Ateistit, Jumala ei syypää pahuuteen, väärä luulo

Lauantai-aihe

23. Ja Aabraham lähestyi häntä ja sanoi: "Aiotko siis hukuttaa vanhurskaan yhdessä jumalattoman kanssa?
24. Entä jos kaupungissa on viisikymmentä vanhurskasta; aiotko hukuttaa heidät etkä säästä paikkaa siellä olevain viidenkymmenen vanhurskaan tähden?
25. Pois se, että sinä näin tekisit: surmaisit vanhurskaan yhdessä jumalattoman kanssa, niin että vanhurskaan kävisi samoin kuin jumalattoman! Pois se sinusta! Eikö kaiken maan tuomari tekisi oikeutta?"
26. Ja Herra sanoi: "Jos löydän Sodoman kaupungista viisikymmentä vanhurskasta, niin minä heidän tähtensä säästän koko paikan".
27. Aabraham vastasi ja sanoi: "Katso, olen rohjennut puhua Herralleni, vaikka olen tomu ja tuhka.
28. Entä jos viidestäkymmenestä vanhurskaasta puuttuu viisi; hävitätkö viiden tähden koko kaupungin?" Hän sanoi: "En hävitä, jos löydän sieltä neljäkymmentä viisi".
29. Ja hän puhui vielä hänelle sanoen: "Entä jos siellä on neljäkymmentä?" Hän vastasi: "Niiden neljänkymmenen tähden jätän sen tekemättä".
30. Aabraham sanoi: "Älköön Herrani vihastuko, että vielä puhun. Entä jos siellä on kolmekymmentä?" Hän vastasi: "En tee sitä, jos löydän sieltä kolmekymmentä".
31. Mutta hän sanoi: "Katso, minä olen rohjennut puhua Herralleni. Entä jos siellä on kaksikymmentä?" Hän vastasi: "Niiden kahdenkymmenen tähden jätän hävittämättä".
32. Ja hän sanoi: "Älköön Herrani vihastuko, että puhun vielä tämän ainoan kerran. Entä jos siellä on kymmenen?" Hän
vastasi: "Niiden kymmenen tähden jätän hävittämättä".
33. Ja Herra lähti pois, senjälkeen kuin hän oli lakannut puhumasta Aabrahamin kanssa, ja Aabraham palasi kotiinsa.
1. Moos. 18:23 - 32

Tämän päivän pahuus on s aatanasta, koska hän on maailman herra ja on ollut sitä Eedenistä lähtien.

81

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vainjumalapuuttuu

      "Jumala ei syypää pahuuteen, väärä luulo"

      Aivan totta! Ei olemattomasta ole yhtään mihinkään.

    • Lauantai-aihe

      Selvennän otsikkoani!
      " Jumala ei syypää pahuuteen, väärä luulo"
      >
      Siis Jumala joka on KAIKKIVOIPA niin ON Syyllinen
      pahuuteen.

      Jos joku näkee rikoksen (ennalta) eikä tätä estä, kutsutaan pakana-termistössä
      "Avunantajaksi" ja tuomitaan rikoksesta.

      Uskis-pissis Kristitty-lahkossa tätä samaa kutsutaan "Jumalaksi"

    • TekijänVastuulla

      Ai se ei ollutkaan jumala, joka laittoi kavalan käärmeen sinne paratiisiin?`Mistähän se käärmes sitten sinne tuli? Varmaankin ihan itse loi itsensä? Mutta eikös se jumala luonut kaiken?

      Eikä siis ollut se jumala joka loi Luciferin? Siis Luciferkin loi itse itsensä? Mihinkäs sitä luojaa sitten tarvittiinkaan, kun näköjään yksi sun toinen on luonut ihan itse itsensä? Omituisen ristiriitaisia nuo teidän mytologiset satunne, koittaisitte nyt saada niihen edes pikkiriikkisen logiikan alkeita.

      Ja Paratiisit ihan ilman käärmeitä, kiitos.

      • Lauantai-aihe

        7. kun aamutähdet kaikki iloitsivat ja kaikki Jumalan pojat riemuitsivat?
        Job 38:7

        Miten s aatana sai alkunsa:
        Saat ana oli ennen Jumalan monista henkipojista, joka alkoi vastustamaan Jumalan tahtoa vastaan. Miten? Hän muutti itsensä käärmeeksi ja mitä sen jälkeen tapahtui?



        1. Mutta käärme oli kavalin kaikista kedon eläimistä, jotka Herra Jumala
        oli tehnyt; ja se sanoi vaimolle: "Onko Jumala todellakin sanonut: 'Älkää syökö kaikista paratiisin puista'?"
        2. Niin vaimo vastasi käärmeelle: "Me saamme syödä muiden puiden hedelmiä paratiisissa,
        3. mutta sen puun hedelmästä, joka on keskellä paratiisia, on Jumala sanonut: 'Älkää syökö siitä älkääkä koskeko siihen, ettette kuolisi'."
        4. Niin käärme sanoi vaimolle: "Ette suinkaan kuole;
        5. vaan Jumala tietää, että sinä päivänä, jona te siitä syötte, aukenevat teidän silmänne, ja te tulette niinkuin Jumala tietämään hyvän ja pahan".
        6. Ja vaimo näki, että siitä puusta oli hyvä syödä ja että se oli ihana katsella ja suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja hän otti sen hedelmästä ja söi ja antoi myös miehellensä, joka oli hänen kanssansa, ja hänkin söi.

        Mikä oli Jumalan tahto?

        16. Ja Herra Jumala käski ihmistä sanoen: "Syö vapaasti kaikista muista paratiisin puista,
        17. mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun kuolemalla kuoleman".
        1. Moos2:16 -17


      • TekijänVastuulla
        Lauantai-aihe kirjoitti:

        7. kun aamutähdet kaikki iloitsivat ja kaikki Jumalan pojat riemuitsivat?
        Job 38:7

        Miten s aatana sai alkunsa:
        Saat ana oli ennen Jumalan monista henkipojista, joka alkoi vastustamaan Jumalan tahtoa vastaan. Miten? Hän muutti itsensä käärmeeksi ja mitä sen jälkeen tapahtui?



        1. Mutta käärme oli kavalin kaikista kedon eläimistä, jotka Herra Jumala
        oli tehnyt; ja se sanoi vaimolle: "Onko Jumala todellakin sanonut: 'Älkää syökö kaikista paratiisin puista'?"
        2. Niin vaimo vastasi käärmeelle: "Me saamme syödä muiden puiden hedelmiä paratiisissa,
        3. mutta sen puun hedelmästä, joka on keskellä paratiisia, on Jumala sanonut: 'Älkää syökö siitä älkääkä koskeko siihen, ettette kuolisi'."
        4. Niin käärme sanoi vaimolle: "Ette suinkaan kuole;
        5. vaan Jumala tietää, että sinä päivänä, jona te siitä syötte, aukenevat teidän silmänne, ja te tulette niinkuin Jumala tietämään hyvän ja pahan".
        6. Ja vaimo näki, että siitä puusta oli hyvä syödä ja että se oli ihana katsella ja suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja hän otti sen hedelmästä ja söi ja antoi myös miehellensä, joka oli hänen kanssansa, ja hänkin söi.

        Mikä oli Jumalan tahto?

        16. Ja Herra Jumala käski ihmistä sanoen: "Syö vapaasti kaikista muista paratiisin puista,
        17. mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun kuolemalla kuoleman".
        1. Moos2:16 -17

        " Mutta käärme oli kavalin kaikista kedon eläimistä, jotka Herra Jumala oli tehnyt;"

        Niinpä niin. Olisikohan kannattanut jättää tekemättä? Oliko ehkä vähän typerästi tehty että meni moisen luomaan? Oliko ehkä vähän enemmänkin kuin vain vähän typerästi tehty, ettei peräti pahin emämunaus koko maailmassa ikinä? Olisikohan kaikkitietävän kaikkivaltiaan ehkä pitänyt tietää vähän paremmin mitä omista tekemisistään seuraa?

        Edelleenkin paratiisit kokonaan ilman käärmeitä, kiitoksia.


    • luulon_oikoja

      "Ateistit, Jumala ei syypää pahuuteen, väärä luulo"

      No mutta hyvänen aika, emmehän me toki niin luule:D
      Miten se voisi olla edes mahdollista, kun emme usko koko olioon.

    • Totuusmies

      Taas jotain kristinuskopaskaa. Kristinusko on uskonnoista valheellisin. Ihmiset eivät ole syntisiä, piste. Kristityt saarnaavat taivaasta ja helvetistä jotka odottavat kuoleman jälkeen. Totuus on, että kaikki millä on vähääkään mitään merkitystä on tässä ja nyt ei tulevaisuudessa eikä menneisyydessä. Eläkää iloiten, tehkää asioita joista pidätte, olkaa itsenne herroja. Kristityt väittävät tuntevansa jumalan, mutta nämä onnettomat haihatteijat eivät edes tunne kunnolla itseään. Itsetutkiskelu, meditaatio ja järjen käyttäminen ovat työkalut hyvän elämän saavuttamiseen. Uskonto on tyhmien ihmisten luomus, ja niinhän se on, että se joka uskoo ei tiedä tai ei viitsi ottaa selvää asioista. Papit ja poliitikot haluavat kieltää huumeet, koska ne ovat kilpailevia tuotteita uskonnolle. Jos saat hyvän olon ottamalla jotain huumetta, miksi kävisit enää kirkossa? Ei sillä että ne toisivat ratkaisun hengen ongelmiin, ne ovat haitallisia, mutta myös uskonto on erittäin haitallinen tuote. Voit elää uskossa koko elämäsi ja miksi muuksi jäät kuin idiootiksi joka ei ymmärrä juuri mistään mitään. Luottakaa mieluummin itseenne ja älkääkä kuunnelko ihmisiä joiden puheet kuulostavat epäselviltä tai jonkin tahon propagandan levittämiseltä.

      • free-witch

        Muuten samaa mieltä, paitsi että uskontojen "tekijät" olivat - valitettavasti! - liiankin fiksuja, kun kehittelivät nuo myymänsä "huumeet".


    • Tätä aihetta sivuttiin tänään kreationisti-osiossa. Samat kommenttini sopivat tähän:


      Tuon aloituksen argumenttien mukaan jumalasi on kosminen despootti, jonka mielenliikkeet ovat kovin ailahtelevia.

      Jotta jumalasi olisi täydellinen olio, hänellä olisi oltava kaikki mahdolliset ominaisuudet – mukaan lukien maksimaalinen pahuus. Raamattu kertoo kosmisesta despootista, joka toimii maksimaalisen pahuuden prinsiipin mukaan.

      Tyrittyään luomisen pahan kerran Genesiksen jälkeinen Raamattu kertoo epäonnistuneen luomisen korjailusta, paikkailusta ja selittelystä. Lisäksi Jahve yrittää vierittää syyn omasta tunaroinnistaan luomakunnalleen. Johtopäätös on, että Jahve edustaa maksimaalista pahuutta: Jahve ei toimi koskaan luomakuntansa edun mukaisesti.

      Lisäksi täydellisen olion ominaisuuksiin kuuluu erehtyväisyys. Luomisessa Jahve erehtyi pahan kerran (mahdollisesti jopa tarkoituksellisesti). Erehtyväisenä oliona Jahve ei kuitenkaan kykene (tai halua) kantamaan vastuutaan erehdyksistään. Luomakuntansa kannalta Jahve on sadistinen pas.ki.ainen.

      Jahvella ei voi olla mainitsemasi ominaisuuksia. Jotta ominaisuuksia voitaisiin vertailla, jokaisella ominaisuudella tulee olla anti-teesinsa. Teologinen saivartelusi jättää Jahve ominaisuuksista pois negatiiviset ominaisuudet. Jahve jättää käyttämättä kaikki mahdolliset positiiviset ominaisuutensa ja tämä tekee Jahvesta täysin moraalittoman olion.

      Raamatun jumalan moraali on niin ala-arvoista, että Raamatun jumala ei ansaitse jumalan titteliä.

      Raamatun jumalan moraali on vihamielistä herra-orjamoraalia, jossa orjilla (luomakunnalla) voi olla orjan hyveet: pakeneminen, alistuminen tai orjuuttajan tappaminen.

      Nykyaikainen sekulaari yhteiskunta on onnistunut tappamaan orjuuttajan melko hyvin, mutta vielä on tekemistä. Jahve kohtelee orjiaan perin huonosti. Jahven moraalia esimerkillisenä pitävät ovat alistettuja orjia, jotka ansaitsevat vapautuksen despoottisen Jahve alaisuudesta tullakseen sen arvoisiksi mitä ihmisyys edellyttää.

      Argumenttisi jumalasi ajattomuudesta on kestämätön. Jotta jumalasta voitaisiin edes puhua, jumalalla on oltava ajallinen ja paikallinen ulottuvuus. Kieli jumalan kuvailuna on aikaan ja paikkaa sidottu. Jos näin ei olisi, jumalasi oli kaiken kuvailun ulottumattomissa. Koska kieli on vuosisatojen kuluessa muuttunut, myös kuvaukset Jahvesta ovat muuttuneet. Johtopäätös on, että Jahve ei ole muuttumaton. Kuten Raamatusta voit lukea, Genesiksen jälkeen Jahve degeneroitui moraaliltaan erittäin ala-arvoiseksi olioksi. Vika ei ollut ihmisen lankeemuksessa vaan Jahven itsensä ominaisuuksissa, maksimaalisessa pahuudessa. Jahve on Raamatun mukaan täysin kykenemätön nousemaan pahuutensa ylä- ja ulkopuolelle. Kerta toisensa jälkeen Jahve syyllistyy rajuihin rikoksiin luomakuntaa vastaan. Ainoa joka ansaitsee kadotuksen on Jahve itse. Jahve voidaan siirtää hyvin sinne kuolleitten jumalten tunkiolle muiden kuolleitten jumalten joukkoon.

      Jahve on täysin pähkähullu olento, joka ei ansaitse vähäisintäkään kunnioitusta.

      • ja toinen kommenttini kretu-osiosta:


        On todellakin helppoa olla Jahven yläpuolella. Hänestä ei ole mitään verifioitavaa näyttöä, joten olemattoman yläpuolella ovat kaikki. Cogito ergo sum! Ajattelen, olen olemassa. Jahve olemattomana olio ei tee mitään.

        Ainoa paha ja syntinen on Jahve. Kaikki pahuus kulminoituu juutalais-kristillissä-islamilaisessa jumalakäsityksessä. Jahve on täysi psykopaatti, joka aina(!) etsii syyllistä omille epäonnistumisilleen. Jeesus jumalan poikana vei tämän pahuuden äärimmilleen esittämällä ajatustenkin olevan pahoja. Tällaiseen pahuuteen ei ole pystynyt Gestapo, Stasi, KGB tai CIA; ei Mao, Stalin, Hitler, Pol Pot. Saatana on vain Jahven tekosyy omalle pahuudelleen. Tälläkin kertaa Jahve tarvitsee syntipukin omalle tunaroinnilleen.

        Brutaali pelastus- ja sovitusoppi on parhaimmillaankin vain vulgaari primitiivinen sado-masokistinen freudilainen lipsahdus Raamatun kirjoittajilta. Jos joku ansaitsisi tappotuomion rikostensa tähden, niin juuri Jahve. Raamatun mukaan juuri Jahve on syyllistynyt niin moniin rikoksiin ihmiskuntaa vastaan, ettei häntä voi pelastaa mikään. Seurakuntalaiset Jumalan lapsina joutuvat elämään pedofiliaan syyllistyvän Jahven uhan alla päivästä toiseen. Mikä pahinta tottelemattomuus sadistista isähahmoa kohtaan tuomitaan viimeisellä tuomiolla, jossa jokainen – aivan jokainen – tuomitaan syyllisenä, vaikka syyllinen on juuri tämä väkivaltainen isähahmo.

        Jobin tapauksessa Jahve jopa leikittelee Jobin hengellä vielä pullistellen asialla, että Jahve voi tarinan mukaan toimia täysin mielivaltaisesti. Jo kertomus Jobista tekee Jahvesta sadistisen psykopaatin. Vain maksimaalisen pahan prinsiippiä toteuttava olento voi kehuskella mielivallallaan ja juuri näin Jahve toimii.

        Kristinuskon mukaisessa Jumalassa ei ole mitään hyvää. Raamatun ainoa nihilisti on Jahve ja tämä tekee uskovistakin nihilistejä, joille kaikki inhimillinen on saatanallista eksytystä. Juuri tähän petokseen Jahve pyrkii Raamatussa.

        Raamatun kirjoittajien motiivit ovat ilmiselvät: legitimoimalla Jahve ala-arvoisen ja halveksittavan herra-orjamoraalin he ovat luoneet suvereeniin diktatoriseen vallankäyttöön sopivan tyrannian, jossa kaikki hyvä on saatanallista. Onneksi ihmiskunta on onnistunut nousemaan Jahven vallankäyttömekanismin yläpuolelle: kaikki edistys on tapahtunut ihmisten itsensä ansiosta; pääasiassa niiden toimesta jotka ovat hylänneet kristillisen jumalakuvan.

        Jahve on keksitty sen takia, että voitaisiin tehdä mahdottomaksi inhimilliset pyrkimykset hyvään. Jahve on petoksen alku ja loppu par excellence.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Jos Jumala olisi kaikkivaltias hän olisi myös kaikesta vastuussa. Tämä on looginen väistämättömyys, jonka luulisi kaikkien ymmärtävän. Paitsi tietenkin poliitikkojen, jotka kuvittelevat, että heillä voi olla valtaa johon ei liity vastuu.

      • Hihhulihihhii

        "Tämä on looginen väistämättömyys, jonka luulisi kaikkien ymmärtävän."

        Niinhän sitä voisi luulla. Mutta koskas sinä muka ole tavannut hihhulin, joka ymmärtäisi jotain loogisesta päättelystä, edes alkeista.

        Ei hihhuleilla ole mitään älyllisiä edellytyksiä ymmärtää alkeellisintakaan loogista päättelyä. Juuri sen vuoksihan he hihhuleita ovatkin. Hihhuleilla aivot on kytketty kokonaan pois päältä ja loogista päättelyä pidetään vain paholaisen lähettämänä eksytyksenä, jonka tarkoitus on horjuttaa uskoa ja jota tulee siksi kaikin keinoin välttää. Ja voi että miten visusti aina välttävätkin.

        Uskovien typerä sokea usko kieltää jyrkästi kaiken loogisen järjen käyttämisen ja halveksii järkeä avoimen vihamielisesti. Siksi loogisilla järkiperusteilla ei koskaan ole hihhuleille mitään merkitystä. Tai jos ilmaisen asian toisin - pohjatonta tyhmyyttä ei voi kumota järkiperusteilla, koska se on looginen mahdottomuus. Pohjattoman tyhmä kun ei koskaan kynene ymmärtämään järkiperusteita eikä siksi myöskään sitä, että hänen omat perusteensa on kumottu.


      • Reddington
        Hihhulihihhii kirjoitti:

        "Tämä on looginen väistämättömyys, jonka luulisi kaikkien ymmärtävän."

        Niinhän sitä voisi luulla. Mutta koskas sinä muka ole tavannut hihhulin, joka ymmärtäisi jotain loogisesta päättelystä, edes alkeista.

        Ei hihhuleilla ole mitään älyllisiä edellytyksiä ymmärtää alkeellisintakaan loogista päättelyä. Juuri sen vuoksihan he hihhuleita ovatkin. Hihhuleilla aivot on kytketty kokonaan pois päältä ja loogista päättelyä pidetään vain paholaisen lähettämänä eksytyksenä, jonka tarkoitus on horjuttaa uskoa ja jota tulee siksi kaikin keinoin välttää. Ja voi että miten visusti aina välttävätkin.

        Uskovien typerä sokea usko kieltää jyrkästi kaiken loogisen järjen käyttämisen ja halveksii järkeä avoimen vihamielisesti. Siksi loogisilla järkiperusteilla ei koskaan ole hihhuleille mitään merkitystä. Tai jos ilmaisen asian toisin - pohjatonta tyhmyyttä ei voi kumota järkiperusteilla, koska se on looginen mahdottomuus. Pohjattoman tyhmä kun ei koskaan kynene ymmärtämään järkiperusteita eikä siksi myöskään sitä, että hänen omat perusteensa on kumottu.

        Aluksi heidän tulisi tajuta jotain logiikasta...


    • Reddington

      Koska se raamatun jumala on kaikkivoipa ja kaikkinäkevä, hän tiesi mitä tulee tapahtumaan kun hän luo paratiisiin hyvä ja pahantiedon puun ja käärmeen. Lisäksi hän tiesi mitä tulee tapahtumaan kun hän luo saatanan. Käärme houkutteli eevaa tekemään perisynnin ja jumala ei tehnyt mitään estääkseen vaikka

      A) Kaikkivoipana olisi voinut

      B) Hän tiesi ennalta miten käy

      Hän tiesi myös sen että lucifer kapinoisi häntä itseään vastaan ja loi hänet silti. Näinollen on tehtävissä vain yksi looginen päätelmä:
      Jumala halusi että edellämainitut tapahtuisivat.

      Onko tällainen jumala hyvä? Tai syytön pahuuteen? Vastaus molempiin on ei. Joten väittämäsi on nyt loogisesti kumottu. Parempi onni ensikerralla.

      • Elän_Jumalan_armosta

        Jumala antoi ihmiselle vapaan tahdon tehdä mitä lystää. Siksi on pahuutta, siksi on sotaa... Lue Raamattua niin näet totuuden. Jeesus tuli antamaan sokeille näön, ja ottamaan sen pois niitä, jotka näkevät!


      • tekijän-vastuu
        Elän_Jumalan_armosta kirjoitti:

        Jumala antoi ihmiselle vapaan tahdon tehdä mitä lystää. Siksi on pahuutta, siksi on sotaa... Lue Raamattua niin näet totuuden. Jeesus tuli antamaan sokeille näön, ja ottamaan sen pois niitä, jotka näkevät!

        Tekijä on vastuussa tekemistään. Asia ei vapaan tahdon antamisella muuksi muutu.
        Syntiinlankeemuskertomuksessa Jumalan luoma käärme petti kokemattomat hyväuskoiset ihmiset. Jumalako ei muka tiennyt kuinka siinä käy? Hän ei kuitenkaan puuttunut luomansa käärmeen tekemisiin, vaan syyllisti ihmisen. Mieleen tulee isä, joka laittaa pienen lapsen ulottuville karkkirasian, kieltää syömästä siitä, kyttää ovenraosta ja kun lapsi lankeaa, antaa selkään.


      • ikuinenkidutus
        tekijän-vastuu kirjoitti:

        Tekijä on vastuussa tekemistään. Asia ei vapaan tahdon antamisella muuksi muutu.
        Syntiinlankeemuskertomuksessa Jumalan luoma käärme petti kokemattomat hyväuskoiset ihmiset. Jumalako ei muka tiennyt kuinka siinä käy? Hän ei kuitenkaan puuttunut luomansa käärmeen tekemisiin, vaan syyllisti ihmisen. Mieleen tulee isä, joka laittaa pienen lapsen ulottuville karkkirasian, kieltää syömästä siitä, kyttää ovenraosta ja kun lapsi lankeaa, antaa selkään.

        "kyttää ovenraosta ja kun lapsi lankeaa, antaa selkään."

        Pikemminkin lukitsee lapsen kellariin ja kiduttaa siellä ikuisesti tämän yhden virheen vuoksi. Eikä kiduta pelkästään sitä virhettä tehnyttä lasta, vaan kaikkia lapsia, niitäkin jotka eivät olleet vielä edes syntyneet silloin kun se yksi lankesi.

        Sellaista on raamatun julmalan käsitys oikeudenmukaisuudesta.


      • Reddington
        Elän_Jumalan_armosta kirjoitti:

        Jumala antoi ihmiselle vapaan tahdon tehdä mitä lystää. Siksi on pahuutta, siksi on sotaa... Lue Raamattua niin näet totuuden. Jeesus tuli antamaan sokeille näön, ja ottamaan sen pois niitä, jotka näkevät!

        Jos jumala luo jotain houkuttelemaan väärin tekoon, onko kyse vapaasta tahdosta? No ei. Jumala halusi että syntiinlankeemus tapahtuu. Se on raamatun kertomuksesta vedettävä looginen johtopäätös


      • Elän_Jumalan_armosta
        Reddington kirjoitti:

        Jos jumala luo jotain houkuttelemaan väärin tekoon, onko kyse vapaasta tahdosta? No ei. Jumala halusi että syntiinlankeemus tapahtuu. Se on raamatun kertomuksesta vedettävä looginen johtopäätös

        Tiedätkö edes mikä vapaa tahto on? Jumala ei viettele (joka lasketaan samaan soppaan kuin houkuttelu) vaan hän kutsuu. Kun uskoo Jumalaan, ei usko Hänen ankaruuteensa, vaan Hänen hyvyyteensä. Ankaruudesta Häntä ei saa arvostella.(Rom. 2:4) Kysyn sulta YHDEN kysymyksen: kuinka monta kertaa olet vihastunut toisiin, ja ehkäpä pahoinpidellyt toisia? Jos itse olet valtuutettu tekemään näin, eikö Jumala sitten ole? Jumala on kuitenkin AAAIKA paljon meidän yläpuolella, sekä fyysisesti että psyykkisesti. Mutta eihän ateisti tai "ei-uskova" voi ymmärtää näitä asioita kunnolla. Ota huomioon että olen 15 v. tyttö.


      • Elän_Jumalan_armosta kirjoitti:

        Tiedätkö edes mikä vapaa tahto on? Jumala ei viettele (joka lasketaan samaan soppaan kuin houkuttelu) vaan hän kutsuu. Kun uskoo Jumalaan, ei usko Hänen ankaruuteensa, vaan Hänen hyvyyteensä. Ankaruudesta Häntä ei saa arvostella.(Rom. 2:4) Kysyn sulta YHDEN kysymyksen: kuinka monta kertaa olet vihastunut toisiin, ja ehkäpä pahoinpidellyt toisia? Jos itse olet valtuutettu tekemään näin, eikö Jumala sitten ole? Jumala on kuitenkin AAAIKA paljon meidän yläpuolella, sekä fyysisesti että psyykkisesti. Mutta eihän ateisti tai "ei-uskova" voi ymmärtää näitä asioita kunnolla. Ota huomioon että olen 15 v. tyttö.

        Jumala on kaiken pahan alku. Mitään hyvää Jumalasta ei voi sanoa. Siinä sitä vasta masokistista uskoa tarvitaan, kun pitää sadistisen alistajansa toimia millään tavoin hyvinä. Kuten tämän ketjun kommenteistani voit lukea Raamatun jumalan ainoa agenda oli maksimaalinen pahuus. Rakkautta et löydä Raamatusta; et edes Jeesuksen jorinoista, joka hänkin pyrki toimeksiantajansa määräyksestä lisäämään pahuutta maailmassa
        Jumalasi on niin ala-arvoinen olento, että oli ihan perusteltua panna hänet viralta jo ajat sitten.
        Raamattu on vain nuotiotulilla kerrottuja väkivaltafantasioita. Olet jo niin vanha, että kun luet Raamattua, huomaat kyllä kuinka korruptoitunut jumalasi oli.Tästä syystä hän on saanut potkut virastaan (mitä nyt muutama änkyrä pitää vielä Jahven ja Jeesuksen kuolemankulttia yllä)
        Jumalalla ei voi olla mitään oikeuksia, vain pelkkiä velvollisuuksia. Koska Jumala ei pystynyt täyttämään velvollisuuksiaan hänet pantiin viralta.


      • UrbanLegends
        Elän_Jumalan_armosta kirjoitti:

        Tiedätkö edes mikä vapaa tahto on? Jumala ei viettele (joka lasketaan samaan soppaan kuin houkuttelu) vaan hän kutsuu. Kun uskoo Jumalaan, ei usko Hänen ankaruuteensa, vaan Hänen hyvyyteensä. Ankaruudesta Häntä ei saa arvostella.(Rom. 2:4) Kysyn sulta YHDEN kysymyksen: kuinka monta kertaa olet vihastunut toisiin, ja ehkäpä pahoinpidellyt toisia? Jos itse olet valtuutettu tekemään näin, eikö Jumala sitten ole? Jumala on kuitenkin AAAIKA paljon meidän yläpuolella, sekä fyysisesti että psyykkisesti. Mutta eihän ateisti tai "ei-uskova" voi ymmärtää näitä asioita kunnolla. Ota huomioon että olen 15 v. tyttö.

        Sanot, että Jumala antoi vapaan tahdon. Mihin perustat sen? Raamatussa Jumala puuttui ihmisten tahtoon, esimerkiksi paaduttamalla, jotta nämä tekisivät Jumalan haluamia vääryyksiä. Jos Raamattu ei ole sinulle tuttu, niin lue esimerkiksi siitä, kuinka faarao paadutettiin, jottei hän päästäisi israelilaisia lähtemään, jotta Jumala saisi toteuttaa haluamansa vitsaukset aina lasten surmaamista myöten.

        Miksi Jumalan ankaruuteen ei usko, jos häneen uskoo? Kyllähän hän itse kertoo olevansa kiivas ja kostavansa jälkipolvillekin pahat teot. Hän on armollinen vai niille, jotka häneen uskovat. Kai uskovakin tähän uskoo, jos Jumala itse kerran siitä kertoo? Tai no, kai se riippuu siitä, uskooko Raamatun sanaan vai eikö usko.

        "Mutta eihän ateisti tai "ei-uskova" voi ymmärtää näitä asioita kunnolla. Ota huomioon että olen 15 v. tyttö." On ihan hyvä, että kerroit ikäsi. Se antaa vähän ymmärrystä sille, miten asettaudut muiden yläpuolelle epäillen heidän ymmärrystään. Elämän myötä usein oppii, ettei sitä ollutkaan niin kauhean tietäväinen ja että kyllä ne muutkin jotain ymmärsivät.


      • Elän_Jumalan_armosta

        Väärin. Nuorethan yleensä kaiken keksivät. Newton ei ollut kuusikymppinen kun hän keksi painovoimalain, eikä liioin Edisonkään mikään vanhus ollut ensimmäisen keksintönsä keksiessään. Minne maailma menisi ilman nuoria... Mutta nykyajan jenginuoret on tietty toista maata. Ei ymmärrä mistään mitään, ja uskoo polveutuvansa apinoista, jota ei voi mitenkään edes todistaa!
        Jos te kaikki ateistit kerran hylkäätte Jumalaan uskomisen, miksi sitten uskotte hänen sanaansa Raamattua? Kaikki teidän sananne "Jumalan pahuudesta" perustuu Raamatun sanaan. Kaipaan selitystä.
        Jumala paadutti Faaraon sydämen, koska halusi yksinkertaisesti näyttää kuinka väkevä oli. Tämän tähden monet egyptiläiset uskoivat Häneen.
        Jumala antoi todellakin ihmiselle vapaan tahdon, mutta uskovien tahto ei ole heidän omaansa, vaan Jumalan tahtoa. Jos tekee Jumalan tahtoa vastaan, hän rankaisee kyseistä henkilöä ennemmin tai myöhemmin. Totta kai uskon Jumalan ankaruuteen. Mutta täytyy ymmärtää, että Jumala ei TAHDO lähettää ei-uskovia helvettiin. Hän haluaisi heidän tulevan taivaaseen. Tiedän että tämä käy yli ymmärryksen, mutta Jumala rakastaa syntisiäkin, ja haluaisi mieluusti antaa heille ikuisen elämän paratiisissa, mutta IHMISET (siis syntiset) eivät halua ottaa vastaan tätä ikuista elämää. Tämä on ongelmamme. Liikaa ajattelevat ihmiset.
        En asettaudu toisten yläpuolelle, vaan alapuolelle. Minulla ei ole sen enempää tietämystä kuin teilläkään. Jumala on antanut meille kaikille saman verran tietämystä, mutta on meidän oma asiamme kuinka me sitä käytämme. Ketään ihmistä ei voi eikä saa sanoa toista viisaammaksi. Kuitenkin heikko-ja vähämielisiä (eli ei-uskovia ja ateisteja) on olemassa. En tuomitse ketään, paitsi itseäni. On Jumalan ja pelkästään hänen asiansa tuomita.


      • Elän_Jumalan_armosta
        tekijän-vastuu kirjoitti:

        Tekijä on vastuussa tekemistään. Asia ei vapaan tahdon antamisella muuksi muutu.
        Syntiinlankeemuskertomuksessa Jumalan luoma käärme petti kokemattomat hyväuskoiset ihmiset. Jumalako ei muka tiennyt kuinka siinä käy? Hän ei kuitenkaan puuttunut luomansa käärmeen tekemisiin, vaan syyllisti ihmisen. Mieleen tulee isä, joka laittaa pienen lapsen ulottuville karkkirasian, kieltää syömästä siitä, kyttää ovenraosta ja kun lapsi lankeaa, antaa selkään.

        Jumala kyllä syyllisti käärmeen:
        "Ja Herra Jumala sanoi kärmeelle: ettäs tämän teit, kirottu ole sinä kaikesta karjasta, ja kaikista eläimistä maalla: sinun pitää käymän vatsallas, ja syömän maata kaiken elinaikas." (1. Moos. 3:14 Bib.)
        Jumala tulee myös käymään (ja käy koko ajan) taistelua Saatanan kanssa joka oli ottanut käärmeen muodon.


      • kiinnnnostunut
        Elän_Jumalan_armosta kirjoitti:

        Jumala kyllä syyllisti käärmeen:
        "Ja Herra Jumala sanoi kärmeelle: ettäs tämän teit, kirottu ole sinä kaikesta karjasta, ja kaikista eläimistä maalla: sinun pitää käymän vatsallas, ja syömän maata kaiken elinaikas." (1. Moos. 3:14 Bib.)
        Jumala tulee myös käymään (ja käy koko ajan) taistelua Saatanan kanssa joka oli ottanut käärmeen muodon.

        Mikä käärme muuten syö maata?


    • UskonKauneus

      Tässä raamatun Jumala jakamassa rakkautta ja viisautta (siis ei pahuutta):

      Ja Herra sanoi Moosekselle: "Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vasten aurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois."

      "Näin sanoo Herra sinun Jumalasi: Mene siis ja voita heidät, ja vihkikää tuhon omaksi kaikki, mitä heillä on; äläkä säästä heitä, vaan surmaa miehet ja naiset, lapset ja imeväiset, raavaat ja lampaat, kamelit ja aasit".

      "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: sitokaa miekka vyöllenne, kulkekaa edestakaisin leirin halki portilta portille ja tappakaa jokainen, jonka kohtaatte, olkoonpa vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen. Leevin heimon miehet tekivät Mooseksen käskyn mukaisesti, ja kansasta sai sinä päivänä surmansa noin kolmetuhatta miestä. Mooses sanoi: "Teidät on tänään vihitty palvelemaan Herraa. Te olette käyneet jopa poikianne ja veljiänne vastaan, ja siksi te saatte tänään siunauksen.

      Ja Herra sanoi hänelle:
      "Kulkekaa hänen perässään kaupungin halki ja tappakaa säälittä, ketään säästämättä.Tappakaa vanhukset ja nuoret miehet, neidot, naiset ja lapset, tappakaa heidät viimeistä myöten. Saastuttakaa temppelirakennus, surmatkaa ihmisiä esipihat täyteen. Menkää sen jälkeen kaupunkiin ja tappakaa siellä.”

      "Ja minä murskaan heidät, toisen toistansa vastaan, sekä isät että lapset, sanoo Herra. Minä en sääli, en säästä enkä armahda, niin että jättäisin heidät hävittämättä."

      Ja koska jumala ei voi olla syynä pahuuteen, niin opimme tuosta että kun tapat oman ystäväsi tai veljesi tai poikasi, niin olet hyvää tekevä ja vihitty Herran palvelija, joka saa omaistensa tappamisesta siunauksen. Tai kun seivästät joukon ihmisiä paaluihin, niin olet hyväntekijä. Tai kun teurastat säälittä ja armotta kirottujen vääräuskoisten koko kaupungin kaikki asukkaat viimeistä neitoa, naista, lasta ja vanhusta myöten, niin olet hyväntekijä ja uskollinen jumalan palvelija. Kaunista. Jumalallisen kaunista.

      • seksileluja

        " kaupungin kaikki asukkaat viimeistä neitoa, naista, lasta ja vanhusta myöten"

        Tuota noin, eikös ne neidot saanut kuitenkin ottaa itselleen...


      • Orjattaret
        seksileluja kirjoitti:

        " kaupungin kaikki asukkaat viimeistä neitoa, naista, lasta ja vanhusta myöten"

        Tuota noin, eikös ne neidot saanut kuitenkin ottaa itselleen...

        Toki näpsäkän näköiset neidot sai ottaa itselleen "palvelijoiksi" eli orjiksi ja seksileluiksi. Sellaisesta ei raamatun jumalalla tietenkään koskaan ollut mitään sanomista, koska raamatun mukaan orjuus on täysin hyväksyttävää.

        "Minä olen Abrahamin palvelija. Herra on suuresti siunannut isäntääni, tehnyt hänet rikkaaksi ja antanut hänelle lampaita, vuohia ja nautakarjaa, kultaa ja hopeaa, orjia ja orjattaria, kameleita ja aaseja."

        Eli kun Herra itse lahjoittaa uskolliselle palvelijalleen orjia ja orjattaria, niin on täysin selvää että orjuus on raamatun mukaan sataprosenttisen hyväksyttävää. Ryhdy sinäkin Herran uskolliseksi palvelijaksi, niin ehkä saat siunauksena kivoja orjattaria?


      • Jaahas..Ateisteja

        Raamatun ainoot raa'at kohdat... etkö löytänyt enempää? Luetko uutisia? Musta uutiset on siis vähän raaempia kuin Raamatun kuvaukset. Ja arvaa kuinka monta juutalaista, Jumalan valittua on kuollut viimeisen vuosisadan kuluessa? Yli 7 miljoonaa. Joo ei ole raakaa yhtään. Sitten kun sä muutut enkeliks mä voin alkaa ajatella että Jumala on julma ja ankara ja paha.


      • Uskonkauneus
        Jaahas..Ateisteja kirjoitti:

        Raamatun ainoot raa'at kohdat... etkö löytänyt enempää? Luetko uutisia? Musta uutiset on siis vähän raaempia kuin Raamatun kuvaukset. Ja arvaa kuinka monta juutalaista, Jumalan valittua on kuollut viimeisen vuosisadan kuluessa? Yli 7 miljoonaa. Joo ei ole raakaa yhtään. Sitten kun sä muutut enkeliks mä voin alkaa ajatella että Jumala on julma ja ankara ja paha.

        Löytäisin kyllä helposti paljon enemmänkin, koska niitä on todella, Todella paljon enemmän. Oleellista tuossa on vain se että nuo raakuudet, teurastukset ja silmittömät kansanmurhat TEHDÄÄN RAAMATUN JUMALAN KÄSKYSTÄ. Jumalan joka käskee tappamaan armotta ja säälittä kaikki neidot, naiset, lapset ja vanhukset viimeiseen henkeen. Sellaista jumalaa sinä palvot, jumalaa joka käskee tappamaan naisia ja lapsia. Ja joka käskee tappamaan oman veljen ja omat lapset.

        "Teidät on tänään vihitty palvelemaan Herraa. Te olette käyneet jopa poikianne ja veljiänne vastaan, ja siksi te saatte tänään siunauksen." Mikäpä olisikaan kivempi tapa saada siunaus ja tulla vihityksi palvelemaan Herraa, kuin tappaa omat poikansa ja veljensä? Kaunista.

        "Ja arvaa kuinka monta juutalaista, Jumalan valittua on kuollut viimeisen vuosisadan kuluessa? Yli 7 miljoonaa." No kylläpä kannattaa olla "jumalan valittu kansa". Luulisi että kaikkivaltias kykenisi vähän paremmin huolehtimaan omistaan. Paljon tuota parempaa todistusta sille ettei mitään jumalaa ole olemassa tuskin olisi voinut löytääkään. Kiitos.


      • Jaahas..Ateisteja
        Uskonkauneus kirjoitti:

        Löytäisin kyllä helposti paljon enemmänkin, koska niitä on todella, Todella paljon enemmän. Oleellista tuossa on vain se että nuo raakuudet, teurastukset ja silmittömät kansanmurhat TEHDÄÄN RAAMATUN JUMALAN KÄSKYSTÄ. Jumalan joka käskee tappamaan armotta ja säälittä kaikki neidot, naiset, lapset ja vanhukset viimeiseen henkeen. Sellaista jumalaa sinä palvot, jumalaa joka käskee tappamaan naisia ja lapsia. Ja joka käskee tappamaan oman veljen ja omat lapset.

        "Teidät on tänään vihitty palvelemaan Herraa. Te olette käyneet jopa poikianne ja veljiänne vastaan, ja siksi te saatte tänään siunauksen." Mikäpä olisikaan kivempi tapa saada siunaus ja tulla vihityksi palvelemaan Herraa, kuin tappaa omat poikansa ja veljensä? Kaunista.

        "Ja arvaa kuinka monta juutalaista, Jumalan valittua on kuollut viimeisen vuosisadan kuluessa? Yli 7 miljoonaa." No kylläpä kannattaa olla "jumalan valittu kansa". Luulisi että kaikkivaltias kykenisi vähän paremmin huolehtimaan omistaan. Paljon tuota parempaa todistusta sille ettei mitään jumalaa ole olemassa tuskin olisi voinut löytääkään. Kiitos.

        Jaa ootko sitte juutalainen? Et lue ollenkaan Uutta Testamenttia? Siellä taitaa olla vähä enemmän HYVÄÄ kuin PAHAA. En siis väitä että Jumala tekee pahaa. Vanhan Testamentin kirjoitukset melkeinpä KUMOTAAN Uudessa Testamentissa, varsinkin lait: silmä silmästä, hammas hampaasta. Ja jos nyt yrität tähän sanoa, että miksi Jumala sitten saa rankaista kun ihmiset eivät saa niin vastaukseni on: ensinnäkin koska hän on Jumala. Hän haluaa koetella Häneen uskovia onko heidän uskonsa kestävää. Hei mieti ny vähän ateisti Kiinan tilannetta: kristittyjen määrä kasvaa siellä yli 30. miljoonalla joka vuosi. Ja tähän huimaan nousuun vaikuttivat vain ja pelkästään joko Jumalan tai Saatanan lähettämät vainot. Aika ironista, mitä enemmän Mao kristittyjä vainosi, sitä enemmän kristittyjä kastettiin. Ja ihmiset EIVÄT siis rukoilleet: "Voi Jumala, ota pois tämä kärsimys" vaan "Auta Jumala meitä kestämään tämä kärsimys sinun tähtesi."
        Ateisteilla mahtaa olla tylsä elämä. Mä ainaki masentuisin jos olisin ate. Ei olis mitään minkä vuoksi elää ja kuolla, ja kun kuolis ni "kuolis" eikä elämä jatkuis (vaikka se oikeesti jatkuukin) TYLSÄÄ TYLSÄÄ TYLSÄÄ


    • Lauantai-aihe

      Ateistit, TE OLETTE EDELLEEN SIELLÄ 1800-LUVUN AATEMAAILMASSA, JONKA ALOITTI Friedrich Nietzsche.
      Sieltä tultiin ryminällä 1900-luvun teurastuksiin kristittyjä vastaan.
      Sieltä siirryttiin 1950-luvulle V. T. Aaltosen oppeihin, siitä esimerkkinä TEOS: "Miksi en ole kristitty, joka oli jatkumoa Nietzsche opeista.
      Sieltä edelleen jatkumona siirryttiin sujuvasti Richard Dawkins oppeihin, joka oli edellisten oppi-isien luoma.
      Lisäksi tätä soopaa ovat kuorruttamassa Daniel Dennett ja Sam Harris, sekä viimeaikoina myös brittiläinen filosofi A. C. Crayling. ja brittiläis-Amerikkalainen kirjailija Christopher Hitchens.

      Kaikilla sama teema: Kaikki tarjoavat itse uskonnolle luonnollisen, eli luonnontieteellisen selityksen.
      "Haltuun otettu uskonto" on helpompi käsitellä kuin itsenäinen, ihmistä puhutteleva uskonto.
      Myös akateemisen filosofin puitteissa ateistiset palaavat jatkuvasti näihin teemoihin. Keskustelua synnyttävät muun muassa filosofit:
      Michael Martin
      Paul Kurtz
      Kai Nielsen. Paul ja Patricia Churchland
      Julian Baggini
      Kaikki edellä mainitut ovat jättäneet taka-alalle älyllisen kiistelyn sikseen, koska antavat uskonnolle luonnollisen selityksen.
      Tämä on näyttänyt sopivan suurelle ihmispaljoudelle 200 vuoden ajan.
      Uskonnolle on annetta tieteellinen selitys, se tekee siitä ateistien mielestä helpon hallita.
      Lopettakaa ateistit valheessa rypeminen, jota teille muuta typerykset tarjoaa.

      Tästä harhasta voitte päästä eroon vain tulemalla uskoon, koska silloin saatte kokea sen todeksi, ETTE KOSKAAN MUUTEN.
      Epäuskonne, filosofointinne on turhuutta, jota teette tietoisesti, siis järjetöntä touhua.

      • katso-peiliin

        Jos atet ovat 1800 luvun aatemaailmassa, uskikset elävät pimeintä keskiaikaa.


      • Nimimerkki ”Lauantai-aihe” taitaa olla provokaatioon pyrkivä trolli. Oletetaan nyt Lauantai-aiheen mieliksi, että hän tosissaan. Tästä seuraa, että…

        …Lauantai-aihe panikoi pateettisen ja pikkumaisen uskonsa puolesta. Näinhän nuo fundikset tekevät, kun heiltä loppuu alkeellisetkin perustelut ylläpitää jumalharhaansa.

        Nietzsche oli aivan oikeassa: Jumala on todellakin kuollut. Tieteessä, filosofiassa eikä edes teologiassa Jumalalle ei ole mitään tarvetta. Kaikki on tosiaankin saanut materialistisen/naturalistisen selityksen. Nimimerkin jumalolento ei ole edes enää aukkojen jumala. Jumala on kuollut!

        Kovasti Lauantai-aihe on nähnyt vaivaa, jos hän todella lukenut kaikki viittaamiensa henkilöiden teokset. Ei ihme, että nimimerkki on hädissään uskonsa puolesta: em. kirjoittajat tekevät viiltävän teräviä analyyseja Jahve ja hänen seuraajiensa pahuudesta. Uskonto todella myrkyttää kaiken – aivan kaiken!

        Eilen oli puhetta Jahve maksimaalisesta pahuudesta. Nimimerkki Lauantai-aihe on täten pahuuden kannattaja, joka suhtautuu vihamielisesti kanssaihmisiinsä. Mahtaa harmittaa, kun inhimillisistä tekijöistä johtuen aivan maksimaalinen pahuus ei ole Lauantai-aiheelle mahdollista? Sekulaari lainsäädäntö estää nimimerkin toteuttamasta näytöstyylisiä teloituksia Pietarin tapaan tämän teloitettua Ananiaan ja Safiran siitä syystä, että nämä eivät suostuneet antamaan rahojaan Jahven pahuuden maanpäälliselle edustajalle Pietarille. (katso Apt. 5). Näin se on ollut parituhatta vuotta: uskovilta lähtee ensin rahat ja lopulta järki. Sellaista se Jahven pahuuden palvonta saa aikaan.

        Mitä se on sinulta pois nimimerkki Lauantai-aihe, että minä en palvo maksimaalisen pahaa mielikuvitusolentoa? Sinä voit palvoa omissa oloissasi vaikka kuinka häijyä heppua, mutta heti kun pyrit iskostamaan taikauskosi yleiseen lainsäädäntöön tai muihin yhteiskunnallisiin tekijöihin, niin voit olla varma, että maksimaalisen pahan palvontasi kohtaa jyrkkää vastustusta.

        Näillä palstoilla on niin moneen kertaan keskusteltu totuudesta, että on suorastaan hämmästyttävää, että uskovat pitävät verifioimattomia Raamatun lauseita tosina. Suurin osa Raamatun väittämistä saa totuusarvon epätosi. Raamatun väittämät eivät ole edes totuudenkaltaisia. Kauniisti sanottuna, uskovien valehtelu on huonoa argumenttien perusteluja, joilla he pyrkivät oikeuttamaan sekä Jahven että oman pahuutensa. Heille mitkään epäinhimilliset keinot pahuuden maksimoimiseksi eivät ole vieraita.


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        Nimimerkki ”Lauantai-aihe” taitaa olla provokaatioon pyrkivä trolli. Oletetaan nyt Lauantai-aiheen mieliksi, että hän tosissaan. Tästä seuraa, että…

        …Lauantai-aihe panikoi pateettisen ja pikkumaisen uskonsa puolesta. Näinhän nuo fundikset tekevät, kun heiltä loppuu alkeellisetkin perustelut ylläpitää jumalharhaansa.

        Nietzsche oli aivan oikeassa: Jumala on todellakin kuollut. Tieteessä, filosofiassa eikä edes teologiassa Jumalalle ei ole mitään tarvetta. Kaikki on tosiaankin saanut materialistisen/naturalistisen selityksen. Nimimerkin jumalolento ei ole edes enää aukkojen jumala. Jumala on kuollut!

        Kovasti Lauantai-aihe on nähnyt vaivaa, jos hän todella lukenut kaikki viittaamiensa henkilöiden teokset. Ei ihme, että nimimerkki on hädissään uskonsa puolesta: em. kirjoittajat tekevät viiltävän teräviä analyyseja Jahve ja hänen seuraajiensa pahuudesta. Uskonto todella myrkyttää kaiken – aivan kaiken!

        Eilen oli puhetta Jahve maksimaalisesta pahuudesta. Nimimerkki Lauantai-aihe on täten pahuuden kannattaja, joka suhtautuu vihamielisesti kanssaihmisiinsä. Mahtaa harmittaa, kun inhimillisistä tekijöistä johtuen aivan maksimaalinen pahuus ei ole Lauantai-aiheelle mahdollista? Sekulaari lainsäädäntö estää nimimerkin toteuttamasta näytöstyylisiä teloituksia Pietarin tapaan tämän teloitettua Ananiaan ja Safiran siitä syystä, että nämä eivät suostuneet antamaan rahojaan Jahven pahuuden maanpäälliselle edustajalle Pietarille. (katso Apt. 5). Näin se on ollut parituhatta vuotta: uskovilta lähtee ensin rahat ja lopulta järki. Sellaista se Jahven pahuuden palvonta saa aikaan.

        Mitä se on sinulta pois nimimerkki Lauantai-aihe, että minä en palvo maksimaalisen pahaa mielikuvitusolentoa? Sinä voit palvoa omissa oloissasi vaikka kuinka häijyä heppua, mutta heti kun pyrit iskostamaan taikauskosi yleiseen lainsäädäntöön tai muihin yhteiskunnallisiin tekijöihin, niin voit olla varma, että maksimaalisen pahan palvontasi kohtaa jyrkkää vastustusta.

        Näillä palstoilla on niin moneen kertaan keskusteltu totuudesta, että on suorastaan hämmästyttävää, että uskovat pitävät verifioimattomia Raamatun lauseita tosina. Suurin osa Raamatun väittämistä saa totuusarvon epätosi. Raamatun väittämät eivät ole edes totuudenkaltaisia. Kauniisti sanottuna, uskovien valehtelu on huonoa argumenttien perusteluja, joilla he pyrkivät oikeuttamaan sekä Jahven että oman pahuutensa. Heille mitkään epäinhimilliset keinot pahuuden maksimoimiseksi eivät ole vieraita.

        Se mitä yrität sanoa toistuu tällä palstalla päivittäin, jokainen toistaa toistensa sanomia????

        Otetaan kuvaus sinun ja kaltaistesi kiinnostus tavasta.

        "Poliisi näkee juopon etsivän jotakin katulampun alla ja kysyy, mitä kyseinen henkilö on kadottanut. Tämä sanoo kadottaneensa avaimensa. Niinpä molemmat alkavat etsiä avaimia katulampun valossa. Muutaman minuutin kuluttua poliisi kysyy, onko mies varma siitä, että hän kadotti avaimensa tänne. Juoppo vastaa: että hän kadotti avaimensa puistoon. Poliisi kysyy häneltä, miksi hän sitten etsii avaimia täältä. Juoppo vastaa:Täällä on valoa.
        Mikä on kertomuksen opetus?


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Se mitä yrität sanoa toistuu tällä palstalla päivittäin, jokainen toistaa toistensa sanomia????

        Otetaan kuvaus sinun ja kaltaistesi kiinnostus tavasta.

        "Poliisi näkee juopon etsivän jotakin katulampun alla ja kysyy, mitä kyseinen henkilö on kadottanut. Tämä sanoo kadottaneensa avaimensa. Niinpä molemmat alkavat etsiä avaimia katulampun valossa. Muutaman minuutin kuluttua poliisi kysyy, onko mies varma siitä, että hän kadotti avaimensa tänne. Juoppo vastaa: että hän kadotti avaimensa puistoon. Poliisi kysyy häneltä, miksi hän sitten etsii avaimia täältä. Juoppo vastaa:Täällä on valoa.
        Mikä on kertomuksen opetus?

        Tarinan opetus on se, että sinä ja kaltaisesi olette parhaita ateismin puolestapuhujia. Lopulta te olette katoavaa kansanperinnettä: pidätte yllä kuolleen jumalan kuolemankulttia.
        Koska sinä keksit jotain originellia sanottavaa?


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        Tarinan opetus on se, että sinä ja kaltaisesi olette parhaita ateismin puolestapuhujia. Lopulta te olette katoavaa kansanperinnettä: pidätte yllä kuolleen jumalan kuolemankulttia.
        Koska sinä keksit jotain originellia sanottavaa?

        Väärä vastaus tarinan opetukseen.


      • Myrkynkylväjät
        Lauantai-aihe kirjoitti:

        Väärä vastaus tarinan opetukseen.

        Ehei, kyllä se oli täsmällisen oikea. Kaltaisesi Pyhää Vihaa vihaa lietsovat typerykset & myrkynkylväjät ovat kyllä parhaita ateismin puolestapuhujia.

        "Lopettakaa ateistit valheessa rypeminen, jota teille muuta typerykset tarjoaa"

        Juuri niinhän minä olen tehnyt. Juuri siksi luovuin kristinuskosta ja olen ateisti, täsmälleen juuri siksi. Luovuin typerysten valheista, sokeiden ääliöiden lapsellisen typeristä luuloista.


      • Lauantai-aihe
        Myrkynkylväjät kirjoitti:

        Ehei, kyllä se oli täsmällisen oikea. Kaltaisesi Pyhää Vihaa vihaa lietsovat typerykset & myrkynkylväjät ovat kyllä parhaita ateismin puolestapuhujia.

        "Lopettakaa ateistit valheessa rypeminen, jota teille muuta typerykset tarjoaa"

        Juuri niinhän minä olen tehnyt. Juuri siksi luovuin kristinuskosta ja olen ateisti, täsmälleen juuri siksi. Luovuin typerysten valheista, sokeiden ääliöiden lapsellisen typeristä luuloista.

        Mitään ei synny tyhjästä, se järjen vastaisyyden huipentuma


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Mitään ei synny tyhjästä, se järjen vastaisyyden huipentuma

        Kysyin sinulta jo aiemmin: koska sinulla on jotain originellia sanottavaa?
        Annan sinulle siihen mahdollisuuden. Sinun tulee selvittää minulle se mekanismi, jolla oletettu luojajumalasi loi tyhjyydestä sen ihan ensimmäisen kvarkin.
        Lisäksi sinun tulee mallintaa tämä luomistapahtuma (mieluummin matemaattisesti, kiitos), jotta minä voin tutkia ja testata mallia ihan itse riippumatta siitä, mitä jokin uskonnollinen teksti väittää asiasta.
        Koska tällaista mallia ei ole vielä pystytty esittämään, niin luomsihypoteesi tulee hylätä ja hyväksyä kilpaileva hypoteesi (esim. bb).
        Odottelen sitä luomisen matemaattista mallia sinulta. Tätä kutsutaan teoreettiseksi fysiikaksi.


      • Lauantai-aihe,
        Miksi yrität kiemurrella irti sinun kannaltasi katastrofaalisesta argumentoinnista vaihtamalla aihetta. Loppuiko pätevät argumentit?


      • NoJuuEi
        Lauantai-aihe kirjoitti:

        Se mitä yrität sanoa toistuu tällä palstalla päivittäin, jokainen toistaa toistensa sanomia????

        Otetaan kuvaus sinun ja kaltaistesi kiinnostus tavasta.

        "Poliisi näkee juopon etsivän jotakin katulampun alla ja kysyy, mitä kyseinen henkilö on kadottanut. Tämä sanoo kadottaneensa avaimensa. Niinpä molemmat alkavat etsiä avaimia katulampun valossa. Muutaman minuutin kuluttua poliisi kysyy, onko mies varma siitä, että hän kadotti avaimensa tänne. Juoppo vastaa: että hän kadotti avaimensa puistoon. Poliisi kysyy häneltä, miksi hän sitten etsii avaimia täältä. Juoppo vastaa:Täällä on valoa.
        Mikä on kertomuksen opetus?

        " miksi hän sitten etsii avaimia täältä. Juoppo vastaa:Täällä on valoa. Mikä on kertomuksen opetus?"

        Kertomuksen opetuksen pitäisi olla sinulle, että me ateistit emme etsi yhtään mitään, koska emme ole hukanneet yhtään mitään. Varsinkaan emme etsi mitään olematonta. Siksi vertauksesi menee täydellisesti metsään että rytisee.

        Minä olen ateisti koska kaikki mitä uskovat ovat minulle kertoneet on aina paljastunut valheiksi. KAIKKI. AINA. Ja minä olen uskovan perheen kasvatti, joten olen kyllä kuullut kaikki mahdolliset satunne erinäisiä tuhansia kertoja. PELKKIÄ VALHEITA. AINA.

        Toisekseen mistään jumalista ei ole olemassa mitään todisteita. EI YHTÄÄN MITÄÄN. Aivan kuten sinullakaan ei ole, ei niin yhtään mitään. Vain täysin merkityksetöntä ja typötyhjää paskalässytystä, sekä niitä samoja ikivanhoja valheita, jotka kaikki olen kuullut jo tuhansia kertoja.


      • Reddington
        Lauantai-aihe kirjoitti:

        Mitään ei synny tyhjästä, se järjen vastaisyyden huipentuma

        Miksi sitten todistetusti syntyy:

        Making Something From Nothing: Researchers Find That Matter Can Be Conjured from a Vacuum

        http://www.popsci.com/science/article/2010-12/making-something-nothing-theory-says-matter-can-be-conjured-vacuum

        Something from Nothing? A Vacuum Can Yield Flashes of Light
        "Virtual particles" can become real photons--under the right conditions

        http://www.scientificamerican.com/article/something-from-nothing-vacuum-can-yield-flashes-of-light/

        Joten tämäkin väitteesi on kumottu.


      • Lauantai-aihe
        Reddington kirjoitti:

        Miksi sitten todistetusti syntyy:

        Making Something From Nothing: Researchers Find That Matter Can Be Conjured from a Vacuum

        http://www.popsci.com/science/article/2010-12/making-something-nothing-theory-says-matter-can-be-conjured-vacuum

        Something from Nothing? A Vacuum Can Yield Flashes of Light
        "Virtual particles" can become real photons--under the right conditions

        http://www.scientificamerican.com/article/something-from-nothing-vacuum-can-yield-flashes-of-light/

        Joten tämäkin väitteesi on kumottu.

        19. sentähden että se, mikä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan; sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
        20. Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa,
        21. koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
        22. Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
        23. ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
        24. Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
        25. nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
        Room. 1: 19 -25


      • Reddington
        Lauantai-aihe kirjoitti:

        19. sentähden että se, mikä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan; sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
        20. Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa,
        21. koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
        22. Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
        23. ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
        24. Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
        25. nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
        Room. 1: 19 -25

        Sinähän tiedät ettei raamatun lainaaminen:

        A) Osoita henkilökohtaista ajattelukykyä

        B) Toimi todisteena mistään

        C) Liity esittämmäni argumenttiin lainkaan

        Joten edes pientä yritystä, jos saan pyytää. Osoittaisit henkilökohtaista ajattelukykyä ja esittäisit pätevän vasta-argumentin jos pystyt. Jos et, lakkaa tuhlaamasta aikaani.


      • Lauantai-aihe
        Reddington kirjoitti:

        Sinähän tiedät ettei raamatun lainaaminen:

        A) Osoita henkilökohtaista ajattelukykyä

        B) Toimi todisteena mistään

        C) Liity esittämmäni argumenttiin lainkaan

        Joten edes pientä yritystä, jos saan pyytää. Osoittaisit henkilökohtaista ajattelukykyä ja esittäisit pätevän vasta-argumentin jos pystyt. Jos et, lakkaa tuhlaamasta aikaani.

        Mietippäs ensin sitä mistä ateistisuus sai alkunsa?
        Siirrytään sitten tähän päivään


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Mietippäs ensin sitä mistä ateistisuus sai alkunsa?
        Siirrytään sitten tähän päivään

        Miksi aina yrität pyristellä irti, kun argumenttisi osoitetaan kestämättömiksi? Tämä on nyt sinulta tässä ketjussa jo kolmas kerta, kun yrität lusmuilla sinun agendasi kannalta raskauttavasta aiheesta eroon. Mitä oikein kiemurtelet?

        Kaikissa niissä yhteisöissä, joissa on esitetty jumalhypoteeseja, on AINA ollut ihmisiä, jotka ovat suhtautuneet jumlahypoteeseihin torjuvasti. Monet uskonnoista ja niiden jumalista ovat paljon vanhempia kuin juutalais-kristillinen hypoteesi Jahvesta.

        Jumalia on siis tuhansia ellein peräti kymmeniä tuhansia. Kaikki ne ovat olleet yhtä kuolleita jumalia kuin tämän sinunkin jumalasi.

        Oletusarvoisesti vastasyntyneellä ei ole hypoteesia yhdestäkään jumalasta, koska hänellä ei riittäviä kykyjä muodastaa edes alkeellistakaan hypoteesia yhdestäkään jumalasta saati sitten että hänellä olisi jokin myötäsyntyinen jumalan konsepti. Jumalat ovatkin sosiaalisia konstruktioita. Ei ole löydetty yhtäkään verifioitavaa tekijää, joka edellyttäisi välttämättä myötäsyntyistä uskoa mihinkään yliluonnolliseen.

        Nyt sinun olisi osoitettava minulle todennettavalla ja testavattavalla tavalla: a) jonkin jumalan olemassaolo, b) että tämä jumala olisi juuri juutalais-kristillinen jumala, c) että kaikilla ihmisillä olisi jokin myötäsyntyinen geneettinen ominaisuus, jolla he tunnistavat minkä tahansa tuhansista juuri sinun jumalaksi.
        Mikäli et tähän pysty, sinun jumalhypoteesisi tulee hylätä. Tästä seuraa, että ihminen myötäsyntyisesti agnostikko/ateisti.


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        Miksi aina yrität pyristellä irti, kun argumenttisi osoitetaan kestämättömiksi? Tämä on nyt sinulta tässä ketjussa jo kolmas kerta, kun yrität lusmuilla sinun agendasi kannalta raskauttavasta aiheesta eroon. Mitä oikein kiemurtelet?

        Kaikissa niissä yhteisöissä, joissa on esitetty jumalhypoteeseja, on AINA ollut ihmisiä, jotka ovat suhtautuneet jumlahypoteeseihin torjuvasti. Monet uskonnoista ja niiden jumalista ovat paljon vanhempia kuin juutalais-kristillinen hypoteesi Jahvesta.

        Jumalia on siis tuhansia ellein peräti kymmeniä tuhansia. Kaikki ne ovat olleet yhtä kuolleita jumalia kuin tämän sinunkin jumalasi.

        Oletusarvoisesti vastasyntyneellä ei ole hypoteesia yhdestäkään jumalasta, koska hänellä ei riittäviä kykyjä muodastaa edes alkeellistakaan hypoteesia yhdestäkään jumalasta saati sitten että hänellä olisi jokin myötäsyntyinen jumalan konsepti. Jumalat ovatkin sosiaalisia konstruktioita. Ei ole löydetty yhtäkään verifioitavaa tekijää, joka edellyttäisi välttämättä myötäsyntyistä uskoa mihinkään yliluonnolliseen.

        Nyt sinun olisi osoitettava minulle todennettavalla ja testavattavalla tavalla: a) jonkin jumalan olemassaolo, b) että tämä jumala olisi juuri juutalais-kristillinen jumala, c) että kaikilla ihmisillä olisi jokin myötäsyntyinen geneettinen ominaisuus, jolla he tunnistavat minkä tahansa tuhansista juuri sinun jumalaksi.
        Mikäli et tähän pysty, sinun jumalhypoteesisi tulee hylätä. Tästä seuraa, että ihminen myötäsyntyisesti agnostikko/ateisti.

        Se mitä ateistit ovat yrittävät todistaa tieteellään 1960-luvulta lähtien, on aina ollut lopputulos se että ne todistavat, että JUMALA ON SITTENKIN OLEMASSA, vaikka yritätte sen hylätä muilla selityksillä.


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Se mitä ateistit ovat yrittävät todistaa tieteellään 1960-luvulta lähtien, on aina ollut lopputulos se että ne todistavat, että JUMALA ON SITTENKIN OLEMASSA, vaikka yritätte sen hylätä muilla selityksillä.

        Eli siis sinun argumenttisi ovat edelleen vailla tieteellistä relevanssia, kun et pysty siteeraamaan ainuttakaan vertaisarvioidussa tiedejulkaisussa julkaistua ontologista jumalan olemassaolosta tehtyä loogisesti pitävää tutkmusta. Lisäksi kreatinionistit ovat perustaneet näitä populaareja julkaisuja, joiden validius on tieteen näkökulmasta nolla.
        Koska jokainen jumalhypoteesi on kautta historian osoitettu vääräksi, jumalhypoteesi tulee hylätä.
        Uskonveljesi munkki Anselm Canterburylainen yritti esittää Jumalan loogisen ontologisen todistuksen, mutta jo hänen aikalaisensa, toinen munkki nimeltä Gaunilo kumosi Anselmin todistuksen mennen tullen. Näin siis filosofian parissa. Myös teologit ovat suhtautuneet on ontologisiin todisstuksiin torjuvasti.
        Luonnontieteissä jumala ei kelpaa enää edes hypoteesiksi. Kuten Laplace sanoi Napoolenille: jumala on hypoteesi, jota ei tarvittu.
        Jos yrität asettaa uskon ja jumalasi tieteen aukkoihin, niin Occamin partaveitsellä leikkaa tarpeettomat lisäoletukset pois ja tutkitaan kohdejärjestelmää ja sen mallia. Lähes kaikkeen on olemassa materialistis-naturalistinen selitys, myös jumalaa voidaan tutkia kognitiivisen neurotieteen metodein. Aivoissa ei ole mitään mikä olisi "jumalhuone". (fMRI-kuvausten mukaan)
        No Gaps, No God!
        Kaikkien tieteenalaojen (myös teologian!) kannalta sinun jumalasi on kuollut.

        P.S. Miksi taas kerran yrität vemkuloida irti kiusallisesta aiheesta? Taidat olla paatunut valehtelija tai tai denialisti, mikä on kovin tyypillistä fundiksille.


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        Eli siis sinun argumenttisi ovat edelleen vailla tieteellistä relevanssia, kun et pysty siteeraamaan ainuttakaan vertaisarvioidussa tiedejulkaisussa julkaistua ontologista jumalan olemassaolosta tehtyä loogisesti pitävää tutkmusta. Lisäksi kreatinionistit ovat perustaneet näitä populaareja julkaisuja, joiden validius on tieteen näkökulmasta nolla.
        Koska jokainen jumalhypoteesi on kautta historian osoitettu vääräksi, jumalhypoteesi tulee hylätä.
        Uskonveljesi munkki Anselm Canterburylainen yritti esittää Jumalan loogisen ontologisen todistuksen, mutta jo hänen aikalaisensa, toinen munkki nimeltä Gaunilo kumosi Anselmin todistuksen mennen tullen. Näin siis filosofian parissa. Myös teologit ovat suhtautuneet on ontologisiin todisstuksiin torjuvasti.
        Luonnontieteissä jumala ei kelpaa enää edes hypoteesiksi. Kuten Laplace sanoi Napoolenille: jumala on hypoteesi, jota ei tarvittu.
        Jos yrität asettaa uskon ja jumalasi tieteen aukkoihin, niin Occamin partaveitsellä leikkaa tarpeettomat lisäoletukset pois ja tutkitaan kohdejärjestelmää ja sen mallia. Lähes kaikkeen on olemassa materialistis-naturalistinen selitys, myös jumalaa voidaan tutkia kognitiivisen neurotieteen metodein. Aivoissa ei ole mitään mikä olisi "jumalhuone". (fMRI-kuvausten mukaan)
        No Gaps, No God!
        Kaikkien tieteenalaojen (myös teologian!) kannalta sinun jumalasi on kuollut.

        P.S. Miksi taas kerran yrität vemkuloida irti kiusallisesta aiheesta? Taidat olla paatunut valehtelija tai tai denialisti, mikä on kovin tyypillistä fundiksille.

        Ateistitiede on ollut tavallaan valtavien raha summien haaskausta ja turhaa, koska lopputulos on selvä, Jumala on olemassa.
        Uskonkokemus on Jumalan ja sen ihmisen välinen asia, sitä ei voi todistaa MILLÄÄN MUULLA TAVALLA, jonka itse olen saanut kokea. MINUN USKONI EI OLE PELKÄSTÄÄN RAAMATUN SANAN VARASSA.
        Ota sinäkin usko vastaan, niin saat kokea saman kuin minä ja monet muut kristityt.
        MUISTA: JUMALA EI OTA SINUUN YHTEYTTÄ, SINUN PITÄÄ TEHDÄ SE ALOITE ENSIN JUMALAN SUUNTAAN.
        Paljon helpompaa kuin väitellä siitä onko Jumala olemassa vai ei.


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Ateistitiede on ollut tavallaan valtavien raha summien haaskausta ja turhaa, koska lopputulos on selvä, Jumala on olemassa.
        Uskonkokemus on Jumalan ja sen ihmisen välinen asia, sitä ei voi todistaa MILLÄÄN MUULLA TAVALLA, jonka itse olen saanut kokea. MINUN USKONI EI OLE PELKÄSTÄÄN RAAMATUN SANAN VARASSA.
        Ota sinäkin usko vastaan, niin saat kokea saman kuin minä ja monet muut kristityt.
        MUISTA: JUMALA EI OTA SINUUN YHTEYTTÄ, SINUN PITÄÄ TEHDÄ SE ALOITE ENSIN JUMALAN SUUNTAAN.
        Paljon helpompaa kuin väitellä siitä onko Jumala olemassa vai ei.

        Koko se infrastruktuuri, jota ympärilläsi näet ja jota käytät perustuu "ateistiseen tieteeseen". Uskonnolliselta perustalta ei ole tehty ainuttakaan innovatiivista keksintöä. Ilman tiedettä asuisimme päreiden valaisemissa turvemajoissa.
        Jos tiede on mielestäsi turhaa, laita tietsikkasi verkonpainoksi, sano irti sähkösopimuksesi ja muuta korpeen asumaan. Kirvestäkään ei sitten oteta mukaan. Nykyaikaisen teräksen valmistaminen on vaatinut tieteellistä tietoa.

        Uskotko tosiaan, että tieteellä olisi jokin agenda uskontojen suhteen? Ei ole. Tieteen uskonnottomuus on pelkkä sivutuote.


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Ateistitiede on ollut tavallaan valtavien raha summien haaskausta ja turhaa, koska lopputulos on selvä, Jumala on olemassa.
        Uskonkokemus on Jumalan ja sen ihmisen välinen asia, sitä ei voi todistaa MILLÄÄN MUULLA TAVALLA, jonka itse olen saanut kokea. MINUN USKONI EI OLE PELKÄSTÄÄN RAAMATUN SANAN VARASSA.
        Ota sinäkin usko vastaan, niin saat kokea saman kuin minä ja monet muut kristityt.
        MUISTA: JUMALA EI OTA SINUUN YHTEYTTÄ, SINUN PITÄÄ TEHDÄ SE ALOITE ENSIN JUMALAN SUUNTAAN.
        Paljon helpompaa kuin väitellä siitä onko Jumala olemassa vai ei.

        Ja taas lauantai-aihe venkuloi! Yksikään tieteellinen tutkimus ei ole todistanut jumalan olemassaoloa. Päinvastaisesta sentään on viitteitä: Maailma toimii aivan hyvin ilman yhtäkään jumalaa. Sinun sadistista despoottiasi ei tarvita mihinkään muuhun kuin pahan tekemiseen ja kuolemankultin levittämiseen.
        Jos ihmisen pitää tullaksesi kaltaiseksesi hyväksyä Raamatun jumalan vihamielinen sadistinen kusipää, niin suurin osa maailman ihmisistä on jättänyt sellaisen vanhan perverssin jumalan palvomisen.
        Ollakseen jumala, sinun jumalallasi tulee olla pelkkiä velvollisuuksia, eikä lainkaan oikeuksia luomakuntaansa kohtaan. Koska jumalasi mässäili väkivaltasilla perversioillaan, hänet laitettiin viralta.
        Oletko huomannut, että kristinusko on nopeiten taantuva uskonto ja Jahven kalmanhaju on kuvottuva?
        Siellä se kuolleen jumalan raato makaa tunkiolla muiden kaltasitensa joukossa. Lauantai-aihe voi mennä kaatopaikalle viettämään hiljaisen hetken kuolleen jumalansa muistolle.


      • Lauantai-aihe
        agnoskepo kirjoitti:

        Koko se infrastruktuuri, jota ympärilläsi näet ja jota käytät perustuu "ateistiseen tieteeseen". Uskonnolliselta perustalta ei ole tehty ainuttakaan innovatiivista keksintöä. Ilman tiedettä asuisimme päreiden valaisemissa turvemajoissa.
        Jos tiede on mielestäsi turhaa, laita tietsikkasi verkonpainoksi, sano irti sähkösopimuksesi ja muuta korpeen asumaan. Kirvestäkään ei sitten oteta mukaan. Nykyaikaisen teräksen valmistaminen on vaatinut tieteellistä tietoa.

        Uskotko tosiaan, että tieteellä olisi jokin agenda uskontojen suhteen? Ei ole. Tieteen uskonnottomuus on pelkkä sivutuote.

        Et tunne ateistisuuden historiaa, mistä syystä ateistisuus sai alun perin alkunsa. Se ei ollut se ettei uskottu Jumalaan. Se alkoi vasta varovasti 1500-lulla ja tehokkaana vasta 1800-luvulla.
        Tieteestä on ollut paljon hyötyä, mutta ei siinä mielessä että se poistaa Jumalan kuvioista. Siinä mielessä se on ollut aivan turhaa.
        Se todistaa ateistisuuden häviäminen maailmasta, nykyisin se pelkästään harrastelijoiden aatemaailmaa.
        Melkoinen romahdus, kun ottaa huomioon, että vielä 1950-luvulla n. 60% maailmasta oli ateistisuuden huumassa, jota kesti noin 20 vuotta.


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        Ja taas lauantai-aihe venkuloi! Yksikään tieteellinen tutkimus ei ole todistanut jumalan olemassaoloa. Päinvastaisesta sentään on viitteitä: Maailma toimii aivan hyvin ilman yhtäkään jumalaa. Sinun sadistista despoottiasi ei tarvita mihinkään muuhun kuin pahan tekemiseen ja kuolemankultin levittämiseen.
        Jos ihmisen pitää tullaksesi kaltaiseksesi hyväksyä Raamatun jumalan vihamielinen sadistinen kusipää, niin suurin osa maailman ihmisistä on jättänyt sellaisen vanhan perverssin jumalan palvomisen.
        Ollakseen jumala, sinun jumalallasi tulee olla pelkkiä velvollisuuksia, eikä lainkaan oikeuksia luomakuntaansa kohtaan. Koska jumalasi mässäili väkivaltasilla perversioillaan, hänet laitettiin viralta.
        Oletko huomannut, että kristinusko on nopeiten taantuva uskonto ja Jahven kalmanhaju on kuvottuva?
        Siellä se kuolleen jumalan raato makaa tunkiolla muiden kaltasitensa joukossa. Lauantai-aihe voi mennä kaatopaikalle viettämään hiljaisen hetken kuolleen jumalansa muistolle.

        Miettippä sitä, miksi Jumala on sallinut pahuutta n. 6000 vuoden ajan, siis antanut s aatanan täällä temmeltää ihan vapaasti?


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Miettippä sitä, miksi Jumala on sallinut pahuutta n. 6000 vuoden ajan, siis antanut s aatanan täällä temmeltää ihan vapaasti?

        No tulihan se sieltä, kun vähän potki: mielestäsi maailmankaikkeus on 6000 vuotta vanha. Suorastaan briljanttia denialismia, kun todistusaineisto on aivan ylivertainen sinun uskomustasi vastaan.

        Maapllon ikä 4.5 miljardia vuotta:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_Earth
        Universumin ikä yli 13 miljardia vuotta:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_universe
        Ateismin historian mukaan ateismia esiintyi Euroopassa 5. ja 6. vuosisadalla ennen ajanlaskun alkua. Muualla jo aiemmin.
        http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_atheism

        Nyt voisit käyttää aikasi opsikeluun, ettet tee uskostasi ja uskonveljistäsi ja -sisaristasi ihan pellehermanneja.

        Jumalia eikä seen koommin saatanoita ei ole olemassa. Tosin sellaisista voidaan puhua ei-olemassaolevien objektien ontologian mukaan. Johdannon aiheeseen löydät täältä:
        http://plato.stanford.edu/entries/nonexistent-objects/

        Ateistit ovat lukumäärältään nopeiten kasvava vähemmistö kaikkialla maailmassa. Aiheesta lisää täällä:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

        P.S. Koska lopetat valehtelemisen?


      • Lauantai-aika
        netpunk kirjoitti:

        No tulihan se sieltä, kun vähän potki: mielestäsi maailmankaikkeus on 6000 vuotta vanha. Suorastaan briljanttia denialismia, kun todistusaineisto on aivan ylivertainen sinun uskomustasi vastaan.

        Maapllon ikä 4.5 miljardia vuotta:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_Earth
        Universumin ikä yli 13 miljardia vuotta:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_universe
        Ateismin historian mukaan ateismia esiintyi Euroopassa 5. ja 6. vuosisadalla ennen ajanlaskun alkua. Muualla jo aiemmin.
        http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_atheism

        Nyt voisit käyttää aikasi opsikeluun, ettet tee uskostasi ja uskonveljistäsi ja -sisaristasi ihan pellehermanneja.

        Jumalia eikä seen koommin saatanoita ei ole olemassa. Tosin sellaisista voidaan puhua ei-olemassaolevien objektien ontologian mukaan. Johdannon aiheeseen löydät täältä:
        http://plato.stanford.edu/entries/nonexistent-objects/

        Ateistit ovat lukumäärältään nopeiten kasvava vähemmistö kaikkialla maailmassa. Aiheesta lisää täällä:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

        P.S. Koska lopetat valehtelemisen?

        En ole väittänyt että maailmankaikkeus olisi 6000 vanha.
        Eedenin tapahtumista tähän päivään on n. 6000 vuotta.

        Teoriat joita esität "faktoina" on vain teorioita.

        Raamattu ei kerro kuinka kauan kaikkeuden luominen kesti, siis vastaus on emme tiedä on parempi kuin kymmenet miljardit vuodet.

        Minulla on KIRJALLISTA dokumenttia siitä kuinka ateistisuus on ROMAHTANUT 1960-LUVULTA TÄHÄN PÄIVÄÄN mennessä.

        Yksi vaikuttavin tekijä siihen on ollut se että monet tuhannet (entiset ateistitiedemiehet) ovat tulleet uskoon.

        Netissä on paljon hyvää, mutta joka lausumaan ei kannata uskoa, ei ainakaan niihin, jotka ovat uskoa vastaan.


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        No tulihan se sieltä, kun vähän potki: mielestäsi maailmankaikkeus on 6000 vuotta vanha. Suorastaan briljanttia denialismia, kun todistusaineisto on aivan ylivertainen sinun uskomustasi vastaan.

        Maapllon ikä 4.5 miljardia vuotta:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_Earth
        Universumin ikä yli 13 miljardia vuotta:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_universe
        Ateismin historian mukaan ateismia esiintyi Euroopassa 5. ja 6. vuosisadalla ennen ajanlaskun alkua. Muualla jo aiemmin.
        http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_atheism

        Nyt voisit käyttää aikasi opsikeluun, ettet tee uskostasi ja uskonveljistäsi ja -sisaristasi ihan pellehermanneja.

        Jumalia eikä seen koommin saatanoita ei ole olemassa. Tosin sellaisista voidaan puhua ei-olemassaolevien objektien ontologian mukaan. Johdannon aiheeseen löydät täältä:
        http://plato.stanford.edu/entries/nonexistent-objects/

        Ateistit ovat lukumäärältään nopeiten kasvava vähemmistö kaikkialla maailmassa. Aiheesta lisää täällä:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

        P.S. Koska lopetat valehtelemisen?

        S aatanasta todistaa se, että sinäkin vastustat Jumalan tahtoa, joka on s aatanan päätarkoitus.


      • Lauantai-aika kirjoitti:

        En ole väittänyt että maailmankaikkeus olisi 6000 vanha.
        Eedenin tapahtumista tähän päivään on n. 6000 vuotta.

        Teoriat joita esität "faktoina" on vain teorioita.

        Raamattu ei kerro kuinka kauan kaikkeuden luominen kesti, siis vastaus on emme tiedä on parempi kuin kymmenet miljardit vuodet.

        Minulla on KIRJALLISTA dokumenttia siitä kuinka ateistisuus on ROMAHTANUT 1960-LUVULTA TÄHÄN PÄIVÄÄN mennessä.

        Yksi vaikuttavin tekijä siihen on ollut se että monet tuhannet (entiset ateistitiedemiehet) ovat tulleet uskoon.

        Netissä on paljon hyvää, mutta joka lausumaan ei kannata uskoa, ei ainakaan niihin, jotka ovat uskoa vastaan.

        Vai on sinulla kirjallista dokumentti "kääntyneistä" tiedemiehistä? Nyt toki julkaiset tutkimustesi tulokset jossain vertaisarviointeja käyttävässä tiedejulkaisuissa. Kyllähän noin merkittävät tulokset ylittävät tiedejulkaisujen julkaisukynnyksen.
        Epäilen että nämä dokumentit ovat yhtä salaisia kuin on jumalasi olemassaolo. Toistaiseksi et ole tässä ketjussa esittänyt mitään milä olisi subtanssia tai edes etäistä referenssiä reaalimaailmaan. Taidat olla niitä suunsoittajia.

        Lauantai-aihe kirjoitti:
        "S aatanasta todistaa se, että sinäkin vastustat Jumalan tahtoa, joka on s aatanan päätarkoitus."

        Nyt sinun olisi osoitettava kognitiivisten neurotieteiden, biologian, evoluutiobiologian ja kemian sekä fysiikan menetelmin, miten s.aatana toimii minussa. Otetaan vielä psykiatrikin mukaan.
        Missä tallaisia laboratorio-tutkimuksia tehdään? Mikä mahtaa olla tutkimussuunnitelmasi. Mielelläni osallistun.
        Ellet noiden menetelmien puitteeissa pysty osoittamaan saa.tanan tai jumalan toimintamekanismia spesifisti, niin ko. olioita ei ole olemassa. Täten sinun hypoteesisi tulee hylätä.

        Vastaa nyt edes tähän: Koska lopetat valehetelemisen?
        Tämän ketjun perusteella olet pelkkä suunsoittaja.


      • Lauantai-aihe kirjoitti:
        "Eedenin tapahtumista tähän päivään on n. 6000 vuotta."
        Nyt sinun olisi osoitettava, että Eedenin tapahtuvat ovat historiallisia faktoja. Käytä vaikka arkeologiaa, biologiaa, kemiaa, kielitiedettä jne.
        Osoita myös, että ihmisen genomissa olisi jotakin "syntiin" edes etäisesti viittaava. Sinun on osoitettava mekanismi synnin periytyvyydestä todennettavalla tavalla, jotta mekanismisa voidaan tutkia. Jumalallinen ilmoitus ei ole evidenssiä, mutta sitä sinun fundamentallistinen ajattelusi saalli.
        Sinun on osoitettava, että Aatami ja Eeva olivat ihmispopulaation ensimmäiset yksilöt. Tätäkään et pysty tekemään vetoamatta uskonnollisiiin teksteihin. Riippumaton tutkimus on teille fundiksille mahdotonta.

        Lauanati-aihe kirjoitti:
        "Netissä on paljon hyvää, mutta joka lausumaan ei kannata uskoa, ei ainakaan niihin, jotka ovat uskoa vastaan."

        Ehkä olet huomannut, että internet on paras uskon tuhoa. Ihmisillä on ennennäkemätön mahdollisuus saada tutkittua ja testattua tietoa, joka rusentaa uskon jumaliin murskaavalla voimalla. Taikauskonne kognitiivinen monopoli on lopullisesti murtunut.
        Netistä on saatavissa tieteellistä tietoa, jonka selitysvoima on niin murskaava jumalian kannalta.
        Tästä syystä piispa John Shelby Spong sanoikin:"Kristinuskon on muututtava tai kuoltava".
        Minä osaan käyttää lähdekritiikkiä tieteellistä tietoa hankkiessani. Sinulla ei ole lähdekritiikin alkeitakaan edes Raamattua lukiessasi.

        P.S: Genesiksen sankareita olivat Aatami ja Eeva. He saivat tiedon hyvästä ja pahasta. Heistä tuli suurempia kuin Jumala, joka on pelkästään paha. Sekös Jahvea vi.tutti.


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        Lauantai-aihe kirjoitti:
        "Eedenin tapahtumista tähän päivään on n. 6000 vuotta."
        Nyt sinun olisi osoitettava, että Eedenin tapahtuvat ovat historiallisia faktoja. Käytä vaikka arkeologiaa, biologiaa, kemiaa, kielitiedettä jne.
        Osoita myös, että ihmisen genomissa olisi jotakin "syntiin" edes etäisesti viittaava. Sinun on osoitettava mekanismi synnin periytyvyydestä todennettavalla tavalla, jotta mekanismisa voidaan tutkia. Jumalallinen ilmoitus ei ole evidenssiä, mutta sitä sinun fundamentallistinen ajattelusi saalli.
        Sinun on osoitettava, että Aatami ja Eeva olivat ihmispopulaation ensimmäiset yksilöt. Tätäkään et pysty tekemään vetoamatta uskonnollisiiin teksteihin. Riippumaton tutkimus on teille fundiksille mahdotonta.

        Lauanati-aihe kirjoitti:
        "Netissä on paljon hyvää, mutta joka lausumaan ei kannata uskoa, ei ainakaan niihin, jotka ovat uskoa vastaan."

        Ehkä olet huomannut, että internet on paras uskon tuhoa. Ihmisillä on ennennäkemätön mahdollisuus saada tutkittua ja testattua tietoa, joka rusentaa uskon jumaliin murskaavalla voimalla. Taikauskonne kognitiivinen monopoli on lopullisesti murtunut.
        Netistä on saatavissa tieteellistä tietoa, jonka selitysvoima on niin murskaava jumalian kannalta.
        Tästä syystä piispa John Shelby Spong sanoikin:"Kristinuskon on muututtava tai kuoltava".
        Minä osaan käyttää lähdekritiikkiä tieteellistä tietoa hankkiessani. Sinulla ei ole lähdekritiikin alkeitakaan edes Raamattua lukiessasi.

        P.S: Genesiksen sankareita olivat Aatami ja Eeva. He saivat tiedon hyvästä ja pahasta. Heistä tuli suurempia kuin Jumala, joka on pelkästään paha. Sekös Jahvea vi.tutti.

        Elät omassa uskossasi, sinulla on siihen täysi oikeus ja vapaus, jonka olet saanut Jumalalta.
        Jumala ei pakota ketään seuraamaan häntä.
        Mikä on lopputulos, vain tämä yksi elämä, erossa Jumalasta, näet vain se mitä Jumala on luonnut myös sinun hyväksesi.......hengität, syöt, juo, näet, kuulet, tunnet, haistat jne......ketä siitä kiität....Richard Dawkinsiako?


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Elät omassa uskossasi, sinulla on siihen täysi oikeus ja vapaus, jonka olet saanut Jumalalta.
        Jumala ei pakota ketään seuraamaan häntä.
        Mikä on lopputulos, vain tämä yksi elämä, erossa Jumalasta, näet vain se mitä Jumala on luonnut myös sinun hyväksesi.......hengität, syöt, juo, näet, kuulet, tunnet, haistat jne......ketä siitä kiität....Richard Dawkinsiako?

        Evankelioimisesi on suorastaan kriminaalia, mutta kriminaalihan se tuo jumalasikin on: esität epätosi väitteitä tosina. Arkikielessä sitä kutsutaan valehteluksi. Näköjään uskonnon varjolla saa valehdellea miten paljon tahansa.
        Mikään ymäristössäni ei viittaa luomiseen. Siitä olen tässä ketjussa vääntänyt sinulle aivan rautalankamallin. Jos ajattelusi ei kykene ylittämään uskonnollisia rajoitteita, niin olet kognitiivisesti kehittymätön yksilö. No omapa on asiasi.
        Miksi minun pitäisi kiittää Richard Dawkinsia? Vanhempani tekivät elämäni mahdolliseksi, eikä siihen tarvittu luojajumalaa. Syntymästä eteenpäin kiitän itseäni ja kanssaihmisiä, eikä mikään siinäkään viittaa jumalaan.
        Sinulla on vain jumalharhasi vailla mitään todennettavaa referenssiä reaalimaailmassa.


    • KazuKa

      "Tämän päivän pahuus on s aatanasta, koska hän on maailman herra ja on ollut sitä Eedenistä lähtien."

      Ei mitenkään mahdollista, koska alla oleva.

      Jesaja 45:7

      7 minä, joka luon valon ja luon pimeyden ja tuotan yhtä lailla onnen ja onnettomuuden. Minä olen Herra. Kaiken tämän minä teen. [Job 2:10 ; Jes. 31:2]

      Matteus 19

      26 Jeesus katsoi heihin ja sanoi: "Ihmiselle se on mahdotonta, mutta Jumalalle on kaikki mahdollista." [1. Moos. 18:14; Job 42:2; Jer. 32:17; Luuk. 1:37]

      Kaikkivaltiaana Jumala on vastuussa kaikesta, koska tämä pystyy tekemään mitä tahansa.

    • Toivopaulin2

      Monet sanovat kuinka Jumala on julma, kun tappoi ihmiset jotka palvoivat Baalia, Mooseksen ollessa Ilmestysvuorella saamassa lain (2 Moos. kirj. 32:27-28). Mutta silti Jumala tappoi vain 3000 ihmistä, ja jos katsoo, että isrealilaisten miesten määrä oli 603 550 (4. Moos. 1-3) ja tämän kun kertoo kahdella (oletetaan että naisia oli sama määrä), niin 3000 ihmistä jaettuna israelilaisten kokonais lukumäärällä on 603 500 603 500 = 1 207 000 on 0, 2 % eli Jumala tappoi VAIN 0, 2 % (alle prosentin!) israelin väestöstä... Eli ei kauhean verenhimoinen... Ja sitä paitsi Saatanahan se verenhimoinen on ja vihaa jokaikistä ihmistä.

      • 10_ihmistä

        Kerropa vielä kuinka monta ihmistä saat Saatanan tappoluvuksi Raamatun mukaan. Vai kerronko minä?


      • hyvä_isis

        Ohoh, no eihän se isis sitten niin paha porukka olekaan, mikä helpotus!
        Eihän ne ole tappaneet tuonkaan verran.
        Mihin muuten unohdit vedenpaisumuksen uhrit?


      • TapetaanKaikki

        "Jumala tappoi VAIN 0, 2 % (alle prosentin!) israelin väestöstä... Eli ei kauhean verenhimoinen... "

        Puhutaanko nyt samasta jumalasta, joka tappoi paria yksilöä lukuunottamatta koko ihmiskunnan vedenpaisumuksessa? Siis jumalasta joka on tappanut 99,9999 prosenttia kaikista silloin eläneistä ihmisistä? Eihän tuota silmitöntä verenhimoisuutta ole kukaan ylittänyt eikä ikinä päässyt lähellekään.


    • UrbanLegends

      Mikä mielestäsi oli tämän kiintoisan keskustelun tarkoitus? Antoiko Jumala armeliaasti myöten ja lähti sitten katsomaan, että montako siellä niitä uskovia on? Raamatun mukaan hän ei tosiaan tilannetta tiennyt: "Sentähden minä menen alas katsomaan, ovatko he todella tehneet kaiken sen, josta huuto on minun eteeni tullut, vai eivätkö; minä tahdon sen tietää."

      Vai tiesikö hän koko ajan tilanteen ja että hänelle kelpaavia on vähemmän kuin pyydetty, ja antoi sitten näennäisen armeliaasti joustoa, jota ei koskaan joutuisi toteuttamaan? Pelleilikö hän kysyjän kustannuksella, vai ihanko vain vakavalla mielellä ei viitsinyt kertoa totuutta?

      Kumpi sinusta on totta? Onko Jumalan tieto rajallista, vai eikö hän puhunut totta tuossa tilanteessa?

      Miksi tämän maailman herra on Saatana? Onko joku tehnyt hänen kanssaan sopimuksen ja luvannut, että hän saa olla? Aivan...

      • Lauantai-aihe

        Raamattu kertoo kaiken tarpeellisen Jumalasta ja hänen tarkoituksestaan.


      • UrbanLegends
        Lauantai-aihe kirjoitti:

        Raamattu kertoo kaiken tarpeellisen Jumalasta ja hänen tarkoituksestaan.

        Ok eli Jumala meni sitten tarkistamaan saadakseen tietää, koska Raamattu kerran niin sanoi ja Raamattu kertoo kaiken tarpeellisen Jumalasta ja hänen tarkoituksestaan. Asia selvä. Hassua, miten jotkut väittävät samaa Jumalaa kaikkitietäväksi.

        Se kyllä vähän pistää Jeesuksen puheet kyseenalaiseen asemaan. Hän kun väitti, ettei varpunenkaan putoa Jumalan sallimatta. Ja sama Jumala itse kuitenkin joutuu mennä alas tarkistelemaan, mitä muutamassa kaupungissa on tapahtunut.


      • Lauantai-aihe
        UrbanLegends kirjoitti:

        Ok eli Jumala meni sitten tarkistamaan saadakseen tietää, koska Raamattu kerran niin sanoi ja Raamattu kertoo kaiken tarpeellisen Jumalasta ja hänen tarkoituksestaan. Asia selvä. Hassua, miten jotkut väittävät samaa Jumalaa kaikkitietäväksi.

        Se kyllä vähän pistää Jeesuksen puheet kyseenalaiseen asemaan. Hän kun väitti, ettei varpunenkaan putoa Jumalan sallimatta. Ja sama Jumala itse kuitenkin joutuu mennä alas tarkistelemaan, mitä muutamassa kaupungissa on tapahtunut.

        Selität itse itseäsi


      • UrbanLegends
        Lauantai-aihe kirjoitti:

        Selität itse itseäsi

        Kultaseni, en minä ole Jumala enkä edes Raamatun kirjoittaja, joten Jumalasta tai Raamatusta puhuessani en selitä itseäni. En itse asiassa tässä selitä mitään, vaan kyselin liian vaikeita ja vastauksesi perusteella päädyin sitten siihen, että Raamattu tarkoittaa mitä Raamattu sanoo. Peace ;)


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Raamattu kertoo kaiken tarpeellisen Jumalasta ja hänen tarkoituksestaan.

        Raamattu kertoo vain jumalasi maksimaalisesta pahuudesta ja hänen tarkoituksensa on levittää maksimaalista pahaansa.
        Lue vaikka itse Raamatusta.


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        Raamattu kertoo vain jumalasi maksimaalisesta pahuudesta ja hänen tarkoituksensa on levittää maksimaalista pahaansa.
        Lue vaikka itse Raamatusta.

        Se kuka maailmassa on eniten aiheuttanut sotia ja eripuraa ihmisten keskuudessa on ateistit, jotka aloittivat toimintansa 470 ekr.
        Kuten aikaisemmin sanoin, ateistit eivät alun perin kieltäneet Jumalaa, se muuttui Jumalan kieltämiseksi vasta 2000 vuotta myöhemmin.
        Muslimitkaan ei yllä saman suuruisiin pahuuksiin.


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Se kuka maailmassa on eniten aiheuttanut sotia ja eripuraa ihmisten keskuudessa on ateistit, jotka aloittivat toimintansa 470 ekr.
        Kuten aikaisemmin sanoin, ateistit eivät alun perin kieltäneet Jumalaa, se muuttui Jumalan kieltämiseksi vasta 2000 vuotta myöhemmin.
        Muslimitkaan ei yllä saman suuruisiin pahuuksiin.

        Uskonnot ovat ylivoimaisesti suurin eripuran aiheuttaja maailmassa.


      • Lauantai-aihe kirjoitti:

        Se kuka maailmassa on eniten aiheuttanut sotia ja eripuraa ihmisten keskuudessa on ateistit, jotka aloittivat toimintansa 470 ekr.
        Kuten aikaisemmin sanoin, ateistit eivät alun perin kieltäneet Jumalaa, se muuttui Jumalan kieltämiseksi vasta 2000 vuotta myöhemmin.
        Muslimitkaan ei yllä saman suuruisiin pahuuksiin.

        Kuinka helkkarin pitkään olet ajatellut jatkaa valehteluasia. Niin, kristityt fundamentalistit valehtelevat AINA(!).
        Kyllä kristityt ovat olleet ne kaikkein väkivaltaisemmat tyypit ihmiskunnan historiassa. Raamatussa sitä vasta tapetaankin käsittämättömän pahan Jahven valtuuttamana.
        Aloita vaikka näistä uskovien väkivaltaisuuksista:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_and_violence
        http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_terrorism
        http://en.wikipedia.org/wiki/Crusades
        Lisää löytyy! Uskovat ovat olleet se suurin väkivallan aiheuttaja. Tämän kun vielä kiellät, niin pääset valehtelussa super-tasolle!


      • Lauantai-aihe
        netpunk kirjoitti:

        Kuinka helkkarin pitkään olet ajatellut jatkaa valehteluasia. Niin, kristityt fundamentalistit valehtelevat AINA(!).
        Kyllä kristityt ovat olleet ne kaikkein väkivaltaisemmat tyypit ihmiskunnan historiassa. Raamatussa sitä vasta tapetaankin käsittämättömän pahan Jahven valtuuttamana.
        Aloita vaikka näistä uskovien väkivaltaisuuksista:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_and_violence
        http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_terrorism
        http://en.wikipedia.org/wiki/Crusades
        Lisää löytyy! Uskovat ovat olleet se suurin väkivallan aiheuttaja. Tämän kun vielä kiellät, niin pääset valehtelussa super-tasolle!

        Katollinen kirkko on syyllistynyt väkivaltaan kristittyjä vastaan.

        Jos vielä kiistät sen etteivät ateistit ole merkittävä pahuuden aiheuttaja maailman historiassa, niin olet itse satujen kertoja.

        On varmaan aika vaihtaa aihetta, loppuu tämä manipuloiva valehtelu.


      • Todistusaineisto vain on ylivoimaisesti minun puolellani. Katolinen kirkko vain samanlainen lahko kuin muutkin kristilliset lahkot.
        Sinä siirtelet maalitolppia kesken pelin oikeuttaaksesi valehtelusi.


      • Lauantai-aika
        netpunk kirjoitti:

        Todistusaineisto vain on ylivoimaisesti minun puolellani. Katolinen kirkko vain samanlainen lahko kuin muutkin kristilliset lahkot.
        Sinä siirtelet maalitolppia kesken pelin oikeuttaaksesi valehtelusi.

        Sen voisin sanoa lopuksi, että tällä palstalla on ihan väärä nimi, ateismi ei tarkoita Jumalan kieltämistä. Miettikää sitä mikä se voisi olla, olisi edes jotain rehellistä.


      • Lauantai-aika
        Lauantai-aika kirjoitti:

        Sen voisin sanoa lopuksi, että tällä palstalla on ihan väärä nimi, ateismi ei tarkoita Jumalan kieltämistä. Miettikää sitä mikä se voisi olla, olisi edes jotain rehellistä.

        Uskonnot ja uskomukset - palstalla on liikaa Kristittyjä sekopäitä, sitä tarkoitan.


      • jhghytrerty
        Lauantai-aika kirjoitti:

        Uskonnot ja uskomukset - palstalla on liikaa Kristittyjä sekopäitä, sitä tarkoitan.

        Monta lonkeroa olet vetänyt?


      • hei3424
        netpunk kirjoitti:

        Kuinka helkkarin pitkään olet ajatellut jatkaa valehteluasia. Niin, kristityt fundamentalistit valehtelevat AINA(!).
        Kyllä kristityt ovat olleet ne kaikkein väkivaltaisemmat tyypit ihmiskunnan historiassa. Raamatussa sitä vasta tapetaankin käsittämättömän pahan Jahven valtuuttamana.
        Aloita vaikka näistä uskovien väkivaltaisuuksista:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_and_violence
        http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_terrorism
        http://en.wikipedia.org/wiki/Crusades
        Lisää löytyy! Uskovat ovat olleet se suurin väkivallan aiheuttaja. Tämän kun vielä kiellät, niin pääset valehtelussa super-tasolle!

        Uskova tekee uskon mukaisia tekoja. Täten voisi sanoa että joka sortaa viattomia ei usko. Sillä ''HYVISTÄ hedelmistä hyvä puu TUNNETAAN. Ei hyvä puu tee huonoja hedelmiä, tai huono hyviä. TEHKÄÄ siis hyviä hedelmiä, josta KÄÄNTYMYKSENNE näkyy.''


      • kiinnnnostunut
        Lauantai-aika kirjoitti:

        Sen voisin sanoa lopuksi, että tällä palstalla on ihan väärä nimi, ateismi ei tarkoita Jumalan kieltämistä. Miettikää sitä mikä se voisi olla, olisi edes jotain rehellistä.

        "Sen voisin sanoa lopuksi, että tällä palstalla on ihan väärä nimi, ateismi ei tarkoita Jumalan kieltämistä."
        Katsos kun sokea kanakin löysi jyvän, ei ateismi tarkoitakaan Jumalan kieltämistä, naan ihan sitä ettei ateisti usko Jumalan/jumalien olemassaoloon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      122
      5867
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      495
      1975
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      25
      1325
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1253
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1113
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1015
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      981
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      65
      921
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      905
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      894
    Aihe