Käpytikka, talitiainen & orava unessa?

tinttijaorava

Laitoin tämän palstalle jo aiemmin, mutta koska kukaan ei vastannut, laitan nyt "up" jos joku haluaisi auttaa minua...

Eli näin yhtenä yönä unta, että olin jonkun kanssa (en muista kenen) menossa autolla johonkin, ja menimme sellaista pikkutietä joka siis oikeastikin on olemassa, mutta siitä ei saisi mennä läpi - siellä on sellainen portin tyyppinen, mutta sellainen jonka saa vain kädellä siirrettyä syrjään. Kun tulimme sen "portin" kohdalle, autoa ja sitä toista ihmistä ei ollutkaan enää missään. Sitten viereiseen puuhun lensi talitiainen, ja se lensi puusta toiseen. Pian se lähti lentoon ja lensi pois, koska sitten näin jonkun isomman olennon liikkuvan nopeasti puussa. Se oli orava. Se muuttui välillä maaoravaksi ja välillä taas tavalliseksi, lopulta se taisi olla tavallisen oravan kokoinen maaorava, jolla oli siis se oravan pörröinen iso häntä. Jostakin syystä yritin ottaa oravaa kiinni puusta, mutta sitten se hyppäsi sen "portin" päälle, ja oli ikäänkuin lähdössä jonnekin ja katsoi minua, tulkitsin sen niin että minun pitäisi seurata sitä - joten tein niin. Ensin kuitenkin epäröin, koska en tiennyt voisinko mennä "kielletystä portista" läpi, mutta lopulta keräsin rohkeuteni ja avasin sen. Juoksin oravan perään, tuntui kuin välillä olisin liitänyt parin sentin korkeudella maasta. Kun olin jonkun matkaa juossut, pydähdyin, koska vastaan tuli kolme pikkupoikaa, joilla oli puukepit käsissään. He löivät oravaa, joka lyyhistyi maahan. Sitten minä otin isomman risun/kepin, ja yritin huitoa poikia, jotakuta heistä löinkin, sitten lähtivät pois, ja orava oli kiitollisen näköinen silmistään. Katsoin vihaisena poikien perään, ja kun käänsin katseeni takaisin oravaan, se oli kadonnut.

Oikeasti, voisiko joku auttaa minua? Minua alkoi nyt oikeasti kiinnostamaan tämä uni....

Ja muuten, minulla oli päälläni punaiset vaatteet, ja sen lisäksi (käpy)tikka alkoi hakkaamaan puuta ja sitten vasta talitiainen lensi pois, ikäänkuin tikka olisi halunnut varoittaa. Ja sitten vasta tuli tämä orava.

8

2413

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinttijaorava

      Ja vielä: orava oli väriltään oranssinpunainen (selässä oli sellainen maaoravlille tyypillinen viiru) ja se muuttui harmaanruskeaksi poikien lyötyä sitä, mutta kun "pelastin" sen, se muuttui tummanruskeaksi. Ja orava olikin siis suunnilleen kissan kokoinen..

      • matt.unennäkijä

        Kerrontasi unesta kertoo, että olet pohjimmaltasi syvästi luontonsuojelija. Sellaisille heikommassa asemassa olevia kohtaa riittää auttamishalua.
        Näen joskus unissa puhuvia eläimiä. Kreikkalaisissa taruissa, jumalat puhuivat eläinten hahmossa. En osaa selittää untasi.


      • tinttijaorava

        Ok. Minulle on puhunut unessa käärme ja tiikeri, tosin ns. "eläintyylillä" eli liikuttamatta suutaan...


    • Aluksi unessa ollaan kiistatta kielletyillä teillä jonkun kanssa tai sellaisen mahdollisuus on olemassa. Kun tullaan puomille tai portille, olet yksin.
      Portti vaikuttaa edustavan sinulle jonkin ratkaisun tekemistä, josta olet epävarma.

      Puuhun lensi tintti. Ne ovat pieniä ja sitäkin viattomampia luontokappaleita. Tämän lisäksi ne ovat myös vapaita lentämään.

      Koputus säikyttää tintin tiehensä ja seuraavaksi esiin tulee karvainen eläin. Pörröinen söpö orava joka muuntaa hieman muotoaan mutta pörröisyys säilyy.

      Orava johdattaa sinut läpi kielletystä portista. Koet liitäväsi sen perässä ja kohtaat poikia.

      Nämä pojat lyövät kepeillään tätä karvaista olentoa. Hätistät pojat pois ja oravakin katoaa.

      Päälläsi oli koko ajan punaiset vaatteet.

      Selkeästi unen takana piilevät seksuaalisesti virittyneet ajatukset.

      Luvattomat tiet viittaavat seksiin ja ajatuksiin siitä.

      Portti on ajatus mennä pidemmälle, mistä ei enää ole paluuta, siis neitsyyden menettämisestä. Tähän liittyvät ne punaiset vaatteetkin.

      Tintti edustaa eräälla tavalla vapautta kaikesta lihallisuudesta, eräänlaista menneisyyttä ja lapsuutta. Koet kaiken sen menneen tintin lähdön myötä, mutta jotain karvaista ja miellyttävää on tullut sen tilalle.

      Lihallisten ilojen perässä rientäessäsi huomaat, että pojat ovat myös kiinnostuneet karvaisesta olennosta ja haluavat satuttaa sitä "kepeillään". Hätistät pojat pois, mutta samalla karvainen olento ja sen tuoma ilo katoaa myös, vaikka se osoittaakin ensin kiitollisuuttaan.

      Käpytikka varoittaa koputtamalla tinttiä lähetyvästä oravasta. Kenties koputus on varoitus myös itsellesi. Kuka tahansa saattaa keskeyttää oravaan tutustumisen, mutta yleensä he koputtavat oveesi ensin.

      Yhteenveto:
      Pohdit unen aikana neitsyyden menettämistä ja siihen liittyviä asioita.

      • Olit tehnyt lisäyksen viestiisi, mutta se vain vahvisti näkökantaani.


      • Tarkoitan edellisellä viestilläni, että oranssinpunainen väri viittaa vahvasti ihon väriin. Viiru tässä yhteydessä lienee ymmärrettävissä ilman selitystäkin.


      • tinttijaorava

        Kiitos vastauksistasi jälleen kerran! Nämä voisivat hyvin pitää paikkaansa...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1682
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      869
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      90
      606
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe