Koiran röntgenkuvauksessa avustaja on omistaja ?

olipa

Jouduin viemään koirani ontumisen takia eläinlääkäriin jossa otettiin röntgenkuvia. Olin todella yllättynyt kun minulle sanottiin että joudun menemään avustajaksi röntgenhuoneeseen. Olin kuvitellut että sen tekevät aseman työntekijät. Minulle sanottiin että käytäntö on aina sama,kun kysyin oliko heillä sattumalta työntekijöitä poissa. No, pitelin koiraani siellä eri asennoissa noin 15 minuuttia. Minulle anneettiin lyijyessi ja kaulasuoja. Alussa ei ollut käsineitä,kunnes itse huomasin lyijykäsineet ja laitoin ne.
Onko käytäntö sama kaikilla eläinlääkäriasemilla,kertokaa. Jos ei niin vaihdan asemaa. Kotiin tultuani minulla oli käsissä kummallista poltetta. Minusta tämä käytäntö ei oikein tunnu lailliselta.

5

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wahwah

      Olen minäkin ollut koirani avustajana röntgenissä. Ei sitä mikään estä. Sinulla on näköjään epäluuloa röntgensäteitä kohtaan. Etkö itse ole milloinkaan ollut röntgattavana? Ei siitä mitään poltteita tule.

    • Nassukka

      Kyllä mäkin olen ollut monta kertaa avustamassa koiran röntgenissä,eli käytäntö on varmaan ihan yleinen.Kun asiallisesti suojautuu,on ihan turvallista.Itse olen ollut käytäntöön tyytyväinen,sillä koiralle luo turvallisuutta,kun omistaja on läsnä.Näin ollen tutkimus on mukavempi kokemus.

    • pirsikka

      Olen avustanut eläimeni kuvauksessa osassa käyntejä, ja taas välillä en.

      Jos et halua avustaa, kannattaa varmasti sanoa eläinlääkärissä siitä. Uskoisin, että eläin usein saattaa olla rauhallisempi, jos omistaja on paikalla. Näin ainakin on ollut tiineinä olevien kissojen ultran kanssa. Koirani on kyllä rauhoitettu kuvauksiin, eikä siellä ole ollut avustajaa.
      Lyijyessu suojaa "sukukalleudet" ja kaulasuoja kilpirauhasen. Käsien säteilyn kuvittelu on pelkkää kuvittelua.

    • ihan_normaalia

      Ihme valitusta!

      • olipa

        No ei ole valitusta,mutta kun maksaa eläinlääkärin palveluista niinkin ruhtinaallisesti niin en olisi uskonut "töihin" joutuvani. Tietenkin jopa haluan olla läsnä jos koiraani käsitellään ja ei ole nukutettu,mutta tilanne ei ollut sellainen. Eikä se säteilyn pelkokaan turhaa ole. Kuvattavasta eläimestä (ja ihmisestä) ikäänkuin pirstoutuu alle kahden metrin päähän säteilyä. Mielestäni joka tapauksessa röntgen pitäisi niin eläinten kuin ihmistenkin osalta hoitaa ammatti-ihmisten avustuksella.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe