ssr reumaa sairastavia?

Annuskainen

Minua kiinnostaisi kuulla selkärankareumaa sairastavien kokemuksia. Minulla on ensimmäisen kerran epäilty reumaa jo ylä aste ikäisenä ja silloin otettiin verikokeet missä ei näkynyt mitään, eikä asiaa tutkittu sen tarkemmin. Silloin oireili selkä todella pahasti ja myös leuka kipeytyi ja meni jumiin. Kouluterveydenhoitaja ohjasi minut hammaslääkärille, joka totesi ettei purennassa ole mitään vikaa. Sanoi leuassa olevan joku tulehdus ja käski syödä buranaa. Sekä leuka että selkä oireilivat yli vuoden, mutta oireilu loppui pikkuhiljaa itsestään.
Tämän jälkeen oli monia vuosia täysin ilman oireita, kunnes noin puolitoista vuotta sitten alkoi oikea polveni ja sittemmin myös vasen kipeytymään, olen nyt siis 23 vuotias. Tulin raskaaksi jolloin nekin oireet hävisivät.
Mutta nyt kun synnytyksestä on noin puolivuotta aikaa ovat oireet taas palanneet. Kävin terveyskeskuslääkärillä, joka pisti kaiken vauva arjen väsymyksen piikkiin, vaikka yritin selittää ettei arki ole mielestäni mitenkään stressaavaa. Suostui kuitenkin pieneen verenkuvaan laittamaan, mutta verikokeet olivat ok lukuunottamatta kohonneita eosinofiileja, jotka kuulemma johtuvat allergiasta. Minulla ei tosin ole mitään allergiaa.
Päätin sitten käydä yksityisellä reumalääkärillä ja hän kirjoitti lähetteen magneettikuvaan ja verikokeeseen jossa katsotaan se selkärankareumaan liittyvä geeni. Lääkäri sanoi että minulla on hyvin tyypilliset ssr reuma oireet. Minulla on siis selässä kipuja, polvissa ja leuassa myös. Lisäksi minulla on oikea akillesjänne tulehtunut ja lääkäri sanoi että silmissä olisi viitteitä johonkin tulehdukseen.
Huh huh kun tätä tekstiä nyt tulee :) Niin ja nyt siis tähän suurimpaan pelkooni. Olen opiskelemassa yhdistelmäajoneuvon kuljettajaksi ja nyt pelottaakin, että jos minulla on reuma niin miten se vaikuttaa työkykyyn kun kyseessä on tälainen erittäin fyysinen työ. Onko kellään omakohtaista kokemusta. En tosiaan osannut tällaista asiaa edes miettiä hakiessani kouluun, koska oireita ei ollut vuosiin. Onkohan nyt alan vaihto edessä?
Myös kaikki muut kokemukset kyseiseen tautiin liittyen kiinnostaa, kuten lääkitys ja kuinka muuten hoidatte itseänne?

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annuskainen

      hups. siis tietenki srr reuma eikä ssr reuma! Soriii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe