autolta ei peritä käyttövoimaveroa.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1426239503566.html
Siis joku järkeenkäypä selitys tällaiseen epäkohtaan.
Tai miksi dieselkäyttöisestä pitää maksaa käyttövoimavero.
Miksi bensiinikäyttöiseltä
13
53
Vastaukset
- miksi_miksi
Sitä minäkin ihmettelen. Nimittäin sitä, kun dieselin veron noustessa puhuttiin käyttövoimaveron poistamisesta. Se on kuitenkin sujuvasti unohdettu, ja korotusautomaatti lisää veroa täysin riippumatta yleisestä palkka- tai hintakehityksestä. Tämä maa halvaannutetetaan varotaakan alle.
- res.kulj.au
Siksi, kun bensan hinnassa on enemmän veroa, kuin dieselin hinnassa, joten bensa-autoilla ajavat maksavat vero-osuutensa bensaa ostaessaan.
Vieläkä jäi kysyttävää?- järkeenkäypää
Siis järkeenkäypää selitystä perättiin.
Linkkiä avaamatta.... Bensassa maksetaan vastaava vero litrahinnassa
- kolme_pelleä
Siis jälleen kerran, sinulta idiootti ei kysytty yhtään mitään, joten häivy idiootti hevonvittuun pilaamasta asiallisia keskusteluita.
- kolme_pelleä
Näin se on, miten nimimerkki pankkiautomaatti totesi. Kopio voisi suksia kuuseen!
- tasavero
Ja tuoko on vielä jollekin epäselvää.
Jos bensiinin litrahinta on 1,40 e, hinta ilman veroja on noin 48 senttiä. Veron määrä riippuu bensiinin bio-osuuden määrästä. Veroa siis yli 90 senttiä.
Dieselin pumppuhinnassa on veroa huomattavasti vähemmän, taitaa olla nykyhinnassa jotain 70 sentin päälle, eli hinta ilman veroja siinä 60 senttiä.
Diesel on selvästi kalliimpaa ilman veroja ja monissa maissa diesel maksaakin pumpulla enemmän kuin bensiini.
Käyttövoimaveron tarkoitus on kerätä yksityisiltä henkilöiltävaltiolle yhtä paljon veroa kuin bensiinissäkin on. Kun se on pumpulla halvempaa kerätään erotus jälkikäteen käyttövoimaverona. Tämä siksi, että halutaan tehdä ammattimaisen liikenteen polttoainekustannus pienemmäksi kuin yksityisen "huviajelun"!!
Valtio kerää siis sinulta saman veron bensiinistä ja dieselistä, mutta diesel on paljon kalliimpaa kuin tislausjätteenä syntyvä bensiini. Toki kysyntä vaikuttaa myös hinnoitteluun, niin kuin markkinataloudessa yleensäkin.- äkkiä.ajateltuna
Kun otetaan huomioon dieselin kalliimpi hankintahinta, kalliimmat ylläpitokustannukset? niin olisi vähintäänkin järkevää jättää käyttövoimavero jo pois. Mutta mikäänhän ei saa olla liian halpaa:D
- enemmän.ajateltuna
äkkiä.ajateltuna kirjoitti:
Kun otetaan huomioon dieselin kalliimpi hankintahinta, kalliimmat ylläpitokustannukset? niin olisi vähintäänkin järkevää jättää käyttövoimavero jo pois. Mutta mikäänhän ei saa olla liian halpaa:D
Eiköhän sen järkevyyden ratkaise se, joka dieselautoa on hankkimassa. Millä perusteella valtion pitäisi verottaa vähemmän dieseliä kuin bensiiniä henkilöautokäytössä?
- miten.vain
äkkiä.ajateltuna kirjoitti:
Kun otetaan huomioon dieselin kalliimpi hankintahinta, kalliimmat ylläpitokustannukset? niin olisi vähintäänkin järkevää jättää käyttövoimavero jo pois. Mutta mikäänhän ei saa olla liian halpaa:D
Voisihan se käyttövoimaveron poisjättäminen olla järkevää, mutta halpaa se ei kylläkään diesel-autoilusta tekisi.
Sama vero kuin bensalitrassa tarkoittaisi n. 20 senttiä lisää dieselin pumppuhintaan.
Käyttövoimavero on nyt 5,5 senttiä päivässä jokaiselta alkavalta 100 kg kokonaispainosta.
Esim. 1800 kg x 365 x 5,5 = 361 € vuodessa.
Ajoneuvovero siis perusveron kanssa lähentelee silloin 500 €, vähän päästöistä riippuen.
Ilman käyttövoimaveroa esim. kulutus 6 l/100km ja 30.000 km/v = 1800 litraa/vuosi.
Tähän sitten se 20 senttiä/litra = 360 €/vuosi. Sama perusvero ajoneuvoverona päälle.
Suo siellä, vetelä täällä, mutta jokainen voi itse laskea, mikä kannattaa tai ei. Merkitseekö muukin kuin polttoainetalous - vääntö, kestävyys... kukin mielensä mukaan.
Ja ainahan voi valita sitten sen bensakoneen.
- mbman
Poliitikkologiikan mukaan dieselissä on enemmän käyttövoimaa jota tietenkin pitää verottaa.
bensiinin hinnassa on jo tämä mainittu käyttövoimavero, kun taas Dieselin hinnassa sitä ei ole, joten siksi se peritään Dieselveron muodossa. Ihmettelen kyllä tällaista järjettömyyttä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145