haluan eron, en pysty

osaisinpa_joskus_päättää

Nyt tarvis apua. Suhde on kestänyt nyt 6 vuotta ja tuntuu, etten kestä enää. Ensimmäinen vuosi meni hyvim, mutta sen jälkeen alkoivat ongelmat. En sen kummemmin jaksa ongelmia eritellä, mutta henkinen väkivalta on aivan sietämätöntä ja on sitä joskus ollut fyysistäkin.

Minulla on aina ollut ongelmia yksinjäämisen kanssa. Suhteen alkuaikoina pelkäsin sitä hysteerisesti. Nyt itsetunnon kohottua en enää koe olevani niin vakavassa tilassa, mutta tiedän ongelman olevan siellä jossain.

Meillä on kohta 3v lapsi enkä haluaisi rikkoa öapseni perhettä. Miehen mielenterveuden takia hän ei ole kykenevä hoitamaan lasta pitkiä aikoja, sillä saattaa olla välillä todella huonossa kunnossa. On itsekin myöntänyt, ettei tällä kunnolla pysty olemaan lapsen kanssa koko aikaa.

Niinä päivinä, kun mies jaksaa olla lapsen kanssa, heillä on kivaa ja lapsi nauttii ajasta isänsä kanssa. Sitä en halua lapselta missään nimessä viedä pois. Mies kuitenki on monesti sanonut, että eron sattuessa hakisi lapsen asumiseen viikko-viikko systeemiä. Se on mielestäni mahdoton ajatus, koska mies ei pysty turvaamaan lapselle tasaista arkea. Ja ennen kuin joku älähtää, myönnän viikon eron lapsesta olevan ahdistava ajatus, mutta tässä ei ole nyt siitä kyse. Mies myös haukkuu minua lapselle ja se lisääntyy varasti eron myötä.

Tässä pitäisi nyt erota, selvitä jonkin sortin yksinäisyyden pelosta, stressata lapsen asumisista ja hyvinvoinnista, järjestää lapselle synttärit kämppään, jossa vanhemmat ovat eroamassa ja tsädääm vielä hakea yliopistoonkin. Eroa olen miettinyt jo monta vuotta, mutta aina tulee jatkettua.

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhjjkk

      Kyl se on niin, että sun pitää omaa jaksamista ja lapsen parasta. Lapsi kyllä aistii jos vanhemmilla ei mene hyvin. Ihmistä pelottaa aina uusi asia alkuu, mut olen varma et ihan varmasti saat asiat kuntoon kun tartut härkää sarvista ja pistät asiohin vauhtia. Sisimmässäs tiiät kumminkin mitä tehdä. Voimia ja jaksamista!

    • priority_nyt

      Älä yksin enää pähkäile noinkin rankkoja juttuja. Teillä on pieni lapsi, enää ei ole kysymyksessä kummankaan "minä-minä"-elämä vaan erittäin kriittisesti lapsen tuleva mielenterveys. Ota yhteys neuvolaan/perhetyöhön ja kerro tarvitsevasi nyt apua!

    • Alina13

      Mikä on tilanteesi nyt, oletko saanut asiat järjestymään? Kysyn koska olen samanlaisessa tilanteessa enkä osaa tehdä oikein mitään. Olen jo pitkään halunnut pois, mutta en löydä voimia enkä keinoja sen toteuttamiseen. Ajattelen muka lapsen parasta, mutta samalla pelkään tekeväni väärin lasta kohtaan. Tarvitsisin jonkun jonka kanssa jutella ja jolta saisin uskoa ja tukea. Ystäviä minulla ei ole ollut moneen vuoteen ja elänkin vain omassa pienessä maailmassani, pyöritellen samoja ahdistavia ajatuksia joita en voi jakaa kenenkään kanssa.
      Miten sinulla menee nyt? Toivoisin todellakin kuulevani, että voit hyvin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      49
      3304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2772
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      134
      2552
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2281
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2004
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      35
      1258
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1154
    Aihe