http://www.argumentti.fi/argumentti/2015/03/koyhien-asialla/
Väitteeni on. että vihervasurit – eli vasemmistoliitto ja vihreät – sekä SDP eivät aidosti aja köyhien etua eikä aseman parantamista. Sen tähden, kun he eivät halua lopettaa valtiontalouden velkaantumista ja vastustavat tarvittavia toimenpiteitä Suomen talouden pelastamiseksi taantumasta. Ay-liike on myös osaltansa itsekeskeinen eturyhmä, joka tekee karhunpalveluksen pienipalkkaisille työläisille ja työttömille.
Köyhän asema kohenee, kun hän löytää työpaikan ja kehittää taitojaan (hänen tulee hoitaa myös terveyttään pysyäkseen työkuntoisena eläkeikään asti ja vanhanakin mahdollisimman hyväkuntoisena. Laiskottelemalla ja passivoitumalla ei köyhän köyhyys poistu). Siksi juuri ne puolueet – keskusta ja kokoomus – ovat todellisesti köyhien asialla ja ajavat aidosti ja perimmältään köyhien aseman parantamista,
oikeisto on köyhien auttaja?
3
163
Vastaukset
- Porvarit_hiiteen
Aivan täyttä paskapuhetta esität.
- porvari5
Miksi et halua auttaa köyhiä?
No kokoomus nyt ainakaan ei ole köyhien puolella. Eivätkä mitkään nalle Wahlroosit. Niin se työvoimapulaväitekin on sitä että täällä on pula porukasta joka tekee alle 5eurolla töitä. Ilman ay-liikettä pienipalkkaisten palkka olisi vielä pienempi ja pienempi palkkaisia enemmän .
Köyhien asema kohenee kun työstä maksetaan sen verran että sitä on kannattavaa tehdä kaikenmaailman hopealusikka suussa syntyneet Wahlroosit pyrkivät siihen että duunareille tarvitsisi maksaa mahdollisimman vähän, samalla kun itse vedetään eu -tukia. Valtiontalouden velkaantuminen johtuu kokoomuksen ja kumppanien eu-toimista siitä että lappaavat rahat muualle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537512Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305179Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432670- 2612268
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662047Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.551094Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911067Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661055