Pudasjärven valtuuston Kollaja-kokous 19.3.2015 kl

SukupolvienSota

https://www.youtube.com/watch?v=BCMQtQycp84&t=8330

Ryhmäpuheenvuoroja:

Kepu (haluavat patolataan), Heikkilä; 22.5min alkaen.

Perussuomalaiset (ei patoaltaalle); Tykkyläinen 30min kohdalta

SDP (ei patoaltaalle), Kuukasjärvi; 35,5min alk.

Vasemmisto (??), Tihinen; 37min

Pudasjärven puolesta -ryhmä (ei Kollaja-altaalle), Törrö; 44,5min

Kokoomus, Ekdahl (altaan kannalla (?)); 51min alk.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Riekki, 55,5min alk.

ÄÄNESTYS 2:42:00 alkaen...

ÄÄNESTYSTULOS (17 - 18) 2:44:30...

16

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ValituskierreAlkaa
    • OIKEApäätös

      HYVÄ päätös
      Työtä metsäkyliin köyhälle alueelle.

      • AlkakaahanLuvittaa

        Meillä täällä Kemi-Tornion seudulla kalusto ja miehet ovat aina lähtövalmiudessa.
        Kaivoshommat kun tuppaavat olemaan niin syklisiä, että kyllä tilketyötkin tulee tarpeeseen... vaikka ihan ajankuluna.


      • Belarus

        Jep! Seuraavaksi kuulemma aletaan hommaamaan isoa turvesuota alueelle Paukkerinharju, Jaalanka. Kiva. Työtä tiedossa.


    • pskaaaaaaaaa

      Paska päätös. No tyhmät äänestäjät luulivat töiden automaattisesti tulevan paikallisille yrittäjille, mutta tuskinpa niin tulee käymään. Kunhan tässä koskiensuojelulakia ensin vatvotaan seuraavat 20 vuotta, niin ehkä sitten halvimmat mahdolliset firmat tulevat etelästä allasta rakentamaan. Näkee kuka on yhä silloin elossa. Joka tapauksessa ihan hullu päätös. Siinä sen taas näki, ettei kepumafia loppujen lopuksi olekaan maaseudun puolustaja, kaikkea muuta...

    • Kepu-uholleLoppu

      Heh, heh,... leikkaisivat juutuubi-videosta kaiken oleellisen pois.

      Noh, onhan ne pöytäkirjat julkisia ja videoita muillakin kuin kepumafialla...

    • OksansaSahasivat
      • Koskivoimaa

        "Ketähän äänestäisi keväämmällä...."

        Kannattaa äänestää Juha Sipilää tai Paavo Väyrystä. Molemmat ovat koskiensuojelulain purkamisen puolesta ja antavat viherpiipertäjille ja puunhalaajille Pudasjärven valtuustossakin kunnolla selkää.


      • VALOAelämään
        Koskivoimaa kirjoitti:

        "Ketähän äänestäisi keväämmällä...."

        Kannattaa äänestää Juha Sipilää tai Paavo Väyrystä. Molemmat ovat koskiensuojelulain purkamisen puolesta ja antavat viherpiipertäjille ja puunhalaajille Pudasjärven valtuustossakin kunnolla selkää.

        TYÖTÄ, RAHAA, RUOKAAAAAAAAAA


      • idipudi
        VALOAelämään kirjoitti:

        TYÖTÄ, RAHAA, RUOKAAAAAAAAAA

        Et mitään noista ainakaan tämän typerän päätöksen "ansiosta" tule saamaan.


    • ainamunpitää

      Valtuuston kokouksessa kuului eilen sellaisia puheita joita ei uskoisi päättäjiltä kuulevan. Erkki Honkanen ja ML Törrö höpöttivät Kollaja-hankkeen lainvastaisuudesta eli rikollisesta toiminnasta. Tv-kameroiden edessä Törrrö ilmoitti ääni väristen että ei tälläisesta pitäisi edes äänestää. Suomessa on kriminalisoitu ainoastaan vakavien rikosten valmistelu, eli henkirikokseen tähtäävä toiminta. Kenen henkeä on nyt Kollaja-asiassa uhattu?
      Kaksikko myös kerskui saaneensa elinvoimalautakunnasta pois Kollaja-asiat lainvastaisena. Millä oikeudella tämä höyrähtänyt porukka sabotoi kehittämistoimintaa? Pudasjärven kannalta on aivan elintärkeää käyttää kaikki voimavarat elinvoiman lisäämiseen ei olkiukkojen rakenteluun ja polttamiseen. Lakeja muutetaan eduskunnassa kymmenittäin jokavuosi ja voimassa olevien lakien uudistaminen ja valmistelu on arkipäivää, ei rikollista toimintaa kuten nämä muutamat järjenjättiläiset luulevat.

      • Näin.On

        Kyseessähän on yleisvaarallisen rikoksen valmistelu, Järjestäytyneen rikollisryhmän toimintaan osallistuminen ja törkeän tuhotyön sekä 34 a luvun 1 §:n 1 momentin 3 kohdassa tarkoitetun terroristisessa tarkoituksessa tehdyn rikoksen valmistelu.

        Löytyy ihan rikoslaista pykälät.

        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001

        Ei muuta kuin rosvot linnaan sinne minne kuuluvatkin. Mieluummin loppuelämäksi.


    • fgbnhjmklö

      Te vihreät,persut ja vasemmistonuoret!! DEMOKRATIAN ääni on puhunut ja aina ei voi voittaa.

    • Anonyymi

      joo

    • Anonyymi

      jaa

    • Anonyymi

      juu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      191
      6308
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      65
      4763
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      94
      4583
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      74
      4338
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      96
      2793
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1707
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1634
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      58
      1597
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      39
      1396
    Aihe