Aloitin AMK-opinnot syksyllä 2013. Saan opintotukea, mutta en ole nostanut opintolainaa. Opintotukipäätös on tehty ajalle 2013-2016, eli valmistumiseen asti. Mikäli nyt päätän nostaa lainaa, voinko nostaa takautuvasti esim. viime vuoden lainat? Eli tähän mennessä olen saanut opintorahaa 16 kuukaudelta. Näiltä kuukausilta olisin voinut myös nostaa opintolainaa, en niin kuitenkaan tehnyt, koska ei ole ollut tarvetta. Nyt muutan omilleni, ja mietinkin, voinko ihan oikeasti nostaa 16 kuukauden lainat (16 x 400 = 6400€) kerralla, ja vastaisuudessa lukukausittain?
Opintolainan nostaminen takautuvasti?
3
4796
Vastaukset
- 3186
Takautuvasti voi nostaa ainoastaan käyttämättä jääneet kuluvan lukuvuoden lainat.
- aapeetietää
Kiitos vastauksesta! Tiedätkö, miten onnistuu vain osan lainan nostaminen? Eli tältä lukuvuodelta saisin 3600€, jonka voisin nostaa heti lainahakemuksen hyväksymisen jälkeen. Voinko tehdä niin, että nostankin vain 2000€? Onko tämä silloin eri sopimus kuin nostosopimus?
- 3186
aapeetietää kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Tiedätkö, miten onnistuu vain osan lainan nostaminen? Eli tältä lukuvuodelta saisin 3600€, jonka voisin nostaa heti lainahakemuksen hyväksymisen jälkeen. Voinko tehdä niin, että nostankin vain 2000€? Onko tämä silloin eri sopimus kuin nostosopimus?
Henk. koht. en koskaan lainaa nostanut, joten en osaa sanoa muuta kuin, että asiasta pitää tehdä vaan pankin kanssa sopimus. Mahdollista toki on nostaa alle maksimimäärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3499359Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat865829Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3635419SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden913804Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33222Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662783Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal722757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52543Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72478- 1132446