Meillä on Stalan teräksinen tiskipöytä jossa vaijeritoiminen koripohjaventtiili. Teräshän kestää isältä tyttärelle ja mekanismikin mutta se kromimuovinen nuppi josta pohjaventtiili avataan/suljetaan rupesi aika pian hilsehtimään. "kromin" jämät enää jäljellä valkoisessa nupissa.
Mistä löytäisi uuden? Ainakaan Stalan verkkokaupassa ei ole.
Stala vaijeripohjalukon muovinuppi rikki
9
484
Vastaukset
- NuppiMuualta
Taitaa olla kaksi vaihtoehtoa: joko ostaa koko mekanismi ja vaihtaa nuppi tai keksiä sopiva nuppi jostain muualta. Muka-hieno kromattu muovi on kyllä halvan näköistä. Rosterinuppi olis paree.
- eiviittisventtiiliävaiht
Niin siis kukaan ei tiedä vai? En tosiaan viitsisi koko venttiilihärdelliä ruveta vaihtamaan.
- kukaan_ei_tiedä
Kätevänä ihmisenä veistelet uuden vaikka puusta.
- uuttavaan
Eikös Stalan kamoja saa Stalan nettikaupastakin?
- eiviittisventtiiliävaiht
No ei tätä nimenomaista osaa tunnu saavan. Enkä tosiaan haluais ostaa koko mekanismia. Ilmeisesti muilla on pysynyt ehjänä kun ei ole tarvittu.
- Eiviittiskäänmutonpakko
Koko systeemi on hankittava. Koripohjaventtiiliäkään ei saa alkuperäistä, kuin koko settiä.
- etsilleenjatolleen
On kyllä hämmästyttävää miten valmistajat pillavat tuotteensa muutaman sentin maksavilla osilla - itsellänikin mökillä Stalan teräksinen tiskiallas, jonka kiinnikkeet olivat aivan kuraa - laadukas allas pilataan luokattomilla ruuveilla, joiden kannat kestä mitään ja kyllä - käytin laadukkaita ruuvikärkiä ja juuri oikean kokoisia.
Tuote maksaa hunajaa ja silti valmistajat pakkaavat mukaan laadutonta kuraa muka kustannusten takia - pistää vihoiksi.
Tulee mieleen vanha Franquinin sarjakuva, jossa kaksi miestä lentokoneen business-luokassa kehuivat toisilleen diilejään toisen kertoessa tehneensä omaisuuksia uudella metalliseoksella, jossa on vain 10 % rautaa ja loput pahvia. Toinen kysyi missä sitä käytetään ja toinen vastasi tehneensä ison diilin lentokonevalmistajan kanssa - ja samalla moottori irtosi siivestä. - hulluakansaa
etsilleenjatolleen kirjoitti:
On kyllä hämmästyttävää miten valmistajat pillavat tuotteensa muutaman sentin maksavilla osilla - itsellänikin mökillä Stalan teräksinen tiskiallas, jonka kiinnikkeet olivat aivan kuraa - laadukas allas pilataan luokattomilla ruuveilla, joiden kannat kestä mitään ja kyllä - käytin laadukkaita ruuvikärkiä ja juuri oikean kokoisia.
Tuote maksaa hunajaa ja silti valmistajat pakkaavat mukaan laadutonta kuraa muka kustannusten takia - pistää vihoiksi.
Tulee mieleen vanha Franquinin sarjakuva, jossa kaksi miestä lentokoneen business-luokassa kehuivat toisilleen diilejään toisen kertoessa tehneensä omaisuuksia uudella metalliseoksella, jossa on vain 10 % rautaa ja loput pahvia. Toinen kysyi missä sitä käytetään ja toinen vastasi tehneensä ison diilin lentokonevalmistajan kanssa - ja samalla moottori irtosi siivestä.Hauska juttu, mutta valitettavan tosi nykyään - suomalaisten sairaaloidenkin apteekeista on löytynyt tuoteväärennöksiä.
Kaikkea ne kiinalaiset tekee - ihan vain bisniksen takia eli fyffet himaan ja muiden selviytymisellä ei sitten olekaan mitään väliä.
Toki tähän vaikuttaa myös ihmisten pihiys niin päättäjien kuin kuluttajienkin - kaikessa pyritään säästämään eikä nähdä seurauksia siitä.
Maksaa vain enemmän kuin alunperin ajateltiin "säästää". - keittiömasentaja
hulluakansaa kirjoitti:
Hauska juttu, mutta valitettavan tosi nykyään - suomalaisten sairaaloidenkin apteekeista on löytynyt tuoteväärennöksiä.
Kaikkea ne kiinalaiset tekee - ihan vain bisniksen takia eli fyffet himaan ja muiden selviytymisellä ei sitten olekaan mitään väliä.
Toki tähän vaikuttaa myös ihmisten pihiys niin päättäjien kuin kuluttajienkin - kaikessa pyritään säästämään eikä nähdä seurauksia siitä.
Maksaa vain enemmän kuin alunperin ajateltiin "säästää".Kiinalaiset tekee juuri sitä laatua jota sieltä tilataan. Ei siitä voi kiinalaista syyttää, syyllinen on tässä tapauksessa Stalan sisäänostaja, joka on tilannut halpaa pastaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694