KUN PÄÄ EI KESTÄ

JOFAsetäMaitojuna

Niin. Mitä tarkoitan kun sanon: kun pää ei kestä. Monesti urheilussa kuulee sanonnan pää ei kestä.
Olkoon urheilia miten hyvä vaan, hän on huno jos hänen päänsä ei kestä.
Otan esimerkin pään kestävyydestä urheilussa.
Jokerit johtavat venäjän mestaruus sarjassa punatähtistä cska moskovaa vastaan vielä aivan pelin loppu hetkillä 2-0.
Tärkeä peli ja voitto on jo taskussa.
Semir ben amurilla pimenee, hän ottaa jäähyn, ja missä paikkaa? Kun pää ei kestä, se ei kestä.
Punatähtinen cska moskova käyttää tilanteen hyväkseen ja iskee pelin 2-1 lukemiin.
Ben amurin kohdalla kerta ei olut ensimmäinen. Kaikki muistaa kun hän takoi raivon vallassa erään entisen maajoukkue pelaajan tajuttomaksi jäänpintaan.
Luojan kiitos tuomarit päsivät väliin nopeasti. Seurauksena vain aivovaurio. Tilanteen vakavuuden ottaen huomioon, selvittiin suht vähin vammoin.
Semir on ottanut muutaman taklauksen liikaa, sinne yläkertaan.
ei hänestä enempää.
Jokereiden voitto on edelleen taskussa kun taas pimenee.
Tällä kertaa Ossi Väänäsellä. Ossilla menee kuppi nurin ja hän taklaa prohorkkinia päähän.
Yli innokas idiootimainen taklaus ja osui se päähän tai ei, ei tumari sitä pysty tietämään. Naureskeleva prohorkkin talutetaan kentältä ja cska paketoi pelin.
Vaihto aitiossa erkka itkee ja pulskaa poikaa ei naurata.
Joskus muinoin muuten pulska poika sestoi leijonien treeneissä kahvikuppi kourassa.
Ramilla, maamme tämän hetken parhaalla ja myös menestyksekkäimmällä valmentajalla paloi hermo.
Ei siitä nyt enempää.
Jokerit on joukkue jonka pää ei kestä pudotuspeleissä.
Se ei menestynyt sm-liigassa, eikä se tule menestymään venäjän mestaruus sarjan lentokenttämäisissä kaukaloissa.
Se ei ole yllätys mutta se on sääli.

3

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hockey1

      En ota kantaa kyseisiin tapauksiin kun en niitä nähnyt,mutta kun joukkueessa on 20 erillaista pelaajaa on hyvin epätodennöistä,että kaikilla olis samanlainen mieliala tilaanteessa jossa on jotain erikoista.Valmentajahan yleensä yrittää rauhoitelle joukkuetta,mutta se tunnetila menee joskus joillain pelaajilla vaan yli.Fiilis jostain tärkeästä tekee sellaisen tilan,että pelaaja haluaa tehdä asioita paremmin ja taklata kovempaa, se vaan joskus johtaa ylilyönteihin.

    • Jos_pää_ei_kestä

      Kun pää ei kestä, kannattaa pelata järkevästi. Usein näkee kuinka kerjätään tietoisesti vammoja sekä vastustajalle jäähyjä, terveytensä kustannuksella. Pelaaja pelaa pää alhaalla ja joutuu taklatuksi, tuomio, taklaajalle jäähy päähänkohdistuvasta taklauksesta ja taklatulle ehkä vamma. Pelaaja laidassa näkee vastustajan tulevan taklaamaan, taklattava kääntyy tietoisesti selin jäähyn kalastus mielessä mutta ottaa tietoisen riskin loukkaantumisesta. Taas taklaajalle jäähy tai ulosajo. Jos pää ei kestä taklauksia niin älä kerjää tietoisesti vammoja. Voisin jopa nimetä tiettyjä pelaajia jotka tekevät tätä usein.

    • juurikii

      Tyhmä alkuperäiskirjoitus,kyse on voittamisesta ja psyykkaamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe