Raivoaminen

Kun täällä puhutaan narsistin uhrin raivosta se on merkki siitä, että uhri ei olekaan alistuva. Jos uhri hiljaisesti vain hyväksyisi narsistin puuhastelun ja lisäksi alistuisi, se saisi paljon pahempaa aikaan uhrille henkisesti. Niin kauan kun on raivoa, on myös toivoa. Raivostuminen narsistille tarkoittaa puolustautumista ja puolustautuva ihminen ei loppujen lopuksi kärsi niin paljoa kuin sellainen joka alistuu. Hän suojaa sisintään ja tekee raivosta kypärän itsetunnolleen. Täysin alistuva henkilö saa kokea narsistin herruuden 100%:sti ja henkinen kärsimys on suurempi.
14151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Puhut asiaa! Paras asia, joka minulle tapahtui narsistin kanssa oli, että pääsin eroon aggressio-estyneisyydestä. Uskalsin raivota ja näyttää vihani.

Äänestä

Kun ns. itseitsensä uhriksi diagnosoinut raivoaa ja syyttelee narsistiksi diagnosoimaansa sanakääntein, on syytä pysyä loitolla. Sokeutunut raivoaja ei kykene myöskään näkemään, mitä tuhoa ympäristöönsä aiheuttaa, vaikka olisi kehittänyt empatiansa huippuunsa. Sokea piste, se on olemassa ja harmillista, että se huomataan liian myöhään. Kaikessa omakehuisessa hyvyydessään päällimmäinen ajatus on, että vain minä itse teen oikein ja kaikki muut väärin.

"Täysin alistuva henkilö saa kokea narsistin herruuden 100%:sti ja henkinen kärsimys on suurempi."
Pohdin tässä, onko kuitenkin niin, että oikean virallisesti diagnosoidun narsistin uhri on juuri tuollainen täysin alistuva? Narsismista kirjoja lukeneena saa helposti sellaisen käsityksen, että harvoin siellä uhrit raivottaria ovat, pikemminkin niin alistuneita, että tarvitsevat ulkopuolista apua esim. muutossa turvakotiin yms. vastaavaa.

Äänestä
  • Kuuleppas kummastelija,et ymmärtänyt mitä aloittaja kirjoituksellaan tarkoitti,et ollenkaan ymmärtänyt.

    Äänestä

Minä kun puolustaudun narskua vastaan välillä myös raivoamalla, olen vainoharhainen, sairas hullu joka täytyy välittömästi saada hoitoon. Asiat käännetään päälaelleen ja alan itse miettimään omaa mielenterveyttäni.

Äänestä
  • Samaa taktiikkaa käyttävät myös gangstalkkaajat kohdettaan vastaan. Jos kohde reagoi psykologiseen terroriin ja taistelee edes sanallisesti sitä vastaan, niin stalkkaajat yrittävät kääntää asian niin, että ovat itse uhreja. Yksi kultainen sääntö narsisteilla ja gangstalkkaajilla onkin "syytä toista siitä, mitä itse teet".

    Äänestä

Oma apuni narsistin luota lähtimiseeni oli, että pystyin koko ajan sanomaan vastaan, en alistumaan. Raivosin minkä pystyin, kun tajusin minkä hullun kanssa olin muuttanut yhteen. Nyt lähes vuoden omillani olleena, uskon juuri "raivoamiseni" pelastaneen minut nopeammin uuteen elämään.

Äänestä

Suhteen alussa päällimmäisenä on fiilis & ajatus "Liian hyvää ollakseen totta" ja suhteen myöhemmässä vaiheessa päällimmäiseksi fiilikseksi & ajatukseksi nousee toistuvasti "Kun mikään ei riitä". Tarpeeksi pitkään jatkuttuaan sitä raivoa tulee myös silloin, kun kohteeksi joutunut on jo lopettanut reagoinnin.. eli sekään ei riitä..

Äänestä
  • Ihan hyvin kuvattu kuvio ja varmaan joidenkin kohdalla tottakin, liian hyvästä loppuun, eli sekään ei riitä...

    Äänestä

Mulla on ollut raivo pian vuoden päivä eron jälkeen, se alkoi heti pian naimisiin menon jälkeen. Nyt tämä on määritelty sauraudekseni, vaikka se ei ole syy, tiedän tämän kaiken johtuvan edes menneestä parisuhteesta, välillä on helpompaa ja välillä nousee tämä suunnaton raivo, kun rupean muistelemaan asiaa. En tiedä onko puolisoni ollut narsisti, mutta koin ja koen vieläkin hirvittävää häpeää ja tuskaa kaikesta, yritin puhua läheisille, mutta kukaan ei ottanut todesta minua ja minun tunteita. Kaikki tuntui niin epäreilulta.

Tämä suhde sai aikaan sen, että vihaan ihmisiä, vaikka se ei paljoa näy ulospäin. Olen myös yrittänyt olla yhteydessä lapseeni, mutta se on joka kerta kaatunut hänen puheisiinsa, en tiedä onko vika vain omassa päässäni, mutta koen joka kerta hajottavan kokemuksen, kun hän alkaa puhumaan, en tiedä onko se tahallista, vai olenko vain tramatisoitunut tästä suhteesta. En pysty, enkä kykene purkamaan kenellekkän tunteitani, koska pelkään tulevani torjutuksi, niin kävi monta kertaa, kun sitä yritin. Tämän suhteen jälkeen minun henkireikäni eli puhuminen muodostui ongelmaksi, koska puheet, jotka näistä minun puheista heräsivät, aiheuttivat minulle jatkuvia tuska tiloja.

Hänen isänsä soitti ja haukkui minua toki toisaalta ihan syystäkin, mutta oikeasti sain niin kovan raivopurkauksen, että rupesin häntä haukkumaan, koin, että minun on puolustettava itseäni. Ja tuntui niin hemmetin epäreilulta, että hän saa sanoa mitä vain ja jos minä sanon jotakin joskus, niin heti on vanhemmat soittelemassa perääni.

Se oli myös tosi raskasta, kun koko suhteen ja sen jälkeenkin on tuntunut, että jos puhun vähän jotakin tästä, niin koko maailma on minua vastaan, toki suhteen aikana se tunne oli vielä pahempi.

Ja vihani johti myös huonoon toimintaan, pari kertaa kävin hänen päällensä ja minä olin taas täysi syntipukki kaikkeen. Piilovittuilu kävi niin lujaa hermoille. En puolustele itseäni asia vaan oli näin.

Ja kotona oli aina turvaton olo, jatkuvaa riitelyä, vihaisia katseita ja muuta paskaa. Lopuksi olin käyännössä muualla, pelkäsin mennä kotia ja pelkäsin sitä jatkuvaa ahdistusta ja hajotuksta, joka kotona odotti.

Yksi asia mikä nousi mieleeni on oikeuden jakaminen. Hän jakoi ja vihjaili ilmeillään ja käyköksellään koko ajan jotakin negatiivistä, aivan kuin kaikessa käytöksessäni tai puheessa oli olisi jotakin vikaa. Hänellä oli, niinkun tuossa edellä jo sanoin oikeus kohdella minua epäoikeuden mukaisesti, tämä tarkoittaa muunmuassa sopimista ja sovittelua, tuntui, että jouduin itsestäni pelkästään antamaan palan saamatta itse mitään takaisin.

Ja minusta myös tuntui, että hän nautti tästä, että raivostuin tain vihastuin hänen puheistaan. Mutta tämä ei saanut kohdistua häneen, koska se taas johti hänen puoleltaan tuleviin viha puheisiin ja käytökseen.

Hän puuttui ajatuksiini ja tunne-elämääni sanomalla, että reagoin liikaa tunteella, vaikka hän itse sen puheillaan ja käytöksellään aiheutti. Tämä on osa sitä epäoikeuden muikaisuuden tunnetta.

Tuntuu tosi pahalta, kun vuosien aikana kuunnellut niin monien ihmisten surut ja murheet ja kun itsellä olisi siihen aihetta, niin kukaan ei kunnolla jaksa tai osaa minua kuunnellta.

Loppujen lopuksi taidan nyt elää, sitä menetettyä lapsuutta, isäni kuoli ollessani 12 ja siihen loppui käytännössä lapsuus.

Olen tehnyt tekoja, jotka kaduttavat varmasti loppu elämän, mutta tehtyä ei saa tekemättömäksi, mutta kaikki vain sen takia, että koin niin paljon vihaa ja raivoa tästä kaikesta. Kipu siis fyysinen on läsnä jatkuvasti arjessani, halusin sitä tai en.

On raskasta kantaa kaikku tuska ja kipu yksin. Toisaalta tämä on ollut tietoinen päätös, toisaalta en ole voinut valita läheisiäni täysin. En luota myöskään ihmiseen kovin helposti, seki johtuu tuosta parisuhteesta. Tavallaan olen mielessäni määritellyt kaikki ihmiset samanlaisiksi eli tosi paikassa oma etu ajaa kaiken edelle ja sinun ajatuksilla, mielipiteillä tai tunteilla ei ole mitään merkitystä tai ne ovat jotenkin huonoja.

Ehkä hän ei ole narsisti vaan vaan dominoiva ihminen, jolla on kivisydän ja aivot.

En tiedä olinko uhri, tuntuu vain usein siltä. Ihmis-suhteet ja kaikki meni vituralleen tuon takia, en siltikään kunnolla ymmärrä miksi niin kävi, mutta tiedän sen aiheutuneen tuosta.

Kyllä sitä itsemurhaakin on tullu ajateltua, mutta olen ajatellut, että tuon ihmisen takia en sitä tee.

Äänestä

Mennäppä masentuneena psykiatrin luo henkilön kanssa, joka vähättelee läpi elämän hullusti käyttäytyneen ihmisen tekoja. Kukas siinä saa persoonallisuushäiriö diagnoosin. Raivostuvapa tietysti. Se on kerrasta poikki. Yhden hiiltymisen ja masennuksen perusteella tämä ammattiauttaja osaa ja tietää. Tai sitten ei. Niin kuitenkin toimii D:ssa vastaanottoa pitävä rouva T.M.

Äänestä
  • Tajuan kuvion, eli omainen tuo hoitoon. Mutta melkoisen uskomatonta on, jos dg persoonallisuushäiriö asetetaan yhdellä tapaamisella. Ja edelleen, jos tapaamisia ollut enemmän kuin yksi, miksei nk potilasta ole haastateltu yksilönä. Ei tämä ole psykiatriassa mitenkään harvinainen kuvio, että läheiset ihmissuhteet voivat heijastua psyykkiseen huonovointisuuteen/ sairauteen asti. Täytyy muistaa myös että dg on aina NYT, kukaan ei väitä sen olevan totta ja oikea. Juuri siksi kuitenkin pitäisin tosi omituisena, että läpsästään arvio, joka indikoi sen hetkisen tiedon perusteella pitkäaikaista ja vakavaa psyykkistä häiriötä.

    Äänestä

  • yritin sanoa, että ota yhteyttä terveysasemaan, mene yksin ja kerro, että persoonallisuushäiriö dg annettu, mutta haluat varmentaa sen. Saat lähetteen psykiatrian poliklinikalle arvioon ja saat tarvittavaa hoitoa ja ehkäpä dg ei olekaan aiempi/ poistuu. On vastuutonta lääkäriltä asettaa noin rankka dg, ilman että sinua ehkä tutkittu riittävästi, tai annettu hoitosuositusta. Narsisti sairastuttaa aivan varmasti terveen ihmisen jollain tavoin vuosien myötä. Joko lievemmin kuten masennus tai vakavammin kuten vaikka psykoosi tms. Se että dg mikä on, jos syy näin simppeli kuin parisuhde pikemmin kertoo, että olet tullut todella huonosti kohdelluksi. Ei se ole vika eikä heikkous. Toimi. Hae hoitoa. Persoonallisuushäiriö tuskin aikuisiällä noin vain putkahtaa.. Se vaatii lapsuusajan vakavaa puutetta elinoloissa. Jos kuitenkin osottautuu että dg oikea. Älä lannistu. Motivaatio muutokseen on tärkein edellytys psykiatrisessa onnistuneessa hoidossa. TS dg ei ehkä katoa, mutta opit hallitsemaan oiretta! Tsemppiä !!!

    Äänestä

itse olin loppuun asti hiljainen alistuva.Kun nasse sai asiat sihen pisteseen,että häipyi.
Silloin vasta tajusin millaisen sekopään kanssa olin ja nyt sitä raivoa on riittänyt,että miten tyhmä olin. Mutta se raivo antoi voimia päästä siitä pois ja uuden elämän.
Joten raivollakin on monta merkitystä.

Äänestä

Narsistin uhri oli hän sitten aviopuoliso tai lapsi tai työtoveri voi joutua taistelemaan narsistia vastaan. Se syö häneltä jatkuvasti energiaa, joka vaikuttaa hänen omaan henkilökohtaisen menestymiseen. Se on raskasta, puolustautuminen syö elinvoimaa eikä silloin ole täyttä energiaa asettaa sinne mikä edesauttaisi itseään. Puolustautumiseen pitää satsata pakolla. Sama kuin sotaa käyvällä valtiolla, kaikki taantuu jos sotaa joutuu käymään. Resurssit eivät riitä enää kasvamiseen tai ylläpitämiseen. Narsisti voi tehdä valehyökkäyksiä, joilla yrittää heikentää uhriaan, koska uhri asettautuu aina puolustautumaan kun tuntee narsistin hyökkäävän. Valehyökkäksillä saadaan uhri tuhlaamaan jo energiaansa. Hän heikkenee siten ennen varsinaista oikeaa hyökkäystä. Raivo antaa, mutta samalla tuhlaa myös energiaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ergo_nomia kirjoitti:

Kun täällä puhutaan narsistin uhrin raivosta se on merkki siitä, että uhri ei olekaan alistuva. Jos uhri hiljaisesti vain hyväksyisi narsistin puuhastelun ja lisäksi alistuisi, se saisi paljon pahempaa aikaan uhrille henkisesti. Niin kauan kun on raivoa, on myös toivoa. Raivostuminen narsistille tarkoittaa puolustautumista ja puolustautuva ihminen ei loppujen lopuksi kärsi niin paljoa kuin sellainen joka alistuu. Hän suojaa sisintään ja tekee raivosta kypärän itsetunnolleen. Täysin alistuva henkilö saa kokea narsistin herruuden 100%:sti ja henkinen kärsimys on suurempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu