6 miljardin leikkaukset. Ministeriö kiittää ministeriä. Ministeri kansaa kurmuuttaen.
Rinteen perintö
2
133
Vastaukset
- rahankeruu
Voisi alkaa kuormittaa rikkaita vaihteeksi siellä se rahaa makaa tyhjän panttina.Rikkaiden kukkarolle vaan rintsu
- TuhoonTuomittuMaa
Rinteen ja muidenkin poliitikkojen valitsema linja on vahingollinen, ja jo tedyillä toimilla on saatu liki korjaamaton vahinko kansantaloudellemme sekä hyvinvointiyhteiskunnalle, joka Suomi joskus parikymmentä vuotta sitten ehkä jollain muotoa oli. Syynä ovat leikkaukset tulontasauksessa:
Suomessa taloutta on sopeutettu leikkauksin joka vuosi vuoden 2009 elvytyksen jälkeen; ja sen seuraukset nähdään. Kiristävä politiikka on nimenomaan lisännyt velkaantumista. Syy tähän on siinä, että suurimmat leikkaukset kohdistuvat tulonsiirtoihin.Tutkimustiedon valossa se on juuri kaikkein haitallisinta, kukaan ei edes puhu leikkausten mahdollisista haitoista. Tosiasia on, että tulosiirtoja pienennettäessä pääomat keskittyvät pienelle joukolle ja isolta osalta ihmisistä ostovoima pienenee merkittävästi. Silloin ei ole kysyntää ostaa palveluita tai hyödykkeitä ja työttömyys lisääntyy entisestään. Kurjistumiskierre on valmis. Keskustan Esko Ahon hallituksen aloittama tuloerojen kasvattaminen tulo- ja pääomaverotuksen eriyttämisellä sekä demareiden Lipposen hallitusten käyttöönottamat tasaveroluonteiset kulutus- ja haittaverot (alv-nostot, energiaverot, autoverot ym.) ovat aiheuttaneet pieni- ja keskituloisten ostovoiman merkittävän heikkenemisen sekä ns. vapaan pääoman poistumisen kansantalouden kiertokulusta kertyessään hyvin rajalliselle joukolle. Suuntaus on ollut maallemme tuhoisa.
Lisäleikkaukset erityisesti tulontasauksessa pahentavat tilannetta entisestään, toisin sanoen vaikkapa eläkkeiden indeksikorotusten leikkaus, palkkamalttivaatimus ja em. tasaveroluonteisten verojen & maksujen ylläpitäminen/korottaminen.
Suomen ongelmat on itse aikaansaatuja, erityiskiitos kuuluu Keskustalle ja Sosiaalidemokraateille. Ihmettelen ko. puolueiden kannatusta, ilmeisesti ihmiset haluavat lisää samaa sarjaa ongelmiin? Ainakin hyvinvointivaltiolle voidaan sanoa hyvästit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii244589Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1283972Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333707Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462689Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862573Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom132451Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole272429Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652297Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1441766