Onko joku käyttänyt X-1R http://www.x1r.fi/ tai RVS http://www.rvs.fi/ öljyn lisä aineita meridieselissään?
Jos on, niin millaisin kokemuksin?
Toisella merkillä oli referensseinään alfons håkansin hinaajia joissa olivat olleet tyytyväisiä ihmelitkun aikaansaannoksiin. Toisella ihmelitkun käsittelyllä autolla taasen oli testattu öljyttä ajoa Hki-Tre ja oli melkein päästy perille ennen koneen hajoamista. Tarkoitus ei ole ajella ilman öljyjä, mutta voisi ehkä parantaa voitelua ja saada raskaasti rasitetulle meridieselille enemmän elinvuosia?
Jos on, niin millaisin kokemuksin?
Toisella merkillä oli referensseinään alfons håkansin hinaajia joissa olivat olleet tyytyväisiä ihmelitkun aikaansaannoksiin. Toisella ihmelitkun käsittelyllä autolla taasen oli testattu öljyttä ajoa Hki-Tre ja oli melkein päästy perille ennen koneen hajoamista. Tarkoitus ei ole ajella ilman öljyjä, mutta voisi ehkä parantaa voitelua ja saada raskaasti rasitetulle meridieselille enemmän elinvuosia?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tossa vielä linkki siihen auto testiin https://www.youtube.com/watch?v=-NymF_vEst0
Minun ajamisellani öljy on aina hyvää koska se vaihdetaan kerran vuodessa eikä tunteja kerry paljoa. Ei ole tarvetta lisäaineille koska en ole hinuri.
Koneremontti on väistämättä edessä siinävaiheessa kun lisäaineet tulee tarpeelliseksi. Vanha 25 vuotias volvo ei syö öljyä. Koneen saa pilattua vain huonolla huollolla. Pitäisi ajaa todella paljon jotta kuluminen haittaisi
En ole käyttänyt mitään lisäaineita voiteluöljyissä mutta olen kylläkin jonkin verran perehtynyt erilaisien lisäaineiden testeihin ja tutkimuksiin ja lähes kaikissa on todettu ettei noista lisäaineista ole käyttäjille mitään hyötyä vaan enimmäkseen lisää rahan menoa.
Saman tyylisiä lisäaineiden kauppiaita ilmestyyy markkinoille aina jonkun ajan kuluttua ja sitten taas markkinointi lopahtaa kun kuluttajat eivät ala uskoa "humpuukiin".
Jos tulee kolmesataa tuntia kaudessa loppuu hyväkin kone ennen pitkää jopa ennen 25 vuotta.joopa joo.mistähän se volvon sauhu tulee kylmänä jollei öljyä syö.suunnitelu virhe vai. Ei polta kylmänä.mieti sitä.volvo tarttis lisäainetta uudesta asti.lisäaineet ei vaan tee muillekkaan koneille ihmeitä.volvoa kyllä auttis uutena.volvossa ei ole mitään hyvää ei se huonokaan ole siitä on vain turhaa ylistystä.eri mieltä vai?
40 sarjan koneissa kylmävavu tulee polttoaineen epätäydellisestä palamisesta ei öljystä. Niistä puuttuu erillinen esilämmitys järjestelmä. Kerro muita saman ikäisiä vastaavassa käyttötarkoituksessa olevia moottoreita? Niin kerron miten niissä on toteutettu valkosavun esto.
En usko, että on olemassa sellaista lisäainetta, jota öljyjen valmistajat eivät tuntisi tai osasi valmiiksi öljyynsä laittaa.
Hinnasta se ei voi olla kiinni koska öljyjä on ihan jokaiselle kukkarolle ja jokaiselle koneelle.
Saatan uskoa, jos pystyt kertomaan miksi kyseistä lisäainetta ei ole valmiiksi öljyissä, jos se kerran on niiiiin hyvää ja maksaa itsensä takaisin.
En ole kellekään ollut tuputtamassa näitä tuotteita, kysyin vaan onko kokemuksia...
Olen kuullut mielenkiintoisia juttuja tunnettujen valmistajien öljyistä laivaston moottoreissa, toiset toimii toiset ei, rautalangaksi väännettyä toiset voitelevat, pesevät ja suojaavat jotkut pesevät hieman liiankin hyvin ja syntyy huonosta voitelusta aiheutuvaa kulumaa ja on jouduttu vaihtamaan osia koneeseen... tiedä sitten näistä öljyistä...mutta en ainakaan omaan koneeseeni laita tuota kovasti pesevää voiteluöljyä.
Pesevää=poistaa nokea yms jolla saadaan puhtausnormeja palamis prosessissa parannettua voitelun kustannuksella.
On RVS.aineesta, että camryn koneen venttiilien hydraulinostimet pitivät hirveää räkätystä käynnistyessään kylmänä.
laitoin aineen öljyn joukkoon, ja 400 km päästä uudelleen. Nostimien rätkätystä ei sen jälkeen kuulunu. Ja vaikutti siltä, että myös öljyn kulutus väheni. Joten jos olisi laittnu uuden käsittelyn-luultavasti öljyn polttminen olisi loppunu kokonaan.