Terve,
olen ehkä pian semmoisessa tilanteessa jossa saatan tarvita firmalta luottokortin hotellien yms. maksuihin työmatkoja varten. Luottotiedot ei kunnossa, joten itse en luottokorttia saisi. Onko siis mahdollista saada kortti esim. siten että firma ottaa luottokortin ja tekee minulle rinnakkaiskortin jolla voin maksaa hotellit ja muut?
Firman luottokortti - Rinnakkaiskortti
6
1969
Vastaukset
- SDAX
"olen ehkä pian semmoisessa tilanteessa jossa saatan tarvita firmalta luottokortin hotellien yms. maksuihin työmatkoja varten. Luottotiedot ei kunnossa, joten itse en luottokorttia saisi. Onko siis mahdollista saada kortti esim. siten että firma ottaa luottokortin ja tekee minulle rinnakkaiskortin jolla voin maksaa hotellit ja muut?"
Firma sen kortin hakee & maksaa laskut. Se onko nimetty kortti vaiko nimeämätön voi jotain vaikuttaa mutta vasta luottopäätös tuo selkeyden saatko vai et. - visabusiness
Jos sulla on luottotiedot kuralla ja "omistat" yrityksen, niin tuskin yrityksesikään saa mitään luottokorttia. Pankit ei oikeen luota alkaviin yrityksiin, eikä varsinkaan jos yrityksessä (hallituksessa tai tmi yrittäjällä) on jotain luottotiedoissa vikaa.
Etkä mihinkään hotelleihin tarvii mitään luottokorttia...
Mulla on luottotiedot kunnossa ja silti pankki ei oikeen halunnu antaa mitään luottokorttia.
Sain ihan normi pankkikortin (Business pankkikortti) jossa on myös visa logo, vaikka on vaan pankkikortti ja toimii myös ulkomailla.
Se käy myös hotellien "sisäänkirjautumisena" ihan hyvin.....
kirjoitit:
"esim. siten että firma ottaa luottokortin ja tekee minulle rinnakkaiskortin jolla voin maksaa hotellit ja muut?"
Niin en oikee ymmärtänyt että kuka sitä firman luottokorttia sitten käyytäisi jos ett sinä itse ? - Mie68
Jos yritys ei ole omasi, niin ilman muuta saat yrityksen luottokortin omalla nimelläsi huonoilla luottotiedoilla. Näin siitä syystä, että yritys "vastaa" eli maksaa kaiken, mitä luottokortillasi teet. Uskallan väittää, ettei pankki/luottokorttiyhtiö ole edes kiinnostunut sen kolmannen osapuolen taloudellisesta tilasta, jolle yritys luottokorttia hakee. Jos yritys on omasi ja se on osakeyhtiö ja vieläpä taloudellisesti normaalissa hapessa, niin silloinkaan sinun luottotiedoillasi ei pitäisi olla ongelmaa luottokortin saannissa. Sinä ja omistamasi yhtiö olette juridisesti kaksi eri asiaa. Jos kyseessä on henkilöyhtiö, voit unohtaa luottokortin, jos luottotiedot eivät ole kunnossa.
- Luottotiedoton
Kiitos vastauksista.
Kyseessähän siis ei ole oma firmani, vaan suurehko ja menestyvä osakeyhtiö. Joku kommentoi että ei hotelleihin tarvitse luottokorttia, mutta kun olen menossa useasti USAhan, olen saanut käsityksen että siellä useimmin tarvitaan. - johboy
Olen ymmärtänyt, että edes firman takaamaa luottokorttia ei saa mikäli luottotiedot kurallla. Ennen taisi saada.
Ja kyllä sitä luottikorttia tarvitsee hotelleissa ja autovuokraamoissa, en tiedä onko noihin muuta tapaa olemassa. Tyhmäähän se on jos töitä ei voi hoitaa ilman l.korttia.- FeedX
"Olen ymmärtänyt, että edes firman takaamaa luottokorttia ei saa mikäli luottotiedot kurallla. Ennen taisi saada.
Ja kyllä sitä luottikorttia tarvitsee hotelleissa ja autovuokraamoissa, en tiedä onko noihin muuta tapaa olemassa. Tyhmäähän se on jos töitä ei voi hoitaa ilman l.korttia."
Tosiaan kun firma sen hakee niin pitäisi saada mutta jos luottotiedot ryssitty kunnolla & pankki ei myönnäkkään on olemasta vaihtoehto. Tämä on ihan Credit kortti jolle taataatn
Maestro / Visa Elecron toimivuus, eli ON-Line kortti jolla teoriasta OFF-Line tila mutta maksupäätteet käsittelee sen ON-Line korttina ainakin suomessa joka on Credit modesta. Onnistuu hotellit, netiostokset, autovuokraukset. ei toimi bensapumpuilla. Jos sirupääte toimii, jos MG masiina ei ehkä pelaa. Se miten maksupaikka suhtautuu korttiin on tapauskohtaista, toisaalta haluaa luottokortin joka se tavallaan on...
Lentokoneista / junasta ei pelaa jos maksupääte haluaa pakolla verkkoon.
Vaihtoehtosi:
***
http://bit.ly/IKbpz4
***
Täysi MasterCard Chip&PIN, toimii hyvin verkosta muutamaa pahaa geo-blokkia lukuunottamatta. Samoin R-Kioski / Siwa / Posti pakettiennakot ei pelaa mutta tavalliset ostokset kylläkin. Ei toimi RAY / uhkapeleistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611654IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597926Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut922920Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982238Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1522168Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81636- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin531084Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782