Yks keino välttää sakkoja on olla mokaamatta. Häh häh häääääähähäähhäääää!!
Ei saa sakkoja
pillerit-loppu
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Totta, mutta esim. yksityisiin valvontamakuihin tuo ei päde
Yksityinen valvontamaksu on aina yritys saada vastikkeetonta rahaa. Siksi niitä lappuja jaetaan ihan eri perusteilla kuin kunnallisia pysäköintivirhemaksuja, joissa on aina laki takana.
Laputan laputan häh häh häääääähähäähhäääää!!
Totta, valvoja saa maksetusta maksusta 20€ - työnantajamaksut, joten tottakai vähänkään epäselvä tapaus sakotetaan, esim. kiekkopaikalla inva-auto pelkällä invaluvalla
Oman kokemukseni mukaan niillä yksityisten valvontamaksujen parkkipaikoilla on aina täysin selvät ohjeet pysäköintiehdoista. Selkeämmät kuin kaupungin omistamilla pysäköintipaikoilla (tai mikä valtiollinen taho ne parkkipaikat omistaakaan?).
Eihän ehdoissa puhuta sanallakaan esim. parkkikiekon käytöstä tai siitä miten sitä tulee käyttää, tai että invalupa ei vapauta siitä, ei puhuta moneneko ruutuun saa jättää auton, ei kielletä jättämästä ikkunaa auki jne
Miten tietää olla mokaamatta aluepysäköintialueilla? Pitäisi olla mukana tonttikartta ja kiinteistörekisteriotteet, jotta tietäisi mitkä alueet ovat jonkun pihaa ja sallittua pysäköintiä jos kiinteistönomistaja antaa luvan, ja mitkä alueet ovat kaupungin kiellettyä aluetta? Vai pitääkö jokaisen omakotitalon pihallakin sitten olla sininen P-neliömerkki omaa pysäköintiä varten?
Taas kerran: Autokouluun!
Jos et osaa ajaa ja pysäköidä liikennesääntöjen ja -merkkien mukaan, sinun EI kuulu ajaa. Piste.
Riittää, kun ei asio, eikä pysäköi Espoossa.
Kuinkahan suuren prosentin autoilijoista ei kuulu ajaa, jos vaatimukseksi asetetaan _täydellinen_ liikennesääntöjen ja -merkkien mukaan ajaminen ja pysäköinti? Taitaa ruveta liippaamaan aika läheltä 100%...
Minä olen kerran mokannut. Sain liikekeskuksessa 60 euron sopimusmaksun parkkikiekon unohduksesta. No, maksoin pois, kun summa ei ollut tuon suurempi, pienempi kuin kauppalaskukin yleensä. Siitä voikin paikan kauppiaat sitten laskeskella, kannattiko homma. Minua ei nimittäin siellä enää nähdä. Nykyisin asioin toisaalla.
Mulla muuten sama homma, mut jätin sopimusmaksun maksamatta..
Kyse ei ole rahasta, vaan periaatteesta. Noin pienen summan vuoksi en ala kiukuttelemaan.
Siitäpä juuri. Jos kiinnitän autoosi maksulapun, sinä kiltisti maksat. Periaatteesta.
Juuri tähän yksityisen "pysäköinninvalvonnan" ansaintalogiikka perustuu...
noooh... ei nyt ihan näinkään...
Kun laputat tarpeeksi monta hyvää asiakasta, alkaa se vaikuttamaan kauppiaidenkin talouteen. Sitä kautta se vaikuttaa myös kiinteistön omistajaan, kun kauppapaikan houttelevaisuus pienenee. Vuokratulot pienenevät ja kauppiaiden vaihtuvuus kasvaa. Kerran menetettyä asiakasta on vaikea houkutella takaisin, usein mahdotonta. Sinä, "pysäköinninvalvoja" olet se varas, joka syö kauppiaan pöydästä. Minulle tuo maksu on vain loppulasku lähtiäisiksi. Nykyisin katson tarkkaan, ettet pääse laskuttamaan, enkä käytä niiden liikkeiden palveluita, joiden parkkipaikoilla saalistat.
Aijjaa, itselläni taas juuri päin vastoin, että missä on yksityinen valvonta kauppojen parkkipaikoilla, niin käytän järjestelmällisesti niitä, koska niitä sopimusmaksuja ei tarvitse maksaa. Siis tarkoitan, jos vain minä tiedän sopimuskumppanin.
Toisin sanoen täysin ilmaista pysäköimistä..