ssr reumaa sairastavia?

Annuskainen

Minua kiinnostaisi kuulla selkärankareumaa sairastavien kokemuksia. Minulla on ensimmäisen kerran epäilty reumaa jo ylä aste ikäisenä ja silloin otettiin verikokeet missä ei näkynyt mitään, eikä asiaa tutkittu sen tarkemmin. Silloin oireili selkä todella pahasti ja myös leuka kipeytyi ja meni jumiin. Kouluterveydenhoitaja ohjasi minut hammaslääkärille, joka totesi ettei purennassa ole mitään vikaa. Sanoi leuassa olevan joku tulehdus ja käski syödä buranaa. Sekä leuka että selkä oireilivat yli vuoden, mutta oireilu loppui pikkuhiljaa itsestään.
Tämän jälkeen oli monia vuosia täysin ilman oireita, kunnes noin puolitoista vuotta sitten alkoi oikea polveni ja sittemmin myös vasen kipeytymään, olen nyt siis 23 vuotias. Tulin raskaaksi jolloin nekin oireet hävisivät.
Mutta nyt kun synnytyksestä on noin puolivuotta aikaa ovat oireet taas palanneet. Kävin terveyskeskuslääkärillä, joka pisti kaiken vauva arjen väsymyksen piikkiin, vaikka yritin selittää ettei arki ole mielestäni mitenkään stressaavaa. Suostui kuitenkin pieneen verenkuvaan laittamaan, mutta verikokeet olivat ok lukuunottamatta kohonneita eosinofiileja, jotka kuulemma johtuvat allergiasta. Minulla ei tosin ole mitään allergiaa.
Päätin sitten käydä yksityisellä reumalääkärillä ja hän kirjoitti lähetteen magneettikuvaan ja verikokeeseen jossa katsotaan se selkärankareumaan liittyvä geeni. Lääkäri sanoi että minulla on hyvin tyypilliset ssr reuma oireet. Minulla on siis selässä kipuja, polvissa ja leuassa myös. Lisäksi minulla on oikea akillesjänne tulehtunut ja lääkäri sanoi että silmissä olisi viitteitä johonkin tulehdukseen.
Huh huh kun tätä tekstiä nyt tulee :) Niin ja nyt siis tähän suurimpaan pelkooni. Olen opiskelemassa yhdistelmäajoneuvon kuljettajaksi ja nyt pelottaakin, että jos minulla on reuma niin miten se vaikuttaa työkykyyn kun kyseessä on tälainen erittäin fyysinen työ. Onko kellään omakohtaista kokemusta. En tosiaan osannut tällaista asiaa edes miettiä hakiessani kouluun, koska oireita ei ollut vuosiin. Onkohan nyt alan vaihto edessä?
Myös kaikki muut kokemukset kyseiseen tautiin liittyen kiinnostaa, kuten lääkitys ja kuinka muuten hoidatte itseänne?

1

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annuskainen

      hups. siis tietenki srr reuma eikä ssr reuma! Soriii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3930
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      189
      3195
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2986
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      70
      2570
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      368
      2310
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      172
      1971
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1515
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1382
    Aihe