Kysypä joku toinen, silti minä vastaan ensin. Pyhäjärven politiikkojen tyhmyystiivistelmä 160 vuotta. Kunta itsenäistyi v.1861 ja perustettiin virallisesti v.1866.
Kunnan perustamisen jälkeen oli eräs aikakausi, noin 100 vuotta jolloin kunnanisät ja -äidit hoitivat yhteisiä arkipäiväisiä asioita. Puhuivat ihmisten kokoisia ongelmia puhki ja auki, ratkoivat ihmisennäköisiä pulmia ja toimivat ihmisjärjellä ymmärrettävien rahavirtojen mukaan.
Tapahtui näiden alkuvuosikymmenten jälkeen outo, päättäjistä riippumaton sivuseikka, se että v. 1958 Erkki Ruotanen ahersi pihakaivoa. Pihakaivosta tulikin suurenluokan malmikaivos, rakennustyöt alkoivat 1959 ja louhinta käynnistyi vauhdilla v.1962.Elikkä pamahti Pyhäsalmen ihme, ja onnesta sekaisin kunnanisät-ja äidit taputtelivat vaalikaudesta toiseen toisiaan ja alkoivat jyvittämään sekä hyvittämään toisilleen palkintopaikkoja, jota jatkuu edelleenkin, vuosi on 2015.
Nyt Pyhäjärvellä on kaikinpuolinen teollisuus nolla ja elinkeinorakenne aneeminen ja heikossa hapessa muutoinkin koko kunta.
Kunnanisät-ja äidit lymysivät kaivoksen varjoissa liian kauan ja nautiskelivat pitkiä lounaita, noin kuvaannollisesti.
Pelottavaa, että sama meno jatkuu, koska nyt kaivoksen hiipuvan varjon rinnalla on iskostettu luvattoman kauan huuhaavarjoa, kunnan asukkaiden periferian olosuhteista älyämätön ihmepelastaja, Laguna.
Kunnanisät-ja äidit; vastaan vaikka te ette itse halunne vastata näin; epätoivoisella höpöttämisellä Lagunasta on vain jäljellä valitettava lopputulos-nollatulos.
Paikkakunnalta loppuivat ensin ihmisenkokoiset päätökset, sitten loppunee kaivos, sitten työtätekevät, ja lopuksi "kunnan 2.perustaja", Erkki Ruotanen, kääntää selkänsä teille, jotka saitte noin 10 000 tuhannen asukkaan kunnan kuihtumaan alle 5000 asukkaan kaupungiksi tekemättä yhtikäs mitään.
Ette ole vissiin tehneet edes omaa pihakaivoanne.
Pyhäjärvi on jäätynyt kahteen asiaan
33
113
Vastaukset
- kankeaa
Joo ja jämähtänyt yhteen henkilöön tai olisiko sittenkin hmm.. kahteen henkilöön?
- Ollaanylypeitä
Eikö olekkin jännä juttu? Silti ollaan ykköskuntia Suomessa kaikilla mittareilla!
- paava
Nii aenae ootta kovia toesianna sättimää.sen huomoomissee ei tarte ees kovin kalliita mittariakaa.
- ollos-huoleton
Tosiaankin olemme valtakunnan ykkösiä monilla mittareilla arvioituna, muiden muassa:
- Paikallinen hyvä veli -verkosto on huomioitu jopa valtakunnallisesti television A-studion toimesta
- Kaupungin pääosin omistaman lentokenttäyhtiön liikevaihdon kasvuprosentti oli valtaisa aikavälillä 2011-2012 eli liikevaihto nousi peräti 8040 % 10 eurosta 814 euroon. 814 euron liikevaihdolla yhtiö teki pers nettoa 64035,92 euroa, joka lienee jonkin sortin Suomen ennätys alallaan. Sittemmin kasvuvauhti tosin on laantunut, liikevaihto 2013 oli noin 1000 €, tulos noin -87000€ (-8700%) ja omavaraisuus 98 %? Näitä elinkeinoelämän menestystarinoita toden totta ei monella pikkupaikkakunnalla ole. Meillä on! Harva kunta on saanut näin suurta vastinetta yritystoimintaan sijoittamalleen pääomalle.
-Kun vielä ottaa huomioon paikkakunnan lentoharrastukseen aikojen saatossa sijoitetut ja hamaan tulevaisuuteen sijoitettavat rahasummat per harrastaja, on veronmaksajana helppo tuntea syvää ylpeyttä. Hyvä me!- Hiisihukassa
Olipa kerran, minullakin vaari, kuten täällä isoisää sanottiin. Syntyi ja eli
1800 ja risat, kuoli 1950 ja risat.
Kävi, oli eli Amerikan maassa. Tuli takaisin, ajatteli palata takaisin.
Oli liputkin valmiina. Tuli sota. Toimi kuitenkin tämänkin kunnan ja elintason puolesta. Oli yhtenä saamassa tätä paikkakuntaa elinkelpoiseksi.
Elämä silloin teki tepposiaan ankarammin kuin nykyään. Kuten kaikki tietää,
nyt kaikki on tuhottu ahneudella ja osaamattomuudella.
Eläkeläiset laskevat ropojaan, kuinka tulla toimeen. Kepu kiillottaa haarniskaansa. Miksi? Ei siitä ole siihen. Veret seisauttavaa vaalivoittoa ei kannata ahnehtia. Me tallaamme samoja tantereita. Mikään ei ole muuttunut. Itse näin jonkin verran maailmaa. Koen tämän kunnan
periferian ankeuden ja tylsyyden saavuttaneen tällä kaudella huippunsa.
Yrittäkää saada osaavat tekijät esiin!
- NoEduskuntavaalitOnKohta
Mihin ovat kadonneet ammattikoulupaikat - naapurikuntiin. Kuinka käy sen viimeisen kivialan koulutuspaikan? Kuinka käy lukiollemme? Joku varmaankin kommentoi "eihän meidän päättäjät" näihin asioihin voi tai voinut vaikuttaa. Suoraan sanoen p***a puhetta. Päättäjät vain unohtivat nuorten tarpeet. Saattohoito kaupunki on Pyhäjärven tulevaisuus.
- tuoreempipieru
Olen sijoittanut toivoneuroni tulevaan; vanhat pierut lähtien Tikanmäki, Rapo, Sarkkinen, Leskinen, Savolainen, Piippo, Kauranen, Torssonen, Lehtomäki ja Karvonen kun nämä kehittymättömät älynnuput potkaisevat tyhjää vuosien päästä, ehkäpä kymmenen, kaksikymmentä vuotta, sen kait jaksan odottaa..
Yhtä varmaa kuin on syntymä, on kuolema. - virman-piikkiin
Kuntapolitiikka on ollut asukaslähtöistä viimeisten 30 vuoden ajan. Asukkaita on lähtenyt muualle leveämmän leivän perässä.
- kuntavaalit2016
Pyhäjärven kaupungin päätöksentekoon (valtuusto ja hallitus) on saatava järkeä. Toki valtion päätökset tuovat jatkuvasti uutta ja kunnan päätöksentekoon paljon vaikeuksia. Mutta sitä vartenhan meillä on viranhaltiat. Se, että nykyiset päättäjät ja samoin kuin
aikaisemmin toimineet ovat saaneet päätöksillään kaupunkimme "katastrofaaliseen" tilaan.
Oman edun tavoittelu ja oman "kulujen" maksaminen veronmaksajien kustannuksella on jatkunut pitkään. Kuitenkin kaupunkimme todellinen kehittäminen on unohtunut. Kyllähän se näkyy varsinkin teknisentoimen vesi - ja jätevesiputkistojen uusimistarpeessa. - Laguna-visiot
Elinkeinoelämän visiot= Laguna
Koulutoimen visiot= Laguna
Matkailutoiminnan visiot= Laguna
Kunnan väkimäärän lisäys visiot= Laguna
Kunnan verotulojen kehitysvisiot=Laguna
Työpaikkojen lisäys/pysyminen visiot=Laguna
Kiinteistökauppojen elpymisvisiot=Laguna
Eduskuntavaaliehdokkaiden visiot=Laguna
jne.
Onko vähän huikentelevaisen ohuella pohjalla poikien ja tyttöjen poliittinen elämä?- Yhtiömiehet
Aivan, todellakin. Rasittavaa ei pelkästään taloudellisesti, vaan myös henkisesti.
Laguna-hankkeiden takia / syystä valtuutettuja vaivaa näivetystauti siihen mitä tulee kehittämisympäristöjen virkeyteen. Eli jos kehittämisympäristöksi luetaan muutakin kuin ko. "huikea mahdollisuus", jäähalli, lentokenttä, täyden kuun tanssit tai suomen cup-hiihdot.
Vapaa-ajan harrastelijat puikoissa, lieneekö heillä myös vapaa-ajattelijan vastuuntunto; huominen huolensa hoitaa ja entinen on eilisen syytä.
Valtuusto tullee syksyn talousarviossa jyvittämään kunnostus-ylläpitorahaa
-jäähalliin
-lentokenttään
-honkavuorelle
-urheilukenttään
-kuntosaliin (kaupungin omaan)
Esikauppasopimus golf-kentän siirtämiseksi kaupungin harrastevarustukseen? Ehkä, en ole varma, mutta enteet ovat sen suuntaiset.
Kaupunki tullee yhtiöittämään lähiaikoina ko. harrastepaikat-ja vapaa-ajan sektorin. - Halleluja
Yhtiömiehet kirjoitti:
Aivan, todellakin. Rasittavaa ei pelkästään taloudellisesti, vaan myös henkisesti.
Laguna-hankkeiden takia / syystä valtuutettuja vaivaa näivetystauti siihen mitä tulee kehittämisympäristöjen virkeyteen. Eli jos kehittämisympäristöksi luetaan muutakin kuin ko. "huikea mahdollisuus", jäähalli, lentokenttä, täyden kuun tanssit tai suomen cup-hiihdot.
Vapaa-ajan harrastelijat puikoissa, lieneekö heillä myös vapaa-ajattelijan vastuuntunto; huominen huolensa hoitaa ja entinen on eilisen syytä.
Valtuusto tullee syksyn talousarviossa jyvittämään kunnostus-ylläpitorahaa
-jäähalliin
-lentokenttään
-honkavuorelle
-urheilukenttään
-kuntosaliin (kaupungin omaan)
Esikauppasopimus golf-kentän siirtämiseksi kaupungin harrastevarustukseen? Ehkä, en ole varma, mutta enteet ovat sen suuntaiset.
Kaupunki tullee yhtiöittämään lähiaikoina ko. harrastepaikat-ja vapaa-ajan sektorin.Kaikki vähäinen raha tulee siis hukkaan heitetyksi.
Pelkällä tanssilla ja laululla ei täällä leipää tehdä, eikä tuoda valuuttaa.
Edellä oleva luettelo pitää sisällään pelkkää harrastetoimintaa.
Ankeuden vääjäämättömälle pitkäaikaisuudelle ei näy loppua.
Tämä Laguna lienee sotkenut muutamien aivotoiminnan lopullisesti.
Siinä tohinassa todellisuus unohtunut.
Ukot ovat jo haudassa tai hoidossa kun tätä soppaa selvitetään.
- visiot
Suuntaus on samanlainen muuallakin, hiljaisia kyliä tulee olemaan Suomessa satoja tulevaisuudessa,väki ikääntyy ja kuolee pois,palvelut keskittyy isommille paikkakunnille sille ei voi kuntapolitiikot mitään.
- Holopaine
Jos ihmiset muuttaakin Pyhäjärveltä pois kun eivät jaksa kuunnella tätä kauheaa narinaa ja kitinää?
- Laguna-visiot
Älä toista samaa laulua "Suuntaus on samanlainen muuallakin, hiljaisia kyliä tulee olemaan Suomessa satoja tulevaisuudessa,väki ikääntyy ja kuolee pois,palvelut keskittyy isommille paikkakunnille sille ei voi kuntapolitiikot mitään", nämä silittelevät ja selittelevät perusfaktat ovat myös vaalien välissä tiedossamme, ikään kuin aneeminen tila pitäisi hyväksyä murisematta!!
Toista se on taas silloin, kun on putkessa uudet vaalit, samat naamat pyrkivät ja jopa pääsevät puheillaan "laittamaan elinkeinoelämään vauhtia ja työtä tarjolle".
Perusfaktaa on se, että juuri näissä hiljaisissa kylissä samat tyypit ja leipääntyneet virkamiehet ovat ankkuroituneet omiin poteroihinsa niin tiukasti, etteivät ajassa elävät uudistajat pysty astumaan askeltakaan uudelle toiminnan polulle ilman, ettei häntä/heitä "ammuta" konkareiden toimesta siiviläksi.
V--ttaa aivan syvältä, syvemmältä kuin ihmisen sietokyky on.
Laguna-hanke, siitä on tehty muutamalle politiikoille keppihevonen, tehokkaasti ainan kuntavaalien alla, valintojen edellä, selittely korvaamattomuudesta tai eduskuntavaalien alla, se on meidän pikkukunnalle kaiken oikean elämän edellytysten ideat saastuttava troijalainen, virus, syöpä, rutto, hyi en edes jaksa luetella mitä pahaa se on jo mukanaan tuonut, ja jatkaa yhä kylvöään.
Lagunassa on jo niin henkilökohtaisen astian makua, ettei siitä maailmanlaajuista 100 vuoteen synny, tuskin sen tenho leviää Pyhäsalmen kaupunginvaltuustoa suuremmaksi .
Näyttöjä olisi jo pitänyt tulla 25 vuoden aikana. Kymmenien hankkeiden ja miljoonien eurojen verovaroilla pumppaamisen aikana.
Riittääkö teille Pyhäjärven tasamaan astujat, jokaisen vaalin alla Laguna-nimen lumous?
Katsokaa nyt yhden kerran 1.kortin kääntöpuoli, mitä Laguna-ässää heiluttavan pelimiehen /pelimiesten käsissä tosiasiassa on?
Ei yhtään mitään! - naurasjosjaksas
Laguna-ässän kääntö sopii oikeasti teille muutosta haluaville ihmisille, kun haluatte tulla järkiinne. Tyhjää molemmin puolin, eipä sillä. Semmoinen on Pyhäjärven isojen poikien kuuluisa huijaus.
- luonnosuojelija1
Pyhäjärven viime vuosien kehitys on ollut masentavaa. Uusia yrityksiä ei paikkakunnalle ole syntynyt juuri nimeksikään tällä vaalikaudella. Kukaan ei halua tulla paikkakunnalle yrittämään muualta Suomesta ja/tai muualta maailmasta.
Kunta tarvitsisi elinkeinopoliittisen piristysruiskeen mutta mitään uutta ja omaperäistä ei olla viime aikoina keksitty kunnan elinvoimaisuuden eteen. Lyökää viisaat päät yhteen ja miettikää yhdessä, miten kunta saadaan nykyistä parempaan kuntoon.
Suuresti ihmetyttää, mitä ammattikoululle aiotaan tehdä. Ajetaanko sekin alas tällä vaalikaudella?
Monet mittarit näyttävät paikkakunnan kehityksen suhteen punaista ja kehitys kunnassa on tällä hetkellä melko heikkoa ja olematonta. Jotain tarttis tehdä, mutta mitä? Jääköön koko paikkakunnan asukkaat yhdessä miettimään keinoja paikkakunnan paremman tulevaisuuden puolesta.
Vaikea useita kymmeniä kaivosmiehiä on saada palkatuksi uudelleen paikkakunnalle, koska kaivos varmasti joskus loppuu ja sen jälkeen tulee lopullinen kuolinisku koko paikkakunnalle. Ongelma on vaativa ja sen ratkaisemiseen vaaditaan kyllä uutta ennakkoluulotonta ajattelua, mistä kunta ei koskaan ole ollut riittävän kuuluisa. Puuttuu kokonaan raikkaat ja uudet ajatukset elinkeinotoiminnan kehittämiseksi ja tästä näivettymisestä kärsivät jatkuvasti paikkakunnan kaikki tämänhetkiset asukkaat. - listalta-pois
Jospa te Pyhäjärven valtuutetut alkaisitte tekemään oikeasti kehittämisajatuspajoja ja -toimia vihdoinkin hömppä Lagunan unohtaen.
http://www.kp24.fi/uutiset/lehtiteema/1480/385969/1/Pohjois-Pohjanmaan-linjasi-kolme-kärkitavoitettaan - jaksaa-uskotella
pyhäjoen ydinvoimala säteilee pyhäjärvelle huonoja hiukkasia..silleen projektipäälliköille muutama hanke vielä kaupungin varoista raahattavaksi ainaskin niin pitkän aikaa kun tikanmäki istuu valtaistuimellaan.
sinne men rahat ja perävalot. - pellet-baanalla
pyhäjokiset ovat sekaisin, osa pelosta, osa onnesta. onni on epämääräinen tulevaisuus venäläisen uraanin varjossa, ja pelko selkeä tietoisuus altistua (venäjän) suurenergiavallan sätkyukoksi.
Pyhäjärvellä hehkutetaan lapsellisen oloisesti tilausten mukaan uutisoiden Lagunan edistämistä, on laitettu miljoona kvanttiyhtiötä varten, jolla ei ole niin mitään vaikutusta elinkeinotoimintaan, on pilottihankkeen louhintaa käynnistetty, joka taas on ei yhtään mitään elinkeinotoimintaan.
Louhintaa kaivoksessa tehdään muutoinkin.
Pellet baanalla, JO 30 vuoden ajan leikkimökki (kaupungintalo) turvaa satutunnit joka kuukausi satusedille-tädeille valtuustossa. - Kaivos-Laguna
Ennuste tämän päivän lehtiuutisesta, Pyhäjärvi kuihtuu kuten aloituksessa kirjoitetaan, alle 5000 asukasta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015031619365436_uu.shtml
Mitä tekee lagunaheimon kantaisä; pitkiä puheita tyhjän perään pikkutakki ja farkut jalassa, salkku kädessä, niin mitä lääkkeeksi oikeasti tälle kehityksen väistämättömälle suunnalle - Kuka-on-pääapina
Miehissä hiottua ja tavoiteltu Kansainvälinen Pyhäjärvi, vuonna 2040 .
"Turisti oli tullut Pyhäjärvelle ja pistäytyi eläinkauppaan, ja seurasi taustalta edeltävän asiakkaan asiointia: "Saisinko yhden C-apinan, kiitos."
Kauppias nyökkäsi, meni kaupan laidalla olevan häkin luokse ja toi
asiakkaalle apinan. Kauppias laittoi apinalle kaulapannan ja talutushihnan
ja ojensi apinan asiakkaalle sanoen: "Se tekee 25 000 euroa".
Asiakas maksoi ja käveli ulos apinan kanssa. Turisti meni säikähtäneenä
kauppiaan luokse ja kysyi: "Sepä oli kallis apina. Miksi se maksoi niin paljon?"
Kauppias vastasi:
"Jaa, se apina osaa ohjelmoida C-kielellä - erittäin nopeasti, hyvää koodia,
ei virheitä, hyvinkin rahan arvoinen apina."
Turisti katsoi apinaa toisessa häkissä: "Tämä on vieläkin kalliimpi! 50 000 euroa! Mitä tämä apina osaa tehdä?"
"Niin, tämä on C apina; se osaa tehdä olio-ohjelmointia, C -ohjelmointia
ja jopa JAVA-kieltä. Tulos on erittäin käyttökelpoista," sanoi kauppias.
Turisti katseli vielä ympärilleen hetken aikaa ja näki kolmannen apinan
omassa yksityisessä häkissään. Hintalappu apinan kaulassa ilmoitti hinnaksi
250 000 euroa.
Turisti henkäisi kauppiaalle: "Tämä maksaa yhtä paljon kuin kaikki muut yhteensä! Mitä IHMETTÄ tämä apina tekee?"
Kauppias vastasi:
"Noh, en ole ikinä nähnyt sen tekevän mitään, mutta muut apinat kutsuvat
sitä projektipäälliköksi". - haku-päällä
Kenestä tikanmäki ja rapo sitten nimeävät syntipukin, kun rinnevaaraan kohdistetut syytökset on kaikin puolin puitu ja lyöty nuijalla päätökseen oikeusasteissa?
- uskomatonta
Tämä ketju kaikkinensa on niin oikein, niin oikein. Puistattaa tämä saamattomuus. Käy samoin kuin nyt valtiolla. Pyhäjärvi on ihan pienoismalli eduskunnasta ja siellä toimista. Ihan kaikessa.
Kaivoksen varjossa on revitelty ja oltu maan "paras" kunta, mutta kohta kolkuttavat valtion miehet, ollaan ja asutaan kriisikunnassa.- kansatietää
Onneksi meilläkin kansa valitsee päättäjät! Tässä yhteydessä voitais palauttaa mieliin miten kävi edellisissä vaaleissa.
............. ..2008 2012 muutos " /-%"
Tikanmäki 101 ..221. .. 120.... 118,8
Piippo .......32 ....53 . .. 21........ 65,6
Päivärinta .99 ....93 ......-6 ...........-6,1
Tuikka ... ..192 ..119 ....-73 .........-38,0
Leppäharju 107 44 ......-63 .........-58,9
Shemeikka 71 ...27 .....-44 .........-62,0
A.Liuska .. .175 ..23 ....-152 ........-86,9 - selväähänse
kansatietää kirjoitti:
Onneksi meilläkin kansa valitsee päättäjät! Tässä yhteydessä voitais palauttaa mieliin miten kävi edellisissä vaaleissa.
............. ..2008 2012 muutos " /-%"
Tikanmäki 101 ..221. .. 120.... 118,8
Piippo .......32 ....53 . .. 21........ 65,6
Päivärinta .99 ....93 ......-6 ...........-6,1
Tuikka ... ..192 ..119 ....-73 .........-38,0
Leppäharju 107 44 ......-63 .........-58,9
Shemeikka 71 ...27 .....-44 .........-62,0
A.Liuska .. .175 ..23 ....-152 ........-86,9Pyhäjärviset kyllästyivät jatkuviin laittomiin päätöksiin (siis oikeasti laittomiin, jolloin valitukset olivat aiheellisia)! Osa laittomista päätöksistä tehtiin ilmeisen tietoisesti, kuten valtuuston puh.johtajan erottaminen luottamuspulaan vedoten.
Tulos nähtiin vaaleissa! - kaponen
kansatietää kirjoitti:
Onneksi meilläkin kansa valitsee päättäjät! Tässä yhteydessä voitais palauttaa mieliin miten kävi edellisissä vaaleissa.
............. ..2008 2012 muutos " /-%"
Tikanmäki 101 ..221. .. 120.... 118,8
Piippo .......32 ....53 . .. 21........ 65,6
Päivärinta .99 ....93 ......-6 ...........-6,1
Tuikka ... ..192 ..119 ....-73 .........-38,0
Leppäharju 107 44 ......-63 .........-58,9
Shemeikka 71 ...27 .....-44 .........-62,0
A.Liuska .. .175 ..23 ....-152 ........-86,9herkuttele tuloksilla kylläksesi, nautintosi tosin näkyy jo päällepäin isona mahana.
- JäätyneetNuket
Aloitukseen viitaten. Muutamat ovat todella jäätyneet kiinni vain yhteen asiaan. Vain yhteen. Sitä he tiedottavat jatkuvasti joko tietoisesti tai huomaamattaan samalla nuotilla ja sanankäänteillä uudestaan, uudestaan..........
- ProLagunateam
JäätyneetNuket kirjoitti:
Aloitukseen viitaten. Muutamat ovat todella jäätyneet kiinni vain yhteen asiaan. Vain yhteen. Sitä he tiedottavat jatkuvasti joko tietoisesti tai huomaamattaan samalla nuotilla ja sanankäänteillä uudestaan, uudestaan..........
Vastenmielisiä tapauksia, jotka tunnetaan rypistyneistä pikkutakeista ja polvipussihousuistaan ts. ne on niitä ProLaguna-jankuttajia, kokeneen iän myötä munattomaksi päätyneitä "ukkoakkoja". Joskus jollakin tuhnu-ukolla on kraka kaulassa, ja vapisevat kädet housuntaskuissa.
- laguunatuleevarmasti
ProLagunateam kirjoitti:
Vastenmielisiä tapauksia, jotka tunnetaan rypistyneistä pikkutakeista ja polvipussihousuistaan ts. ne on niitä ProLaguna-jankuttajia, kokeneen iän myötä munattomaksi päätyneitä "ukkoakkoja". Joskus jollakin tuhnu-ukolla on kraka kaulassa, ja vapisevat kädet housuntaskuissa.
Vai muutamat ovat jäätyneet kiinni yhteen asiaan! Veikkaan että 99,5% Pyhäjärvisistä HALUAA LAGUUNAN Pyhäjärvelle! Myös minä!
- 99.99eilaguna
saahan sitä haluta. tuleeko, tuskin, lottovoittokin mahdollisempi. 0,5%.
- läksynsälukenut
Lars Leevi Lagus sanoi että tulen vielä takaisin ja se on suuri päivä!
Tarkoitti Lagunaa!
Siksi tuon uskoisia on paljon. Kirkossa kerätään sille kolehtia ja maimitaan saarnassakin.
Pidetään kylillä laguna kinkereitä ja lauletaan hänen nimeensä. Nimikko uistelut alkaa suviseuroista.- töötön
Aivan oikein muuten, mutta ei pitäs tehdä, vaan tehdä asioita oikein ei sillä mitään voiteta, jos haukutaan tai mutistaan mitä ennen on tehty väärin jne.. miten niitä yrityksiä tai yrittäjiä Pyhäjärvelle sitten saatas, ei mitenkään jos ei ole joku isompi yritys, joka antaa heille töitä, Pyhäjärvellä on kauppoja, tilitoimistoja, palvelualanyrityksiä suuntaan jos toiseenkin, kukaan ei vastusta yritystoimintaa ei varmaan muut kun kilpailevat toimijat, kaikki kaikessa yritystoiminnan pitää olla kannattavaa taloudellisesti ja pystyä maksamaan palkka työvoimalleen, pakkotyö ei ole vaihtoehto, saa nähdä mitä porvarihallitus kepu, persut, kokoomus keksii kansan kurjistamiseksi
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663342Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433147Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1182546- 432528
- 311943
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271840- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851455- 391320
- 821179