilla on oikeesti oikeeta tietoa asiasta?
Rapamaha mamupatja lähtee linnaan.
Tästäkö Tunkki hakee lääkärintodistuksen aiheen: ”Hirveä päänsärky kun yksi J.hakkasi mua suoraan päähän viime pe. Tämä särky ei lopu! Lisäksi J & J repivät puolet tukastastani, hakkasivat päätäni betoniseinään jne. Toinen heistä esiintyy uudessa TV-sarjassa "Temptation Island" jossa pariskuntia yritetään erottaa viettelijöiden kautta. Upeeta!!!” (Tunkki 6.3. illalla olostaan. Rähinä Albertilla tapahtui 28.2. klo 03-04 välillä)
Sairausloma ei vähennä suoritettavan YKP:n tuntimäärää.
Tunkki majailee Joel Tokoin luona, os. Pelimannintie 13 B 367, 00420 HELSINKI. Hän pörrää siinä lähistöllä olevissa kapakoissa.
Kannelmäessä hajun-perusteella majailee.
Asunto on ns. Fattanluukku. Onko ämmällä haku päällä. Ai vittu saatana kun on nautittavaa. Tuolle psykolle karman laki alkaa antamaan takaisin.
Varmaan piileksii Tokoin asunnossa viranomaisia.
Haku päällä eli kiinni otettava kohdattaessa mutta ei sitä porsasta etsitä. Hollille kun sattuu niin valtio tarjoaa kyydin ja patjan lattialla. Paskiainen tyri nyt todella hyvin asiansa.
Tästä saadaan riemukasta ja glamourista viihdettä!
Kohtahan tuo nähdään...
SeiskaNews raportoi 11.3. illalla: http://www.seiska.fi/NEWS-lahetys/NEWS-keskiviikko-Johanna-Tukiainen-ei-ilmestynyt-yhdyskuntapalveluun-missa-hanet-nahtiinkaan/1067424
Seiska voisi viedä tutkivaa journalismia hieman pidemmälle ja haastatella tarkemmin RISE:n johtoa Tukiaisen tilanteesta. Lisäksi Poliisilta kannanotto siihen, etsitäänkö Tukiaista RISE:n tai muun tahon määräyksestä juuri nyt.
Ehkä tästäkin saadaan lisätietoa kohtapuoleen.
Toivotaan niin.
Kyllä se YKP alkaa näyttää vahvasti ryssityltä. Tukaani on bongattu Kannelmäessä baarissa dokaamassa viikonloppuna ja se ei ole ollut YKP:ssa kahteen viikkoon. Saa olla aika hyvä sairaustodistus, jotta menis läpi. No se loppu YKP muuntuu vankilatuomioksi sen uuden tuomion päälle, mitä lienee jäljellä siitä.
Kun se nyt valittaa hoviin kaikista niin riippuen siitä, että kumpi tuomiosta ensin putoaa alas lusittavaksi Tunkki istuu ensimmäisestä 1/2 osaa ja toisesta 2/3 osaa. Jälkimmäinen tuomio ei nimittäin mene enää enskertalaisena.
Seiskassa se tilittää:
- Voin myöntää kärsiväni pahasta alkoholiongelmasta. En kuulu vankilaan vaan katkaisuhoitoon, jonne olen valmis hakeutumaan vapaaehtoisesti, Johanna kommentoi.
Baarissako sitä katkaisuhoitoa annetaan? Noh sen voi sanoa, ettei oikeutta kiinnosta pheskan vertaa itkut katkaisuhoitoon menemisistä, menköön jos on mennäkseen tai olkoon menemättä, mutta linnanjuhlat tulevat joka tapauksessa väliin. Eikä Tukaanin tulevissa linnanjuhlissa ole tarjolla boolia.
Noinhan se on. Onko Johanna ryssinyt, vaiko eikö ole ryssinyt? En tiedä, että mikä on totuus tuossa Johannan jutussa. Voihan tuo olla taas kirveslehden puoleltakin Johannan suosiollisella avustuksella tehtykin juttu. Ainakin se yksi kuva Johannasta siinä verkon takana ruutupuku päällä oli niin tehty, niin tehty, kuin vaan voi olla tekemällä tehty.
Jotkut kertoi täällä, että Johannalla olis ollut suorittamatta jotain 20 h YKP:tä. Se tarkoittaisi suoraan sitä, 20 pv vankeutta, mikä ensikertalaisena puolitettaisi. Johanna istuisi sen 10 päivää (ei edes sitäkään). Mutta mitä tuo tietäisi loppupelissä käytännössä. Johanna olisi ryssinyt YKP: ja tulevaa tuomiota ei voitaisi hovin käsittelyssäkään enää muuntaa YKP:nä suoritettavaksi siitä syystä, että hän ei ole edellistäkään tuomiota pystynyt YKP:nä suorittamaan.
Ja oikeesti tuo tarkoittaisi tulevaisuuden käytännössä (mikäli hovissa tuomio pitää), että sitä istuttavaa Johannalle tulisi se 2/3. Eli Johanna istuisi 55 vuorokauden asemesta 80 vuorokautta. Ihan siitä syystä, koska ei ole enää ensikertalainen. 10 vrk 80 vrk on huomattavasti enempi, kuin 55 vrk.
Keljulta se kuitenkin tuntuu, jos noin pienestä jäisi kiinni ja kostautuisi noin ihan siitä syystä, että Johanna ei näköjään pysty ongelmiltaan ajattelemaan, kuin sitä sillä hetkellä elämäänsä hetkeä.
Sorry laskin väärin. Johanna tuomiohan on 3 kk 20 vrk. Eli 110 vuorokautta vankeutta. Elikäs siitä tulisi 73 vuorokautta istuttavaa (vajaita ei kait lasketa), eikä suinkaan 80 vuorokautta. Siis 83 vuorokautta on paljon enempi, kuin 55 vrk.
Jos Tuksutin tajuaisi omaa parastaan, niin hän EI valittaisi nyt helmikuussa annetusta tuomiosta hoviin vaan kävisi lusimassa sen pois. Se tekis 55 päivää vankeutta (1/2) ja siitä 20 tunnista ykp:ta lusittavaa jäis vain 12 päivää (2/3). Eli 67 vrk 83 vrk:n sijaan.
Sitä paitsi, mikä on parempi katkaisuhoitopaikka kuin Hämeenlinnan vankila?
http://www.porttivapauteen.fi/laheiset/tapaajan_opas/hameenlinnan_vankila
Pari lainausta:
Suurin osa Suomen naisvangeista sijoittuu Hämeenlinnan vankilaan.
Vangin toimintaan sijoittaminen perustuu yksilölliseen arviointikeskuksessa laadittuun rangaistusajan suunnitelmaan (Ransu). Suunnitelma voi sisältää työtä, koulutusta, päihde- tai muuta kuntoutusta tai toimintaohjelmia. Vangin tulee noudattaa ja toteuttaa tehtyä suunnitelmaa rangaistusaikana mahdollisuuksien mukaan.
Hämeenlinnan vankilassa työtoimintana naisille on vaihtelevasti pakkaus- ja kokoonpano-, ompelu-, jalkinekorjaamo-, vaatehuolto-, siivous- ja kanttiinityötä. Miesten työpaikat ovat pesulassa, rakennus- ja kunnossapitotyössä, metalliverstastyössä, kiinteistön ulkotyössä ja keittiö-, vaatehuolto- tai siivoustyössä.
Vankeusaikana on mahdollista myös opiskella peruskoulu- ja lukio-opintoja, valmentavaa ja kuntouttavaa koulutusta, atk-ajokortti -koulutusta, Romanikoulutusta sekä Etäopiston kirjekursseja. Vankilan toimintoihin sijoittamisen ensisijainen peruste on aina rangaistusajan suunnitelmaan vangille asetettujen tavoitteiden toteuttaminen.
Päihdeohjaajat antavat päihdekuntoutusta sekä yksilö- että ryhmämuotoisena. Vankilassa toimii päihdekuntoutusosasto sekä päihteetön sitoumusosasto sekä miehille että naisille.
Vapaa-aikana vanki voi osastonsa päiväjärjestyksen mukaisena aikana harrastaa liikuntaa kuntosalilla ja liikuntasalissa pelaten tai voimistellen. Ulkopuolisia keskusteluryhmien vetäjiä vankilassa käy vaihtelevasti. Vanki voi halutessaan saada myös SPR:n kautta säännöllisesti häntä tapaamassa käyvän vankilavierailijan.
------
Siis täydellinen katkaisuhoitopaikka Tuksuttimelle. Ei mahdollisuutta livetä baariin ja tarjolla normityötä ja päihdekuntoutusta. Ja yksinkertaisesti pakkorako olla juomatta. Se saattais *oikeesti* tulla sieltä toisenlaisena ihmisenä ulos.
Pyh. Tunkin juoppous tms. on vain seuraus, ei syy. Vaikka kuinka olis raittiina, tuon ämmän kelvoton, läpeensä paha luonne ei muutu miksikään!
Niin no, riskillähän se pelaa jos (tai kun?) valittaa hoviin. Voi saada tuomiota pienemmäksi, mutta ei välttämättä. YKP ja valvontarangaistus ovat molemmat poissuljettuja vaihtoehtoja sekä käräjäoikeuden päätöksen perusteella.
"Aikaisemmat kaksi yhdyskuntapalvelurangaistusta ovat esteenä uuden yhdyskuntapalvelurangaistuksen tuomitsemiselle ja Johanna Tukiaisen itse esiin tuoma alkoholismi on este valvontarangaistukseen tuomitsemiselle."
Voihan se olla, että Tukianen ei edes ole ryssinyt YKP:tansa, vaan että se on katkaistu uuden ehdottoman tuomion perusteella. Itse ainakin veikkaisin sitä. Hyvin epäuskottavalt kuulostaa tuo sairaisloma kaiken perusteella, kerran baarissakin nähty. Toisekseen jotenkin ihmeellisen osuvasti se YKP nyt keskeytyi heti, kun tuomio tuli 3.3. Tuksu on ollut just siitä lähtien "sairaslomalla". Joopa joo..
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19961055
Laki Yhdyskuntapalvelusta
11 §
Uusi vankeusrangaistus
Jos syyttäjä päättää syyttää yhdyskuntapalvelua suorittavaa rikoksesta, josta voi syyttäjän arvion mukaan olla seuraamuksena vankeutta, syyttäjä voi palvelun täytäntöönpanon kieltämiseksi ilmoittaa asiasta Rikosseuraamuslaitokselle. Rikosseuraamuslaitoksen on ilmoituksen saatuaan kiellettävä palvelun aloittaminen tai jatkaminen. (24.6.2010/641)
Tuomitessaan aiemmin yhdyskuntapalveluun tuomitun henkilön siitä erilliseen ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomioistuin voi kieltää aloittamasta tai jatkamasta yhdyskuntapalvelun täytäntöönpanoa. Kieltäessään aiemmin tuomitun yhdyskuntapalvelun täytäntöönpanon tuomioistuimen on määrättävä, että jäljellä oleva osa yhdyskuntapalvelusta on suoritettava vankeutena.
Emmäkään usko, että se miheenkään muuttuis. Jos tuomio olis 5v 55 päivän sijaan, niin sitten ehkä. Se hakee nyt puskalähtöä valittamalla hoviin. Hovista kun tuomio putoaa alas niin se on sitten lainvoimainen per heti. Sen jälkeen lähtö voi tulla missä tahansa ja koska tahansa. Miekkataksi kun saapuu paikalle baari-illan, jonkun vetelän keikan tai yöllisen rähinän päätteeksi niin siitä lähdetään sitten heti putkan kautta Hämikseen. Siinä ei vaatteita vaihdella, ei käydä lähtöruudun kautta kotona vaan sitä mennään täysin varoittamatta suoraan puskista linnaan.
Olisko vankeutta mahdollista kutistaa myös näin, jos olisi oma-aloitteinen ja tyytyisi käräjien antamaan tuomioon? Jos oletetaan, että se Johannan suorittamatta jäänyt YKP olisi 20 h (eli vastais 20:tä vankeuspäivää). Oikeestihan me ei tiedetä miten asia on. Sitä YKP:tä voi olla 20 päivää tai vähemmän tai enenmmän ja hän saattaa olla saikulla nyt (joten se silloin lykkääntyy).
Eli kuvitellun mukaan olisi 20 vankilapäivää tuo uusi 110 päivää. Se tekisi yhteensä 130 päivää. Kun nuo istuttavat niputtaisi se tietäisi ensikertalaiselle 65 vankilapäivää. En tiedä, että onko se mahdollista niputtaa kahta eri istuttavaksi tuomittua tuomiota noin niin kuin käytännössä. Ne ovat kuitenkin noin lähekkäin, joten nykyään joustoja ja säästöjä suosivassa yhteiskunnassa se voisi ollakin mahdollista.
Toinen mielenkiintoinen juttu tulee siitä, jos Johannan YKP on keskeytetty (sitähän me ei voida tietää), niin jos Johanna hyväksyisi viimeisimmän käräjien päätöksen, eli se silloin tuomio saisi hyvinkin nopeasti lainvoiman, niin kumpiko tuomio tulisi ensin täytäntöönpantavaksi (YKP:n muunto, vaiko tää viimeinen 110 vrk:ta)? Kumpiko ehtisi ensin? Tuota riippuisi paljon istumisen pituus ja millaisia valituksia/päätöksiä kannattaisi tehdä niin, että istuminen jäisi mahdollisimman lyhytaikaiseksi. .
Mietitääs nyt järjellä. Jos käräjäoikeus on kerran todennut 3.3. ettei Tukiainen sovellu yhdyskuntapalveluun ja tuon yhdyskuntapalvelulain 11§ nojalla tuomioistuin voi keskeyttää jo aloitetun palveluksen, niin eikö se silloin ole ilmiselvää, että se on keskeytetty? Miten käräjäoikeus voisi samaan aikaan todeta, ettei tuomittu sovellu yhdyskuntapalvelukseen ja samaan aikaan antaa hänen jatkaa palvelusta? Siinähän olisi räikeä ristiriita, johon syytetty voisi todellakin vedota hovioikeudessa.
Jos nyt on käynyt niin, kuin ilmeisesti on, että käräjäoikeus on katkaissut tuomion yhteydessä ykp:n ja se on menossa muuntoon, niin silloin tuo uusi tuomio ja muunnettu tuomio niputetaan yhteen (130vrk), mistä ensikertalainen istuu puolet (65vrk) ja on loput 65vrk ehdonalaisessa vapaudessa.
En tiedä miten asian laita todellisuudessa on, mutta jotain kummallista on tuossa, jos Tukiainen todella on sairaslomalla ykp:sta ja sitä ei olisi katkaistu.
Mä en osaa sanoa, että miten asiat oikeesti on. Näätalandiasta kuuluu kummia, että Johanna olisi saanut helmikuussa luvan jatkaa YKP:tä. Huhut ovat kuitenkin vaan huhuja ja niihin ei pidä tuijottaa sinisilmäisesti ja yleensäkin huhuihin pitäisi suhtautua kriittisesti.
Mä en yhtään ihmettelisi sitäkään, että kirveslehden juttu olisi ankka ja kohtapian Johanna laittaisi todistuksen näytille maksua vastaan, että YKP tuli suoritetuksi hyvin arvosanoin.
Mua kummastuttaa tuossa sekametelisopassa se, että jos Johannalle on annettu lupa YKP:n jatkamiselle helmikuussa ennen käräjiä, niin nytkö se lupa sitten on käräjien tuomion tultua vedetty pois? Käräjien tuomiohan ei ole vielä lainvoimainen ei ainakaan silloin, jos Johanna on ilmoittanut tyytymättömyytensä käräjien tuomiosta valitusajan puitteissa (7 päivää tuomion antamisesta). Jotain sellaista tuossa on, mikä ei oikein "natsaa".
Vastauksia:
"Johanna olisi helmikuussa saanut luvan jatkaa YKP:ta". -> Tämä on täysin mahdollista, eikä mitenkään ristiriidassa sen kanssa, että se on voitu nyt keskeyttää. Palvelus on siis jatkunut muista syistä johtuen helmikuussa, mutta on voitu keskeyttää tuomioistuimen päätöksellä 3.3., eli vasta maaliskuussa. Ei tietenkään vielä oikeudenkäynnin aikana, vaan vasta tuomion lukemisen jälkeen.
"Kirveslehden juttu olisi ankka" -> Täysin mahdollista.
"Johanna laittaisi todistuksen näytille maksua vastaan, että YKP tuli suoritetuksi hyvin arvosanoin." -> YKP:n suorittamisesta ei anneta arvosanoja, vain lausunto suoritetuista tunneista.
"Käräjien tuomio ei ole vielä lainvoimainen ainakaan silloin, jos Johanna on ilmoittanut tyytymättömyytensä käräjien tuomiosta" -> Kyllä, mutta tämä ei estä tuomioistuinta keskeyttämästä palvelusta.
Tuossa alkuperäinen esitys yhdyskuntapalvelulaista vuodelta 1996.
http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/1996/19960144
"Esityksen mukaan yhdyskuntapalvelu keskeytyisi suoraan lain nojalla silloin, kun se yhteisen rangaistuksen määräämisen myötä muuttuu vankeusrangaistukseksi. Keskeytysvaikutus alkaisi välittömästi tuomion julistamisen jälkeen. Keskeyttämistä ei voisi estää muutosta hakemalla."
Eli muutosta hakemalla ei voi estää keskeyttämistä. Se sitten joko jatkuu hovin päätöksen jälkeen, tai muuntuu vankeudeksi. En löytänyt sitä varsinaista lainkohtaa, mutta ylläoleva riittänee. Sanotaan nyt vielä lopuksi, että on täysin mahdollista, että hovioikeus voi muuntaa Tukiaisen ehdottoman tuomion takaisin ykp:ksi. Niitä tapahtuu tämän tästä, ei pelkästään Tukiaiselle.
Olen ennenkin linkittänyt tämän tänne. Linkitän nyt uudelleen keskustelun aiheeksi.
http://oikeus.fi/hovioikeudet/turunhovioikeus/fi/index/hovioikeusratkaisut/hovioikeusratkaisut/1113771600013.html
Kaikki ei mene aina niin, kuin syyttäjä ja käräjät päättää.
Hyvä että joku kertoo miten lait on perusteltu. Ettei aina näitä suolirailin jaarauksia. Noinhan se tietty on, ettei muutoksenhaulla kikkailla!
Annoin hyvän linkin. Miksi et kommentoi sitä?
Mitähän tuo mainitsemasi Romanikoulutus pitää sisällään?
Tukiaisen YKP on vanhojen rötösten peruja. Sitä on sen verran vähän jäljellä, että se hoidetaan loppuun. Syyttäjä halusi venyttää sen suorittamista oikeuden tuomiopäivään asti (3.3.). Sellainen on rikolliselle ihan oikein. Tunkin YKP:n piti jatkua ke 4.3. mutta hän ei koskaan saapunut YKP-paikalleen.
Tukiaiswen venkulointi tässäkin asiassa vain mutkistaa hänen elämäänsä.
Yhdyskuntapalvelu on rangaistus rikoksista, ei mikään vapaaehtoistyö.
Nooh, Tunkin täytyy kuorruttaa rangaistuksensa silleen glamourisemmaksi seikaksi. :)
Minusta on kuvottavaa mässäillä alkoholisoituneen ja nähtävästi henkisesti epävakaan ihmisen kustannuksella. Hänen pitäisi poistua julkisuudesta, vankila voisi katkaista kierteen ainakin hetkeksi.
Tuksun vankilajakso toisi mukanaan päihteettömyyden ja mahdollisuuden tutkailla omia ajatuksiaan rauhassa.
Oi pientä(isoa) juhlijaa, aamu alkaa sarastaa, kello viisi on. Kuljet yössä yksinään väsymys käy jo käpälään, et löydä tietä kotiin jne....
Linnaanhan tuo näyttäisi kuuluvan, ei ota mistään minkäänlaista vastuuta.
Tosin kyllähän tuomiokin aika naurettavista jutuista tuli.
No kun niitä juttuja on ollut jo aiemmin melko monta ja nyt nämä.
Yksittäisinä tekoina sakkokamaa, mutta teot yhdistettiynä ja lisänä täydellinen piittaamattomuus ilman minkäänlaista katumusta tai pahoittelua. - Päinvastoin, muiden syyttelyä.
Jopa käräjien jälkeen tuomarin ja syyttäjän solvaaminen somessa.
Oikea tuomio.
Mutta eihän sekään tuolle tuskin mitään parannusta saa aikaan.
”Tämä kovensi Johanna Tukiaisen tuomiota!
Johanna Tukiainen tuomittiin tänään kolmesta laittomasta uhkauksesta, pahoinpitelystä, pahoinpitelyn yrityksestä, kunnianloukkauksesta ja haitanteosta virkamiehelle. … Käräjäoikeuden papereista käy ilmi, että Johannan rangaistusta on pahoinpitelystä, pahoinpitelyn yrityksestä ja haitanteosta virkamiehelle annetuissa tuomioissa kovennettu.” Seiska 3.3.15: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tama-kovensi-Johanna-Tukiaisen-tuomiota-katso/1066693
Internet-huhuina parhaillaan kerrotaan, että YKP jatkuisi vanhusten palvelutalon sijasta jonkin seurakunnan toimistohommissa.
Valomerkki-lehti 2.4.2015:
”Johanna Tukiainen sovittaa tekosiaan kirkon palveluksessa
Kohublondi Johanna Tukiainen on yksi heistä, joka on valinnut yhdyskuntapalvelun vankilan sijasta.
Tukiainen on jatkanut seniorikodissa aloittamaansa yhdyskuntapalvelua kirkossa toimistotehtävissä. Helsingin seurakuntien eri yksiköissä yhdyskuntapalveluansa suorittaa muutamia henkilöitä vuosittain.
Tukiainen on yksityisyrittäjä ja laulaja, mutta halusi tehdä yhdyskuntapalvelussaan jotain lähimmäistensä hyväksi. Hän kertoo, että hänen kristillinen uskonsa ja näkemyksensä vaikuttivat päätökseen.”
Koko juttu: http://www.valomerkki.fi/uutiset/johanna-tukiainen-suorittaa-yhdyskuntapalvelunsa-kirkossa
Tunkki 2.4. (7L):
”…Olen ollut hyvin tyytyväinen kahteen eri palvelupaikkaani ja tänään on viimeinen palveluspäiväni!!!! Olen todella onnellinen tästä, olen suorittanut erittäin hyvin ja moitteettomasti palvelustani viime syksystä lähtien, lukuunottamatta paria lyhyttä myöhästymistä. Olen teoillani osoittanut että kunnioitan lakia ja lehtijutun mukaan läpäisin myös soveltuvuustestit, joita kaikki eivät läpäise.”
Seiska kertoi Tunkin vielä myöhästyneen viimeisenä YKP-päivänään:
”Johanna Tukiaisen viimeinen päivä yhdyskuntapalvelussa meni mönkään - kuvat!
Kohublondi Johanna Tukiaisella oli tänään torstaina (2.4.2015) edessään viimeinen päivä hovioikeuden kesällä 2014 langettamasta 60 tunnin yhdyskuntapalvelusta.
Seiskan saamien tietojen mukaan Johannan piti ilmoittautua Helsingin seurakuntayhtymän tiloissa Helsingin Kalliossa tasan kello kahdeltatoista, ja Seiskan paparazzi odotti jo hyvissä ajoin kohublondin talon edustalla tämän lähtöä. Johannaa ei kuitenkaan näkynyt eikä kuulunut...”
Artikkeli kuvat: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiaisen-viimeinen-paiva-yhdyskuntapalvelussa-meni-monkaan-kuvat/1069527
"Kuulkaas nyt Seiska, viimeinen YKP palveluni EI mennyt mönkään, en kerro tässä hlökoht. asioistani, mutta palvelus on syksystä asti suoritettu HYVIN ja koko aikana minulla on ollut Vain kaksi myöhästymistä, vaikka olen huono ajankäytön kanssa!!!! Miksi Seiska ei kirjoittanut siitä, miten hyvin olen suorittanut tehtäväni ja ottanut ne vakavasti???" (Tunkki Facessa 2.4.)
Johanna matkalla palveluspaikkaansa 2.4.2015: http://aijaa.com/lbWwFi
Johanna sivulta 2.4.2015: http://aijaa.com/tzLgFE
Upea klamyyrimalli 2.4.2015: http://www.seiska.fi/images/upload/cms/files/admin/johanna_tukiainen1_inline.jpg
Tunkero myöhästyi runsaalla tunnilla viimeisenä YKP-päivänään tullessaan taksilla putelinsa kanssa palveluspaikalleen seurakuntavirastoon. Kuvat Kirveessä.
Tunkilla viinipullo mitä yrittää piilotella takin liepeen suojassa. Ämmä kovassa krapulassa,toivottavasti puhalluttivat ja sanktiot niskaan. Toi ämmä ei kunnioita mitään lakia ja sen takia sen paikka on vankila.
”Tämän takia Johanna Tukiainen myöhästyi yhdyskuntapalvelusta!
Seiska uutisoi eilen torstaina (2.4.2015) kohublondi Johanna Tukiaisen myöhästyneen yli tunnin viimeisenä yhdyskuntapalvelupäivänään. Seiskan samana iltana tavoittama Johanna paljasti syyn kömmähdykseensä.
– Nukuin pommiin, koska en ollut nukkunut koko yönä. Olen aiemmin myöhästynyt muistaakseni vain yhden kerran ja yhdyskuntapalvelu on kaikin puolin sujunut kiitettävästi, Johanna perusteli Seiskalle.
60 päivän yhdyskuntapalvelu
Helsingin hovioikeus kumosi keväällä 2014 käräjäoikeuden langettaman ehdottoman vankeustuomion ja määräsi Tuksun 60 päivän yhdyskuntapalveluun. Hartaaksi uskovaiseksi itseään julistava Tuksu on suorittanut tuomionsa Helsingin seurakunnassa.” (Seiska 3.4.)
Tunkin 105-tunnin yhdyskuntapalvelu alkoi varsinaisessa YKP-paikassa 25.9.14. Sitä ennen oli joitakin YKP-tukitunteja. Syyttäjän vaatimuksesta suorittaminen keskeytettiin joulu-, tammi- ja helmikuuksi. Sitten palvelus jatkui maaliskuussa. Viimeinen YKP-päivä oli siis 2.4.15.
”Tulipas hyvä mieli: Sain äsken onnittelut kahden eri YKP tuomion selvittämisestä kuulemma loistavasti!!! :) Mediakin voisi uutisoida tämän POSITIVISEN asian: sain kovasti kiitosta ja minusta pidettiin kuulemma paljon! Onnittelut tekevät aina terää täällä! :)” (Tunkin Fb 29.4.)
Jatkopostaus: ”Kirjoitan asiasta Seiska Live blogiini. Tietty kommentit ovat pelkkää rienausta mutta minulle oli tärkeää kuulla ylemmältä taholta nämä onnittelut ja kiitokset!” (Fb)
”Ja BTW: en "mokannut" viimeistä YKP päivääni: myöhästymiseni korvattiin yhdellä ylimääräisellä tunnilla! Nyt on ainakin yksi pitkä tuomio suoritettu eikä se ollut mitenkään helppoa: se sitoo henkisesti, stressaa, rajoittaa aikataulut yms. kaikkea muutakin, siis ihan tuomio se on.
Enkä todellakaan ole mikään "taparikollinen" tai laista piittaamaton henkilö! Tässä maassa on niitä oikeita rikollisia kyllä vapaana, tai ehdollisella tuomiolla, he tietty ovat hiljaa tekemisistään....” (Fb)
”Kaikki eivät kykene YKP palvelua suorittamaan, tämä on fakta!
Eräs nainen sanoi minulle yli vuosi sitten, etten mitenkään pysty enkä kykene yhdyskuntapalvelun suorittamiseen, mutta tässä sitä nyt ollaan!!!! SUORITETTU ON!
Mitä ikinä tuomioita tulee mahdollisesti jatkossa, ne ovat sen ajan murhe, nyt täytyy nauttia tästä positiivisesta palautteesta ja onnitteluista!
Jos nimeni ei olisi se mikä on, niin suurin osa keisseistä ei olisi mennyt edes oikeuteen asti, vaan sovitteluun, jos sinnekään. Eräs naispuolinen nettiherjaaja, joka on itse tuomittu ehdonalaiseen vankeuteen, haukkuu minua mm. paljon netissä, toivoo minulle lobotomiaa, vankimielisairaalaa ja kaikkea ihan hullua!” (Tunkin Fb 29.4.)
Toivottivatko ihan tervetuloa uudelleen?
Lähestulkoon niin: Tunkin viimeinen YKP-palaveri oli 29.4.15:
”… Mutta kyyneleet melkein nousivat silmiini kun tämä viehättävä nainen tuli minua vastaan hymyillen ja halasi minua samantien ja sanoi, ONNEKSI OLKOON JOHANNA, SINÄ TEIT SEN!!!!...” 7L: http://www.seiska.fi/Johanna-Tukiainen/SAIN-TANAAN-LOISTAVAT-ARVOSANAT-SUORITTAMASTANI-YKP-TUOMIOSTA-/1071351