Taas yksi kepulainen hanke kävi kaliiksi. Talvivaaran kaivoshanke vei piensijoittajien rahat.
Juha Sipilän Talvivaara vei piensijoittajien rahat
KepuPettääAina
2083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kysymys: Kuuluuko hän joka sijoitti 400.000e Talvivaaran osakkeisiin tuohon joukkoon ? Ei ainakaan köyhät kärsi.
Aloittaja huolissaan näistä. Miksi?
Ei mainitse mitään köyhästä Tarja Halosesta , jolla myös sijoituksia runsaasti.
Talvivaaran osakkeita on myös >>. Matti Vanhasella(kesk) on 10 000 osaketta.
Presidentti Sauli Niinistökuuluu Talvivaaran piensijoittajiin. Hänellä on 1 200 osaketta.
Kansanedustaja Ben Zyskowiczillä(kok) on 8 000, ministeri Petteri Orpolla(kok) 6 500 ja entisellä ministerillä Jari Koskisella(kok) 120 osaketta.
Kansanedustaja Kimmo Tiilikaisella(kesk) ja puoluetoveri Katri Komilla(kesk) on kummallakin 20 000 osaketta.
”Ajateltiin, että kaivos tulee pelastajaksi”
Kansanedustaja Raimo Piiraisella(sd) on 5 000 osaketta.
Vapaavuori Kokoomus ne vei. Sosialisoi Talvivaaran.
Uskotteko, että Paloheinän matalassa majassa on älyllistä elämää?
Sipilällä ei asian kanssa mitään tekemistä.
Aikansa onneton höpöttää, uskoo itsekkin sitten.
Uskotteko, että Paloheinän matalassa majassa on älyllistä elämää?
Aikansa onneton höpöttää sitä,
uskoo itsekkin siihen sitten.
Sonnimies taisi vetäistä hiertimen nokkaansa Talvivaaran konkassa. Lehtomäeltä kuuluu surullista parkua;-))) Sinne meni Sipilä/Pekkarinen/Lehtomäki kaivokseen omat ja vieraat!
Bwahaaaaa!!!
Koittasit Ope Oulusta jotain järkevääkin kirjoittaa, joka pitää paikkaansa.
Jos aina sieltä vihervasuri puolelta asioita katsot, ne jo alkuunsa vinossa.
Ei taida ainakaan liikaa olla. Hullun höyryä sihisee korvistakin ja kohta pimahtaa lopullisesti.
Lohduttaen on todettava, etteivät kaikki kapteenit ihan noin urpoja ole. En tiedä sitten aiheuttiko liian pitkä jakso sisäpalveluksessa sekoamisen?
Ota Ossi taas hota-pulverit ja sitten muiden juoppojen kanssa rispiitä noutamaan, helpottaa nuo Kapi-paineet päästäsi ja saat vielä raitista ilmaa! Taivaalla se keltainen pallo on aurinko.
Perhossa ei jyske käy susijahdissa, missä on keput? Ei kai taas lantakasalla piilossa?
Ope Oulusta, olet ihan ressukka.
Menit taas susijahtiin.
Perhon eki ei enää mene, eikä moni muukaan Perholainen, luvat ja pyssyt meni rosvoilta ja valekössikepulaisilta. Ottaako Talvivaara kuuppaan?
Mitä höpötät? Eihän tässä ole kulunut kuin pari viikkoa, kun kepulaiset Perhossa viimeksi ampuivat kaksi sutta. Eikä suinkaan millään jousipyssyillä.
http://www.torstai-lehti.fi/2015/02/27/perhossa-on-kaadettu-kaksi-sutta/
Sipilän on aina osannut nyysiä toisten rahat. Niin hän teki ollessaan "yrittäjä". Sipilä aina yritti kupata muilta rahaa.
Sipilä on reilu ja rehti mies. Sellaisia ei löydy persuista ikinä.
Miten ihmeessä Juha Sipilä Talvivaaraan liittyy? Vanhasen hallitus liittyy kyllä, mutta ei sekään vienyt piensijoittajien rahoja. Piensijoittajat, jotka ostivat Talvivaaran osakkeita, tekivät sen omalla riskillään ja saavat kärsiä tyhmyydestään ihan itse.
Juha Sipilälle isot luvut ovat tunnetusti vaikeita. Taannoin hän vaahtosi ja melttasi miten julkisen talouden osuus BKT:sta olisi 58 %. Tämähän oli täyttä skeidaa.
http://nyt.fi/a1305891418733
Sijoittamiseen liittyy aina riski, ei siinä sen kummempaa. Tuskin monikaan sijoitti aatteen vuoksi, kyllä siinä oli tarkoitus tienata talvivaaralla.
Homma mokattiin ja mahdolliset voitot korjaa ulkolainen sijoittaja, taas.
Kaikki mihin Sipilä koskee, muuttuu paskaksi.
Milloin Sipilä on koskenut Antti Rinteeseen?