Sementtiä vai kalkkia laastiin?

MikäLaasti

Kun nykyisiä suomalaisia muurausohjeita katsoo, niin meillä tunnetaan vain ja ainoastaan sementtipohjainen muurauslaasti (paitsi tulisijoissa ja hormeissa). RMK B8 tunnistaa toki myös jokusen kalkkisementtilaastin, 50/50-suhteeseen saakka.

Saksalainen "Bautabellen für Ingenieure" on vähän toista maata. Tyypin I normaalilaasti on kalkkia:sementtiä:hiekkaa tilavuussuhteessa 1:0:3, II-tyyppi suhteessa 2:1:8 ja III-tyyppi suhteessa 0:1:4, näistä on vähän eri variaatioita kalkkilaadun mukaan. Kalkkilaastilla on toki rajoituksensa, mm. ei kellarinseiniin ja vain yli 240 mm paksuihin seiniin, mutta niin on sementtilaastillakin mm. ulkoseinämuurausten osalta. II-tyypin laastilla sen sijaan ei ole rajoituksia.

Miksi Suomessa muurataan lähinnä vain sementillä, ja mitä merkitystä tällä on käytännössä? Olisiko kalkkisementtilaastin käytöstä meilläkin etua? Käsittääkseni puhdasta sementtilaastia pidetään turhan kovana: tiilet ovat kovia ja laastin pitäisi joustaa, jotta rakenne toimisi oikein.

3

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L.aasti

      Eikös noissa laasteissa ole kemikaaleja jotka parantavat laastia esim. pakkasen kestävyyttä jne.

      Laastin ja tiilen tulisi olla fysikaalistaan ominaisuuksiltaan lähellä toisiaan niin ne toimii parhaiten esim. lämpötilan muuttuessa.

    • Kalkista

      sementtikin tehdään.
      Muurauslaasteissa on erikseen puhdasta kalkkia.
      Ei muurata sementtilaasteilla Suomessa.
      Meiilä on eri seossuhteilla olevia kalkkilaasteja.mm.30/70,se 50/50,mm.
      Sementtilaastit ovat omat tuotteet,s30,s06...
      Nämä voi jokainen todeta kaupan hyllystä.

    • rapparikin

      no joo, esim parmusta kun tehdään rappia, laitetaan sekaan kalkkia, ihan vaan sitkon ja valkoisen värinkin takia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1639
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe