Ei maitoallergia, -tauti, eikä lakt.intol. MIKÄ?

Maidoto

Maitoallergia, maitotauti, laktoosi-intoleranssi - ei mikään niistä, mutta mikään maitotuote ei kuitenkaan käy, ei edes maitorasva, jossa ei pitäisi olla yhtään maitoproteiinia tai laktoosia, mutta kun samassa tehtaassa tehdään, niin saattaa olla jäämiä.

Aikoinaan minulle sopi hyla-tuotteet, eli vähälaktoosiset jogurtit, jäätelöt, piimä ja hyla-maitokin keitettynä. Sitten alkoi tulla niistä oireita ja vaihdoin laktoosittomiin ja samoin kestin niitäkin joitain vuosia, mutta alkoi taas tulla oireita - siis oksettavaa oloa ylävatsaan, ilmavaivoja ja ripulia. Ei ihottumaa, mutta joskus tuli limaisuusuutta kurkkuun ja yskää - myös pahaa makua nousi suuhun, jos tuotteessa oli maitoproteeinia, laktoosia tai maitorasvaa vähänkään.

Kokeilin myös maitotautisten linjaa, eli he ovat monet saaneet avun homogenoimattomista maitotuotteista, eli ostavat luomumaitoa kaupasta tai suoraan tilalta ja syövät homogenoimattomia kovia juustoa. http://maitotauti.com/index.php

Kovat juustot kävivätkin minulle monta vuotta, mutta sitten aloin saamaan niistäkin samanlaisia oireita, joten jätin senkin pois. Kokeilin myös vuohenjuustoa, mutta ei sopinut sekään.

Olin tietenkin lopulta aivan varma, että minulla täytyy olla lehmänmaitoallergia, eli että olen allerginen maitoproteiinille. Menin verikokeeseen, mutta tulos oli, etten ole lehmänmaidolle allerginen. Sama tulos oli aikoinaan laktoosin suhteen, kun tehtiin joku laktoosirasite, mutta oireet ovat niin rajut, etten voi mitenkään maitotuotteita käyttää.

Onko kenelläkään tällaista samanlaista taustaa ja mikä on diagnoosi?

8

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maitopois

      Työkaverilla on ja oli jo 20 vuotta sitten.

      Suomalainen maito ei käy, mutta Saksassa esim. käy kaikki maitotuotteet.

      Eli jätä maito.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/maito.htm

      Voissa on hiukan maitoproteiinia. Hyvin vähän.

    • Maidoto

      Onkohan työkaverillasi siis se maitotauti, eli ei käy homogenoidut maitotuotteet, vai käykö Saksalaiset homogenoidut maitotuotteet myös?

      Olen siis jättänyt kaikki maitotuotteet, myös sen kovan homogenoimattoman juustonkin vuosia sitten. Kokeilin saksalaistaf vuohenjuustoa, mutta sekään ei käynyt.

      Jääköhän mysteeriksi tämä syy, miksi kohdallani. samoin kuin lapsellani, ei keho maitoa kestä, vaikka testien mukaan meillä ei ole maitoproteiiniallergiaa.

      Toivottavasti asia joskus selviää. Voisiko verikoe näyttää väärän tuloksen?

    • Maidoto

      Korjaanpa itse kirjoitusvirheeni, eli saksalaiset pienellä - joku olisi saattanut huomauttaa. :)

    • Kvht

      Limakalvoiltasi puuttuvat tärkeimmät hyötybakteerit. Opastus noihin bakteereihin löytyy tuolta sivulta. Ongelmasi kierretään ihmisperäisillä bakteereilla!
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/

      Usein kysytty sivulta:
      ""1. Kysymys:
      – Mikä on ”maitotauti”?
      Vastaus:
      – ”Maitotauti” on ”nippu” limakalvojen tärkeimpien L-a, L-b ja Bif hyöty-bakteerien pulan aiheuttamia oireita.
      Olen terveysviranomaisten kanssa taas kerran erimieltä: Nimen omaan homogenointi aiheuttaa ”maitotautia” -jos sitä nimikettä välttämättä halutaan käyttää. Terveysviranomaisten olisi pitänyt tajuta alkamaan tutkimaan sitä, mitä rasva ei enää suojaa homogenoinnin jälkeen, eli mitä tuhoa rasvapallojen pilkkominen aiheuttaa muuten, kuin itse rasvalle!
      Probioottien matka mahalaukusta-ohutsuoleen:
      A. Vapaana maidossa olevat probiootit eivät pääse elävänä*) ohutsuoleen asti, koska niiltä puuttuu suoja(=rasva).
      B. Rasvaan sitoutuneet probiootit saadaan ohutsuoleen asti, koska niillä on rasva suojana!
      Mutta juuri homogenoinnilla-tiukalla sihdillä saadaan aikaan se, että ohutsuoleen pääsee elävänä vain murto-osa niistä probiooteista, jotka alunperin oli pilkkomattomissa rasvapalloissa.
      *)Ainoastaan elävistä Probiootti-bakteereista on hyötyä!""

    • Maidoto

      Kiitos Kvht - hyvää tietoa!

      Unohdin kirjoittaa tuohon ekaan tekstiini, että olen käyttänyt ensin Relaa muutamia vuosia ja sitten Laktoseveniä jo noin 7 vuotta jä välillä jotain muutakin kokeellisesti, joten kai kehossani on hyödyllisiä bakteereja tarpeeksi.

      Olin tosiaan varma, että olen maitotautinen, mutta kun ei enää käynyt se kova homogenoimaton juustokaan, niin luulin olevani maitoproteiinille allerginen, mutta en ole sitäkään, joten löytyykö tähän enää selitystä?

      En ole myöskään luulotautinen, sillä yleensä on käynyt niin, että olen tietämättäni syönyt esim. kyläpaikassa jotain ruokaa tai leivonnaista, jonka piti varmasti olla maidotonta, mutta sitten kun oireita tuli ja aloin selvittää syömääni, niin selvisi, että siinä olikin esim. kaseiinia tai heraa tai maitoproteiinia.

    • unperson

      Täältä voi löytyä vastaus. Tässä blogissa allergialasten vanhemmat kirjoittavat kokemuksiaan kentältä. Kirjoitukset eivät edusta minkään ryhmän mielipidettä. Sosiaalisesta mediasta löytyy useita allergialasten vanhempien vertaistukiryhmiä. http://www.lokakuunliike.com/allergiaohjelman-uhrit/

    • Minulla on hiustupesta otettu näytteitä ja siellä oli maitohiuksia. Sit ei käy maito mut voi syödä voita ja kovia juustoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      282
      7357
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      41
      3826
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3418
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      67
      3128
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      113
      2807
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      34
      2588
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      49
      2468
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      52
      2226
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2003
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      99
      1881
    Aihe